poezja

źródło okładki: http://www.swistak.pl/a11540324,Wiklina-Leopold-Staff-55-.html#zdjecia

mansto | 2017-07-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 lipca 2017

Staff, będąc Różewicza "Starym Poetą", jednocześnie był poetą przecież bardzo chłonnym, który umiał filtrować sobie wszystko, co w poezji nowe, a to, co w tym nowym wartościowe, do swoich wierszy wplatać. Tak późny to tom, a tak uroczo zachwycający zachwytem nad zwykłością przemieszanym z religijnym doświadczeniem, ale i wierszami najzupełniej poważnymi, bardzo ostrymi w swojej wymowie ("Podwaliny"…). Nieprzypadkowo był Stary Poeta takim Autorytetem.

Pamiętam, że czytając ten tomik wierszy na zajęcia z literatury współczesnej była to jedna z lepszych książeczek na liście. Wiersze dobrze się przyswajało i bez trudu potrafiło zrozumieć.

Adrian Tync | 2013-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2013

Późny Staff, liczyłem jednak na coś więcej. Mało świeżości! A jednak sporo tu rzeczy dla mnie banalnych, "mądrości", pajęczyn i tego typu cudów. Niby poeta chciałby przełamać formę na pół, ale to jednak tylko podchody, choć w tych wierszach widać nawet zaczątki zjawisk nieobcych tzw. "poezji lingwistycznej". Ale to nie wystarczy na pełną czytelniczą satysfakcję, oko ślizga się po tekście i słowo nie zawsze uderza, razi i zapada w pamięć.