Portrety ze słów

978-83-7805-090-2
opowiadania, obyczajowa
literatura piękna
Kasia

Sergiusz Torwan zaprasza nas do swojej autorskiej galerii, w której prezentuje sześć niezwykłych portretów. Znajdziemy tu Zenka, którego życie toczy się gdzieś na peryferiach współczesnego świata, a który wydaje się szczęśliwszy niż niejeden z tych ponad miarę obdarzonych dobrami i Anielę, która nie rozumie, dlaczego ludzie pozbywają się całkiem przydatnych rzeczy, takich choćby jak worek z banknotami. Poznamy też Aleksandra, dowódcę radzieckiego okrętu podwodnego, który w czasach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej na zmianę odsądzany jest od czci i wiary, by za chwilę zyskać miano bohatera. Jest też Maks, któremu marzy się ostatni skok i emerytura, tyle że w życiu nie wszystko da się zaplanować i przewidzieć. Jest profesor Mitrynga, borykający się z bolesnymi doświadczeniami przeszłości ukraińskiego rezuna, a wreszcie staczający się po równi pochyłej bezimienny funkcjonariusz SB.

źródło opisu: Warszawska Firma Wydawnicza, 2012

źródło okładki: http://www.wfw.com.pl

julie08642 | 2014-10-14
Przeczytana: 09 listopada 2013

Niepokojący, prawdziwy obraz nas samych: słabych, egoistycznych, zagubionych. "Portrety ze słów" to zbiór krótkich opowiadań o nietypowych ludziach, którzy świadomie, bądź nie znaleźli się na marginesie społeczeństwa. Autor chłodno traktuje swoich bohaterów, szczędząc im emocji. Kreuje ich z ogromną dokładnością, ale raczej z cynizmem i sarkazmem. Jego postacie są sugestywne i dają nam dużo do myślenia, sam autor jednak niczego nam nie ułatwia- ich ocenę pozostawia w całości nam, niekiedy tylko sugerując cokolwiek. Powoli, lecz konsekwentnie chce nam udowodnić, że człowiek nie może się zmienić, nie może uciec od przeszłości.

Kasia | 2012-05-24
Przeczytana: 23 maja 2012

„Portrety ze słów” to niewielki zbiór sześciu krótkich opowiadań autorstwa Sergiusza Towana. Ich bohaterami jest sześcioro, całkowicie różnych ludzi, których dzieli wszystko - wiek, wykształcenie, styl życia, ale łączy samotność i ostracyzm społeczny, choć w każdym przypadku poznajemy jego inne oblicze.

Zbiór otwiera najkrótszy, bo zaledwie trzystronicowy, i najsłabszy niestety tekst, pt. 'Zenek „Trzy tysiące”'. Jest to opowieść o bezdomnym, która kończy się zanim się właściwie rozpoczęła. Poznajemy krótki epizod z życia tytułowego Zenka oraz jego zamroczonych alkoholem towarzyszy, jest to jednak zbyt pobieżny szkic, by na długo pozostał w pamięci.

Kolejne opowiadanie, "Aniela", to historia starszej kobiety, nałogowej zbieraczki śmieci. Krótki, napawający smutkiem tekst o strasznej egzystencji, w jakiej wegetują ludzie wokół nas, zmusza do zastanowienia się nad tym, co naprawdę wiemy o osobach mijanych codziennie na ulicy.

Na tle tych dwóch niewielkich objętościowo utworów,...