zachowanie przy stole

Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
poradniki

Czy ci się choc raz powiedzie siedzieć grzecznie przy obiedziea Trudnej sztuki wlaściwego zachowania przy stole uczymy się już w dzieciństwie i można powiedzieć wraz z poznawaniem nowych potraw czy kuchni innych krajów, całe życie ja doskonalimy. Warto upewnić się czy zawsze właściwie odczytujemy wszystkie sygnały zawarte w nakryciu stolu, czy zachowaniu kelnera, a także zapoznać się z bogatymi wiadomościami na temat podawania różnych gatunków win, jedzenia pałeczkami, itd. Autor przytacza mnostwo anegdot i ciekawostek z różnych krajów, które pozwalają lepiej zrozumieć obyczaje tam panujące.

Xymena | 2011-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uwielbiam wszelkiego rodzaju poradniki na temat dobrego zachowania (w czasach obecnych i dawniej), z zaciekawieniem sięgnęłam więc po tę pozycję i muszę przyznać, że przeczytałam ją z ogromnym zainteresowaniem. Zawiera nie tylko mnóstwo praktycznych rad (niektóre może trącą trochę myszką lub wydają się aż nazbyt pompatyczne, ale przez to książka staje się po części wręcz humorystyczna), jak również opowiastki historyczne na temat dawnego savoir-vivre'u oraz ciekawostki z wielu regionów świata.

Chociaż jestem Polką od urodzenia, dopiero z tej książki dowiedziałam się, że jest u nas zwyczaj odkładania użytej serwetki po prawej stronie talerza! Przyznam, że nigdy o tym nie słyszałam, jak również nigdy tak nie robię - zawsze odkładam serwetkę na lewą stronę. Nie wiem, czy taki mam nawyk, czy tak jest mi wygodniej, ale tak właśnie jest :) Ciekawa jestem, jak robią inni czytelnicy tej książki? :):)

Brak mi tylko kolorowych ilustracji.

pBan | 2018-01-20
Nestoria | 2015-10-04