Ślepcy idą do nieba

Cykl: Ukraiński kochanek (tom 3)
Wydawnictwo: Arcana
Kresy
historyczna
Molek

Ślepcy idą do nieba to trzeci tom sagi kresowej Stanisława Srokowskiego, kontynuującej główne motywy Ukraińskiego kochanka i Zdrady. Autor kreśli znakomitą panoramę kresowych ziem z ich wielowiekową kulturą, tradycjami i tragicznymi dziejami. Losy bohaterów Ślepców powiązane są zarówno z historią europejską, jak i dziejami Kresów. Fabułę wspierają wydarzenia historyczne, dokumenty, listy, relacje świadków.

źródło opisu: www.arcana.pl

źródło okładki: www.arcana.pl

książek: 2052
andzia12 | 2016-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

„…zapisywać i utrwalać… Bo czas zaciera ślady, giną świadkowie, umiera nasz świat. Nie pozwólmy, by zaginęła i nasza pamięć… Bo pamięć jest najważniejsza. Jak nie ma pamięci, rozpada się wszystko, nasze życie, dom, rodzina, nasze obyczaje, historia i zatraca się sens ludzkiej wędrówki, a świat tonie we mgle.”

I choć powoli dobiegała końca, nadal na Kresach nie było spokoju… ludzie żyli w strachu o jutro… napady UPA na wioski, spalanie żywcem mieszkańców domów, mordowanie, brutalne zabijanie dzieci na oczach matek( roztrzaskanie ich o ściany, odcinanie języka…)… czas cierpienia i łez nie miał końca…
Mitia po śmierci Kasi nadal nie potrafił się pozbierać… historia syna wójta spowodowała powrót do tych strasznych rzeczy…

III część trylogii Wołyńskiej to czas, gdy Sowieci opanowują Polskę, gdy walczą z AK w podziemiu. To czas, gdy ludzie nadal żyją w strachu, bo Ukraińców wspierała Armia Czerwona.

Jak dla mnie genialna trylogia o zbrodniach na Wołyniu w czasie II wojny światowej....

moniga | 2015-05-22
Przeczytana: 21 maja 2015

Trylogia Stanisława Srokowskiego nie należy do książek łatwych, ani tym bardziej przyjemnych. Czytając musiałam sobie robić przerwy i wielokrotnie łapać głębszy oddech. Autor bardzo realistycznie przedstawia losy mieszkańców jednej z kresowych wiosek. Najpierw pięknie opisuje wzajemne stosunki panujące między miejscową ludnością, bogactwo kulturalne tych ziem w czasach przed II wojną światową, a następnie ogrom okrucieństwa, barbarzyńskie mordy dokonywane na miejscowej ludności przez Sowietów, faszystów ukraińskich i Niemców.
Prawdziwie przedstawiony kawał historii Kresów. Książka wstrząsająca, pozostająca w pamięci na zawsze.

stelmachowa | 2014-05-02

Przeczytałam całą "trylogię" P.Srokowskiego. Cóż mozna napisać po przeczytaniu tak drastycznej prawdy....chyba tylko to, że łzy same spływaja po policzku. Potwierdzam tylko jeszcze co napisałam przy poprzedniej książce- Zdrada. Trylogia ta powinna byc wprowadzona do lektur obowiązkowych. Młodzież nie może zapomnieć wśród tabletów i Ipadów co jest bardzo ważne jeszcze w życiu... Historia, smutna historia naszego narodu.

aniunia | 2014-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2014

warto przeczytać, aby dowiedzieć się więcej o tematyce drugiej wojny światowej, wstrząsające losy bohaterów, warto przeczytać

Pela | 2017-11-05
Hasemania | 2017-10-29