Przez rozrywkę do wiedzy, rozmaitości matematyczne

Wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne
83-204-0846-6
Bacha85

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Agata Bednarczyk | 2017-07-24
Przeczytana: 01 stycznia 1995

moja ulubiona książka. mam nadzieję że ją ktoś wznowi

sylwan112 | 2016-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Dużo ciekawych zagadnień przedstawionych w formie odrębnych rozdziałów.

Każdy rozdział był przemieszaniem bardziej ambitnej matematyki z rozrywkowymi zadaniami. Mam tu mieszane uczucia. Z jednej strony nie przywykłem do tak napisanych pozycji i odciągało to moją uwagę z dopiero co przeczytanego rozdziału. Miałem jednak dużą przyjemność z rozwiązywania niektórych z tych rozrywkowych zadań - jak widać każdy znajdzie tam coś dla siebie. Wiem też, że gdyby ta książka była inaczej skonstruowana, do części "rozrywkowej" bym pewnie nie zajrzał :-)

Jak ktoś lubi przemieszanie ambitniejszej matematyki z rozrywkową, to polecam. Minusem jest jednak to, że znalazłem kilkanaście mniejszych lub większych błędów (jednak nie tak dużo) i niektóre informacje się od tego czasu zdezaktualizowały (matematyka się nieco rozwinęła przez kilkadziesiąt lat).

artrac | 2015-04-29

To chyba jedyna tego typu pozycja wydana w czasach PRLu. Jednak wydana bardzo dobrze (tekst i świetna grafika). Miło by było spotkać wznowienie w księgarni.

Jędrek | 2015-04-27
Przeczytana: 27 sierpnia 1972

Książkę dostałem w nagrodę na zakończenie podstawówki za pracę w kółku matematycznym. Bardzo trafiona i na czasie, bo jeszcze jej nie znałem, a wszystkie starsze dawno przeczytałem. Autora znałem z kącika matematycznego w "Młodym Techniku". Świetna lektura dla tych, którzy już się pasjonują matematyką albo dopiero zaczynają.

książek: 2043

Polecam każdemu miłośnikowi Matematyki, zajęło mi dużo czasu odnalezienie tej książki i tego autora, wiedziałem tylko ze książka jest kwadratowa i ma sowę na okładce.

Wkp | 2014-05-21

Oto książka, którą łączy zabawę z wiedzą w naprawdę udanych proporcjach. Książka, która nawet najmłodszym, ledwie co odrobinę obeznanym z matematyką wytłumaczy co to np. kongruencja, geometria nieeuklidesowa, liczy zespolone...

Po prostu świetna rzecz. I założę się, że nawet dorośli i dość dobrze obeznani z tematem znajdą tu wiele dla siebie, choć na wielkie zagłębianie się w temat i rzucanie profesjonalnymi wzorami, które potrafią przyprawić normalnego człowieka o migrenę, nie macie co liczyć.