Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Pocket Books
1439195862
angielski
wiedźma

Even in Grundy, Alaska, it’s unusual to find a naked guy with a bear trap clamped to his ankle on your porch. But when said guy turns into a wolf, recent southern transplant Mo Wenstein has no difficulty identifying the problem. Her surly neighbor Cooper Graham—who has been openly critical of Mo’s ability to adapt to life in Alaska—has trouble of his own. Werewolf trouble. For Cooper, an...

For Cooper, an Alpha in self-imposed exile from his dysfunctional pack, it’s love at first sniff when it comes to Mo. But Cooper has an even more pressing concern on his mind. Several people around Grundy have been the victims of wolf attacks, and since Cooper has no memory of what he gets up to while in werewolf form, he’s worried that he might be the violent canine in question.

If a wolf cries wolf, it makes sense to listen, yet Mo is convinced that Cooper is not the culprit. Except if he’s not responsible, then who is? And when a werewolf falls head over haunches in love with you, what are you supposed to do anyway? The rules of dating just got a whole lot more complicated...

źródło opisu: Pocket Books, 2011

źródło okładki: Pocket Books, 2011

Monika B | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Miałam ochotę na wilkołaki. I literaturę niewysokich lotów. Ta pozycja z opisu wydała mi się idealna. I nie zawiodłam się. Taka ot! historyjka na luźny, deszczowy dzień.
Mo i Cooper to typowi, romantyczni bohaterowie, którzy schodzą się i rozchodzą by napędzić jakoś akcję. Ona bojowniczka o słuszną sprawę, on gbur bo tak. Laska z południa i Misiek Północy. Idealni. Trochę kłopotów tu i trochę tam i nagle koniec. Ale to dobrze, nie czuje się przynajmniej zmęczenia materiału.

myfascinatingbooks | 2017-09-30
książek: 2033