Psychologia w Szkole, nr 4 / 2011. Szczęśliwi nauczyciele

Wydawnictwo: Charaktery
Charaktery, szkoła, psychologia
czasopisma
A--

Jak świat światem trudno było się dogadać starym z młodymi. Wojna pokoleń: bunt młodych, okopywanie się na swoich pozycjach starych. Dlatego nie powinny nikogo dziwić konflikty między uczniami a nauczycielami. A jednak teraz się coś zmieniło. Większość dorosłych nie rozumie świata (mentalności) młodych ludzi. Ale też nigdy zmiany nie następowały tak szybko. Profesor Małgorzata Kossowska...

A jednak teraz się coś zmieniło. Większość dorosłych nie rozumie świata (mentalności) młodych ludzi. Ale też nigdy zmiany nie następowały tak szybko. Profesor Małgorzata Kossowska radzi, by poznać podstawowe mechanizmy psychologiczne, bo one mogą nam pomóc zrozumieć młodych ludzi i nas samych w świecie ciągłych zmian.

Tłumaczy, czym jest sztywność poznawcza, która uniemożliwia nam dialog z innymi ludźmi i poruszanie się w ciągle zmieniającej się rzeczywistości: „Wolałabym mieć studentów, którzy dużo czytają, pytają, są zainteresowani nauką. Ale tak nie jest. Jednak ja się nie obrażam na rzeczywistość, że taka jest. Nie mówię, że oni są głupi, bo przecież tak nie jest. Żeby studiować psychologię, przeszli potężne sito rekrutacyjne, tu są najlepsi.

Sobie też nie mam nic do zarzucenia, przygotowuję się porządnie. Więc jest coś, co ten kłopot powoduje. Tym czymś są światy, w których żyjemy. One są naprawdę różne”. Na czym polegają te różnice, co utrudnia ich zrozumienie, jak wyjść z zaklętego koła sztywności, jak się rozwijać, czyli jak być skutecznym i szczęśliwym nauczycielem przeczytacie Państwo w tym numerze „Psychologii w Szkole”.

źródło opisu: www.charaktery.eu, 2012

źródło okładki: www.charaktery.eu, 2012

• Bunt na Wyspie Potępionych
  • Reguła nr 1
  • Mężczyzna, który gonił swój cień
  • Ciotka Poldi i sycylijskie lwy

7,5 (2 ocen i opinii)
Reguła nr 1
Marta Guzowska

7,43 (21 ocen i opinii)
Mężczyzna, który gonił swój cień
David Lagercrantz

6,59 (201 ocen i opinii)