Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Adam Kotula
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Lelia ou la vie de George Sand
bouillabaisse

Maurois ukazuje sensacyjne koleje życia George Sand - przyjaciółki Musseta, Liszta, Chopina - na tle znakomicie scharakteryzowanego środowiska literackiego okresu Monarchii Lipcowej i Drugiego Cesarstwa.

źródło opisu: http://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1005686/andr...(?)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

talia44 | 2014-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2014

W książce "Lelia czyli życie George Sand" Andre Maurois ukazuje sensacyjne koleje życia George Sand na tle środowiska literackiego okresu Monarchii Lipcowej i Drugiego Cesarstwa.Wszystko o czym pisze jest bardzo wstarannie udokumentowane.
Sand była kobietą nietuzinkową.Prowadziła bardzo burzliwe życie ,była też obiektem plotek i skandali towarzyskich.Zerwała z całym światem,poza światem sztuki i ostentacyjnie głosiła poglady demokratyczne i socjalistyczne bardzo odważne na tamte czasy.
Paliła cygara,nosiła męskie ubrania i miała wiele romansów ze znanymi ludzmi miedzy innymi z Alfredem de Musset i Prosperem Merimee.Była też wielką przyjaciółką Liszta.
W roku 1838 zwiazała się z o 7 lat młodszym,delikatnym i chorowitym Fryderykiem Chopinem.Związek ten przetrwał do roku 1847.
To właśnie w posiadłości George Sand w Nohant Chopin stworzył swoje najwieksze dzieła.
Ta ksiazka to kopalnia wiedzy o ludziach tamtych czasów i naszym kompozytorze,przeczytałam ja z wielka przyjemnoscią.

grazyna | 2015-03-25
NicolaVlada | 2014-08-22