Żołnierska dola

Wydawnictwo: MON
Sud'ba soldatskaâ
historyczna
xxxxxx

"Żołnierska dola" - wbrew skromnemu tytułowi - stanowi szeroką panoramę losów okupowanej przez hitlerowców Pskowszczyzny (od napaści Hitlera na ZSRR do końca 1941 r.). Obraz tych miesięcy ukazany jest z perspektywy prostych, zwykłych ludzi, zarówno żołnierzy, jak i cywilów, próbujących różnych sposobów życia - od czynnej walki z bronią w ręku, poprzez pomoc dla partyzantów aż po uległość wobec najeźdźców czy nawet jawną zdradę. Te różnorodne postawy ludzkie są ukazane poprzez postacie żywe, pełnowymiarowe, niewolne od wahań, lęków i rozterek, a splot dynamicznej akcji batalistycznej z delikatnym rysunkiem psychologicznym bohaterów tworzy dzieło jedyne w swoim rodzaju w bogatym dorobku radzieckiej prozy wojennej.

źródło opisu: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1984

źródło okładki: http://www.conrada11.pl/?m=1&idk=146&page=9