Dar

Wydawnictwo: Lucky
Rose

Kora Smolińska chodzi do ostatniej klasy liceum. Z dwójką przyjaciół: Teo i Asią świetnie się rozumieją. Kiedy Asia zakochuje się w kapitanie szkolnej drużyny koszykówki przyjaciele postanawiają jej pomóc zdobyć serce chłopaka. Zdolność Kory do czytania w myślach innych ma ułatwić wykonać plan. W szkole pojawia się nowy uczeń, który bardzo irytuje Kore. Eryk również ma swoją tajemnicę, którą...

W szkole pojawia się nowy uczeń, który bardzo irytuje Kore. Eryk również ma swoją tajemnicę, którą potrafi bardzo dobrze strzec.

Czy przyjaciele odkryją sekret Eryka ? Czy uda im się pomóc Asi zdobyć ukochanego?

źródło opisu: Wydawnictwo Lucky, 2012

źródło okładki: http://laar.wydawnictwolucky.pl/index.php?option=c...»

AmeliaGrey | 2012-08-13
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

Kora Smolińska ma dar - słyszy myśli innych ludzi. Po śmierci matki przeprowadza się do wujostwa w Warszawie. W nowej szkole wszyscy traktują ją jak powietrze, a jej kuzynka przemienia jej życie w piekło. Kora jest nieśmiała, zamknięta w sobie, cicha, nieobecna... Wszystko zmienia się jednak, gdy do jej klasy dołącza nowy uczeń, Eryk Nil. Kim jest Eryk? Czy najlepsi przyjaciele Kory, Asia oraz Teo zaakceptują jej dar? Czy Kora pogodzi się ze swoim przeznaczeniem i odnajdzie spokój... Może jednak miłość?

Na początku chciałabym zaznaczyć, że książka wydała mi się bardziej literaturą młodzieżową niż paranormalną. Bo jedyną nadprzyrodzoną rzeczą w niej były umiejętności głównej bohaterki i jej późniejszego chłopaka Eryka. Cała fabułą opierała się bardziej na młodzieżowych problemach niż na zgłębianiu tajemnic paranormalnych. Ponad to akcja moim zdaniem zbyt skupiała się na przyjaciołach Kory niż na niej samej. Samych wydarzeń też nie było zbyt wiele. Książka to głównie przemyślenia....

enigma | 2012-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2012

Kora Smolińska to wyjątkowa dziewczyna. Jest trochę nieśmiała, cicha i skryta. Uważa się za Ofiarę Represji Bożej nie bez powodu. Dziewczyna została bowiem obdarzona darem. I to nie jakimś zwyczajnym darem. Kora słyszy myśli innych ludzi.

Kiedy jej matka ginie w wypadku samochodowym spowodowanym przez pijanego nastolatka, dziewczyna przeprowadza się z Poznania do Warszawy. Jej życie zmienia się diametralnie. Zostaje przyjęta pod dach wujostwa. W nowej szkole przyjaźnią się z nią tylko dwie osoby, a dzięki kuzynce - Krwawej Małgorzacie (dziewczynie nr. 1 w liceum), inni uczniowie traktują ją jak powietrze. Dar sprawia, że Kora czuje się jeszcze gorzej. Słyszy myśli, których nigdy nie chciałaby poznać. Uważa, że ten dar przysparza jej więcej kłopotów niż korzyści.

Wszystko zmienia się jednak, gdy do jej klasy dołącza nowy uczeń...

" Czy Kora pogodzi się ze swoim przeznaczeniem i odnajdzie spokój? ''

Czytanie powieści młodej pisarki jaką jest Gaja Kołodziej sprawiło mi ogromną...

Majka90 | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Już dawno żadna książka mnie tak nie irytowała.
Główna bohaterka, Kora, jest osobą nieznośnie zaborczą o swoich przyjaciół, wymaga od nich poświęcenia jej kazdej sekundy ich żyć, a sama skrzętnie ukrywa swój związek z Erykiem.
Dodatkowo te opisy jaka ona jest biedna, nieszczęśliwa. To jak wołanie egocentryka: "Ej popatrzcie! Jestem taki biedny i nieszczęśliwy! Musisz mnie przytulić i zrobić wszystko bym czuł się lepiej we własnej skórze!".
Opisy przyjaciół (Asi i Tea) u normalnego czytelnika wywołują odruch wymiotny. Są oni tak słodcy i idealni, że czytając o nich miałam w myślach tylko "rzygam tęczą".
Jedyną interesującą postacią była Krwawa Małgorzata, jedyna w miare naturalna postać z jakimiś wadami. Poza nią najbliższe otoczenie Kory było tak perfekcyjne, że nawet Małgorzata Rozenek z jej testem białej rękawiczki wyszłaby na wredną sukę.
Książka tak słaba, że polecam TYLKO I WYŁĄCZNIE zakompleksionym gimnazjalistkom.

Monika | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Po przeczytaniu "Wystrzałowej licealistki" sądziłam, że żadna polska książka nie przypadnie mi do gustu tak jak ona. Mile zaskoczyłam się lekturą "Daru", który przeczytałam od deski do deski w pół dnia.
Każdy z nas ma w sobie niewielką cząstkę, dar, który odróżnia nas od wszystkich innych. Nie musi to być tajemna moc niczym z Gwiezdnych wojen, ani nawet talent jaki posiadała Kora Smolińska. Po prostu każdy z nas może poznać drugiego człowieka tylko dzięki niezwykłej mocy słów i otwartości serca.
Wszystkim gorąco polecam tą książkę, Gai Kołodziej mojemu osobistemu autorytetowi pisarskiemu, gratuluję kolejnego, fantastycznego debiutu i oczywiście proszę o nowe powieści :)

Genialna książka! Opowiada o dziewczynie, która boryka się z problemami zarówno swego niezwykłego daru jak i przyziemnymi. Nie zabrakło też romantycznej miłości =)
Autorka świetnie stworzyła główną bohaterkę, która często bywa osamotniona i zagubiona.
Gorąco polecam!!!

Clara Habcorn | 2015-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

Jestem zachwycona tą książką i uważam, że moja opinia jest w pełni uzasadniona. Tym bardziej, że nie lubię sięgać po książki polskich autorów i chyba skuszę się po inne dzieła spod tego pióra :)

Śmietanka | 2014-04-22

Kora ma dar- potrafi czytać w myślach i...

1. Jej największym marzeniem jest zostanie rybą [naprawie!]
2. Jest wyrzutkiem społeczeństwa (miej więcej tak siebie określa, nie dziwmy się jej ulubiony przedmiot to historia! Po za tym jej kuzynka to t o t a l n a jędza , która zrobi wszystko, aby uprzykrzyć jej życie)
3. Możesz z niej kpić i szydzić, ale wara od jej przyjaciół – jest wręcz przewrażliwiona na ich punkcie [czy tylko ja mam wrażenie że do Asi zwraca się jak 3-letniego bobasa?]
4.Ach, wspominałam że w szkole pojawił się tajemniczy Emil (czy jak mu tam-serio zapomniałam!)

Jeśli oczekujecie książki o paranormalnych zdolnościach zawiedziecie się jest to powieść młodzieżowa z wkurzającą bohaterką o nietypowych zdolnościach, nie specjalnie polecam

Dorka | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

Książka tragiczna, chociaż może to ja jestem za stara na takie książki... Główną bohaterką jest Kora, która ma dar czytania w myślach, a do tego jest skończoną sierotą (dosłownie i przenośni). Ona i jej dwójka najlepszych przyjaciół, trzęsą portkami przed niejaką Krwawą Małgorzatą (kuzynką Kory), boją się swojego cienia, a za szczyt odwagi uważają odpyskowanie kuzynce. Książka jest pełna żałosnych sytuacji typu: koleś obciął włosy i nagle wszystkie laski w szkole zaczynają się nim jarać, jakby go wcześniej nie znały. Kolejna głupia akcja: dziewczyna się wywróciła w szkole i nauczyciel zwolnił ją do domu, bo ją tyłek bolał. Po 50 stronach książkę zaczęłam czytać co 5 linijkę. Dlaczego w ogóle ją skończyłam? Byłam ciekawa, czy skończy się tak, jak przypuszczałam. Nie myliłam się. Przez całą książkę miałam tylko jedną myśl: "CO JA CZYTAM?!"

Kamila2802 | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

"Dar" jest dobrą i mądrą powieścią, którą zdecydowanie polecam, aczkolwiek postacie są wyjątkowo stereotypowe...

a) Kora Smolińska - wyjątkowa dziewczyna, która robi z siebie męczennice i pragnie być przeciętna.
b) Krwawa Małgorzata - piękna, choć mało inteligentna istota, decyduje o całej szkole.
c) Eryk Nil - przystojny, tajemniczy chłopak ze zdolnościami paranormalnymi, który wciąż stęka: Kora, Korà, Persefona...

Powiadają, że nie należy oceniać książki po okładce (i mają rację), ale w tym przypadku pragnę to skomentować... Ogromne imię i nazwisko autorki sprawiają wrażenie, że to tytuł, a jej zdjęcie nasuwa egoistyczne myśli.

mój_diabeł_stróż | 2014-05-09
Przeczytana: 23 marca 2013

„Bo prawda to taka niewygodna rzecz, z której wszyscy zdają sobie sprawę, ale do istnienia której mało kto się przyznaje.”

Przez jakiś czas unikałam polskich autorów. Za dużo się nasłuchałam o tym, że beznadziejnie piszą i też za dużo razy przejechałam się na tym. Jednak, mimo wszystko, zdecydowałam się sięgnąć po "Dar" i nie żałuję. Książka bardzo mi przypadła do gustu. Wreszcie jakieś odsapnięcie od wampirów, za co jestem bardzo wdzięczna.