Gdyby on tu był

Okładka książki Gdyby on tu był Iga Karst
Okładka książki Gdyby on tu był
Iga Karst Wydawnictwo: Wołoszański kryminał, sensacja, thriller
Wołoszański
2012-06-14
2012-06-14
kryminał

Muszę przyznać, że nawet podobał mi się ten kryminał. Nie jest to z pewnością jakieś wybitne dzieło, jednak czytało się naprawdę przyjemnie i lekko.

Młoda freelancerka Teresa Miller mieszka wraz z narzeczonym Damianem, adwokatem.
Pewnego dnia, nagle policja zabiera ją na przesłuchanie, które według niej jest nieporozumieniem. Zostaje zwolniona, wkrótce otrzymuje tajemniczą wiadomość.
Wszystko to łączy się z jej przeszłością i wydarzeniami sprzed ośmiu lat.
Czego nie wie o niej narzeczony?
Czy Teresa będzie mogła liczyć na pomoc przyjaciółki Ewy?
Komu może zaufać a kogo powinna się wystrzegać?

Będą szybkie motory, niebezpieczne bandziory, świadek koronny a także jak to w kryminale trupy.

Książka jest dosyć dobrze przemyślana i napisana.
Chociaż wcześniej domyśliłam sie tego i owego, to przeczytałam z przyjemnością.
Może nie było to jakieś wielkie objawienie, może nie będę o niej pamiętać za jakiś czas, ale nazwisko autorki zapadło mi w pamięć i chętnie przeczytam inne książki Igi.

Polecam.

Wszystko to łączy się z jej przeszłością i wydarzeniami sprzed ośmiu lat.
Czego nie wie o niej narzeczony?
Czy Teresa będzie mogła liczyć...

Przyznaję na wstępie, ta książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie! Jest to moja pierwsza polska powieść, wcześniej jakoś nie ciągnęło mnie do polskich autorów, sama nie wiem czemu.
Powiem w ten sposób. Pewnych rzeczy idzie się domyślić w trakcie czytania, aczkolwiek Pani Karst naprawdę fajnie budowała akcję, a sam epilog...zostałam w 100% zaskoczona, więc stwierdziłam, że satysfakcjonuje mnie zakończenie powieści. Z drugiej strony fabuła też jest niczego sobie. Pięknie ukazuje świat przestępczy i skuteczność oraz porażki policji, i to jak posiadanie kontaktów może wiele zdziałać, ale to wiemy od bardzo dawna.
Główni bohaterowie? Teresę polubiłam od razu, mimo że momentami uparta jak osioł, Ewa wierna i pomocna przyjaciółka i Damian...co do niego mam mieszane opinie.
W każdym razie polecam! Napisane lekko i przyjemnie, ciekawa fabuła...do ideału jej daleko, aczkolwiek w mojej ocenie warta poświęcenia jej czasu. ;)

Bardzo przewidywalna i napisana kompletnie bez polotu.

Bardzo przewidywalna i napisana kompletnie bez polotu.

Biorąc pod uwagę, że nie spodziewałam się zbyt wiele, fabuła mnie ciągnęła i książka całkiem niezła

Oryginalny pomysł, szef szajki przestępczej świadkiem koronnym. Treść jest trochę nazbyt dziennikarska. Książkę czyta się jak reportaż. Motywy działania części postaci,jak dla mnie, zbyt mało pogłębione. Jest dużo wątków z różnych obszarów, ale ledwo dotknięte, jak np. wątek polityczny, czyli gazetowe. Tak więc, brawa za oryginalny pomysł i trochę mniejsze pochwały za realizcję.

Nie wiem, jak komuś mogła podobać się ta powieść. Przewidywalna od samego początku. Nie zaskoczyła mnie ani przez chwilę. Ot wyssana z palca historia o tchórzu. Książka dla wielbicieli porywających seriali kryminalnych z Polski typu w11. Po takiej lekturze można docenić wszystkie poprzednio czytane kryminały, nawet te które oceniało się negatywnie. Szkoda czasu.

Bardzo dobry kryminał,który trzyma w napięciu od pierwszej strony, a zwroty akcji są tak zaskakujące,że czasami byłam w szoku jak autorka wpadła na taki pomysł. Gorąco polecam

Niebanalna i wciągająca historia.
Główna bohaterka prowadzi z pozoru ustabilizowane życie u boku swojego narzeczonego. Jednak niespodziewane przesłuchanie oraz tajemnicza wiadomość wywracają do góry nogami jej spokojne życie. Teresa musi ponownie zmierzyć się ze swoją przeszłością, z wydarzeniami do których nie chciała nigdy więcej wracać pamięcią. Nieświadomie zostaje ona wplątana w sam środek pewnej intrygi i politycznych rozgrywek. Czy Teresa może czuć się bezpiecznie? I co z tym wszystkim wspólnego ma morderstwo Szwedesa i Prokopowicza, które próbuje rozwikłać wrocławska policja?
Muszę przyznać, że jestem ogromną wielbicielką Igi Karst. Uważam, że jak na swój młody wiek pisze ona bardzo dobre książki, a „Gdyby on tu był” jest jak dotąd jej najlepszą powieścią.
Po pierwsze książkę czyta się jednym tchem. Historia trzyma nas w napięciu i wielokrotnie zaskakuje. Jednak w porównaniu do poprzednich książek Igi, jest nie tylko wciągająca, ale porusza też wiele ważnych tematów, o których co raz więcej się teraz mówi. Mianowicie handel ludźmi - wywożenie młodych Polek do domów publicznych na zachód.
Zabierając się za czytanie myślałam, że będzie to po prostu dobry kryminał, jednak teraz określiłabym ją raczej jako thriller polityczny. I to naprawdę bardzo dobry. Może nie jest to Stieg Larsson, ale myślę, że Iga Karst ma bardzo duży potencjał i już nie mogę się doczekać jej kolejnej książki.

Niebanalna i wciągająca historia.

Ciekawa i zaskakująca, polecam :)

Ciekawa i zaskakująca, polecam :)

• 2015
  • Przeczytane 2014
  • Chcę prz... - kryminał/thriller/horror polskie

Dodaj cytat z książki Gdyby on tu był