Miejsce w słońcu

Wydawnictwo: Czarna Owca
En plats i solen
Ag2S

Inne wydania

Szwedzka rodzina z dziećmi zostaje zagazowana w swoim domu na hiszpańskiej riwierze. Annika Bengtzon ma z ramienia „Kvällspressen” śledzić dochodzenie na miejscu, w Marbelli. Przyjmuje zlecenie bardzo niechętnie. Jej stosunki z Thomasem, byłym mężem, są napięte, mimo to zostawia dzieci z nim i jego nową partnerką. Tajemnicze morderstwo całkowicie ją pochłania. W Hiszpanii zostaje wciągnięta w niebezpieczną intrygę, gdzie w grę wchodzi pranie brudnych pieniędzy, handel kokainą i chęć zemsty za czyny z przeszłości....
Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni ponad 70 lat − w nazistowskich Niemczech, w szwedzkiej Sörmlandii lat pięćdziesiątych, we współczesnym Sztokholmie, a także w Hiszpanii i w Maroku.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Oficjalna recenzja
Hania książek: 120

W Sztokholmie jednak deszcz

„Miejsce w Słońcu” jest bezpośrednią kontynuacją „Dożywocia” i tym samym Lisa Marklund dowodzi, że lepsze jest wrogiem dobrego. Tym razem Annika Bengzton podróżuje między Szwecją a Hiszpanią, łącząc kolejne elementy układanki, które namnożyły się od ostatniego razu. Historia siłą rzeczy komplikuje się coraz bardziej, fabuła rozjeżdża się nieco w kilku miejscach, w granicach, na które przyzwala literatura popularna. Jednak teraźniejszość niestety już nie wystarcza, żeby logicznie usprawiedliwić tę historię - większość zamieszanych w nią bohaterów autorka nieopatrznie uśmierciła w „Dożywociu”. Marklund zdecydowała się więc na odjazdy w przeszłość, nabierając maniery charakterystycznej dla swojej konkurentki, Camilli Lackberg: krótkie wstawki co kilkadziesiąt stron, napisane nieznośnym oniryczno-parabolicznym stylem, z niewiadomym narratorem, silące się na psychologiczne wyjaśnienie fatum.

Annika Bengzton, główna bohaterka cyklu Lisy Marklund do tej pory była wielowymiarowym portretem współczesnej kobiety: w pełni świadomie korzystała ze swoich praw na zewnątrz (jako Skandynawka ma tutaj szerokie pole do popisu), wewnątrz własnego związku pozostając uległą, zapominającą o własnych potrzebach, emocjonalnie uzależnioną od mężczyzny kobietą. Z jednej strony – „Miejsce w Słońcu” dalej zapewnia Annice przestrzeń do zawodowej niezależności, z drogiej jednak – wpędza ją w emocjonalny sadomasochizm, przez co postać staje się chwilami niespójna: Marklund, obok egzaltowanych niechronologicznych wstawek, wzbogaciła fabułę o melodramatyczne rozmyślania bohaterki, fundując czytelnikowi wielonarodowy kartel narkotykowy w tle.

Paradoksalnie, wszystkie te czynniki, nie zaniżają poziomu fabuły w sposób rażący: nadal jest zaskakująco, a postaci drugoplanowe świadczą o obserwacyjnych zdolnościach autorki. Chciałoby się tylko, z lekką irytacją w głosie, zadać dwa pytania: „po co wyciągać (dosłownie) trupy z szafy?” i „kiedy ona wreszcie przestanie cierpieć?”.

Hanna Kozłowska

nadzieja1925 | 2014-07-20
Na półkach: Rok 2014
Przeczytana: lipiec 2014

„ktoś, kto nie czytał poprzedniej części może mieć kłopot z połapaniem się, kto jest kim.” – Nie czytałam poprzedniej części, ale jakoś odnalazłam się w tej książce. Prawdę mówiąc – nie było trudno. Pierwsze 100 stron były strasznie nudne i jakby kolejne takie były, to ta książka trafiłaby do „NIEDOCZYTANYCH”, ale jednak potem zaczęło się coś dziać.

Znana szwedzka rodzina zostaje zamordowana za pomocą trującego gazu. Wszyscy domownicy zabici, a dom ogołocony z rzeczy, a nawet z wielkiego sejfu, który był umieszczony w ścianie.
Annika Bengtzon wybiera się do Hiszpanii, aby dowiedzieć się co się stało i opisać to dla swojej gazety „Kvällspressen”. Bardzo szybko cała sprawa nabiera obrotów, a Annika zostaje w to szybko wciągnięta. Szybko wpada na trop wiodący ją w kręgi celebrytów, sportowców i międzynarodowych finansistów. Wkrótce zostaje wciągnięta w niebezpieczną intrygę i zyskuje pewność, że w grę wchodzą pranie brudnych pieniędzy, handel kokainą i chęć zemsty za czyny z...

Gośka | 2013-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

"Miejsce w słońcu" jest kontynuacją "Dożywocia",którego wątki są ciągnięte i w tej części. Szczerze mówiąc ktoś,kto nie czytał poprzedniej części może mieć kłopot z połapaniem się,kto jest kim.
Tym razem Annika wyjeżdża do Hiszpanii,by napisać artykuł na temat zamordowanej szwedzkiej rodziny.Okazuje się,że nic nie jest takie,na jakie wygląda,że sprawa zatacza coraz szersze kręgi, a Annika zostaje wciągnięta w sprawę prania brudnych pieniędzy i przemytu narkotyków.
Annika w tej części jest bardziej pogodzona ze sobą,mniej tu jej osobistych tragedii a więcej Anniki,którą poznaliśmy na początku.
Poznajemy styl życia bogaczy zamieszkujących Costa del Sol,obłudę panującą w tamtym świecie i pokusy czyhające na każdym kroku.
Annika staje się również tematem plotek i główną bohaterką zdjęć zamieszczonych w konkurencyjnej gazecie.

Liza Marklund zdecydowała się na wstawki,które ukazują nam jakieś zdarzenia z przeszłości. Tragiczne zdarzenia dotyczące jakiś dzieci. Jest to ciekawy zabieg,...

ElViento | 2012-10-06
Na półkach: 2012
Przeczytana: 05 października 2012

Bardzo ciekawa propozycja, wyjaśniła wiele wątków z Dożywocia. Kilku faktów się domysliłem, ale nie jest to tym razem zarzutem, bo były stosunkowo oczywiste ;-)

Katarzyna P | 2012-09-05
Na półkach: Kryminały
Przeczytana: 02 września 2012

Najnowsza powieść Lizy Marklund jest chyba najciekawszą z całego cyklu. Dzięki wyjazdowi służbowemu Anniki na Costa del Sol, możemy się dowiedzieć jak prane są brudne pieniądze, jakie są najnowsze techniki dokonywania włamań, w jaki sposób sprowadzane są do Europy narkotyki i jak żyje się śmietance towarzyskiej na południu Hiszpanii.
Tym razem zagadka jest wyjątkowo skomplikowana i wciągająca. Dodatkowo główna bohaterka jest jakby dojrzalsza, bardziej świadoma siebie i może nawet odrobinę mniej skonfliktowana ze światem. Mniej tutaj opisów porannego zmagania się z dziećmi, a więcej akcji.
Gorąco polecam!

Olga P | 2013-07-15
Na półkach: 2013

Słoneczne wybrzeże Hiszpanii, sjesty, muzyka i pyszne jedzenie. Brzmi jak zapowiedź wymarzonych wakacji. Gorzej jeśli zostaje się wysłanym w takie okoliczności służbowo, a rzecz dotyczy napisania kilku artykułów o włamaniu i morderstwie… Nietypowa sprawa, niespodziewane wydarzenia, ciężka reporterska praca i życiowe problemy- to wszystko znajdziemy w kolejnej książce Marklund, która jest kontynuacją „Dożywocia”.

Włamania z użyciem gazu to już prawie codzienność na hiszpańskiej riwierze. Wszystko odbywa się szybko i sprawnie. Do domu wpuszczany jest gaz, mający na celu uśpienie na jakiś czas gospodarzy. Do środka wkraczają złodzieje z maskami przeciwgazowymi na twarzy albo z wstrzykniętym specjalnym serum obronnym. Działają szybko. Przeszykują dom, zabierają wartościowe rzeczy, pieniądze etc. Następnie znikają. Rano gdy domownicy się budzą nic nie pamiętają, widza ogołocony dom – ale na szczęście im nic się nie stało. Tym razem albo coś poszło nie tak, albo włamywacze z...

Yooki | 2013-03-13

Całkiem niezła już na pewno o niebo lepsza od "Testamentu Nobla". Dużo wątków przeplatających się ze sobą. Wielu bohaterów - trzeba się mocno skupić kto jest czyją matką/żoną/córką z którego małżeństwa ale to wzbogaca akcję:)
Ponadto pojawił się nowy element - wplatanie historii sprzed lat które na końcu wyjaśniają akcję. Ten sposób pisania jest charakterystyczny dla Camilli Lackberg ale Liza Marklund też nieźle się nim posługuje:)

klaudiabla2 | 2014-09-22
Na półkach: Przeczytane w 2014
Przeczytana: 16 września 2014

W poszukiwaniu kolejnych szwedzkich kryminałów natrafiłam na Lisę Marklund. Jest to znana dziennikarka, której książki przetłumaczone zostały na 30 języków. Ta książka jest kontynuacją ,,Dożywocia” co zupełnie mi nie przeszkadzało w odbiorze.
Annika Bengtzon to szwedzka reporterka kryminalna. Ma dużo pracy, a jej życie osobiste leży w gruzach. Gdy kobieta dowiaduje się o morderstwie wykonanym na całej rodzinie Szwedów mieszkających w Hiszpanii od razu chce dowiedzieć się kto za tym wszystkim stoi. Czy ta sprawa jej nie przerośnie?
Kolejna skandynawska proza kryminalna. Po raz kolejny bardzo dobra i ciekawa. Autorka w zgrabny sposób połączyła życiowe perypetie i zawodowe problemy Anniki. Wyszła z tego bardzo ciekawa i wybuchowa mieszanka. Historia kryminalna była bardzo tajemnicza i trzymająca w napięciu. Co do zakończenia to oczekiwałam jeszcze czegoś lepszego i zdumiewającego. Klimat gorącej Hiszpanii, bogatych rezydencji został dobrze wykreowany. Czułam się jakbym tam była.
Z...

manfred | 2014-02-26
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 23 lutego 2014

1)trochę zbyt późno zorientowałam się,że to bezpośrednia kontynuacją "Dożywocia" ( tak to jest,jak nie czyta się opisów na okładce PRZED przeczytaniem książki, zwykle robię to PO przeczytaniu i porównuję swoje opinie...),więc denerwowało mnie,że momentami nie wiem, o co chodzi
2)jakoś nie porwała mnie ta książka, gdy już byłam przekonana,że nic się nie wydarzy i Annika ciągle będzie latać do Hiszpanii i zbierać materiały do gazety,którą ja bym nazwała brukowcem, akcja nagle niespodziewanie się rozwinęła i to uratowało opinię

Sławka | 2012-09-18

Kolejna sprawa Anniki, kontynuacja i wyjaśnienia z poprzedniej książki. W pewnym momencie trochę się pogubiłam, kto jest czyim bratem ,mężem dzieckiem ale ogólnie jest OK. Czekam na ciąg dalszy.

Sandra Jasona | 2016-07-03
Na półkach: Mankell & Marklund

Ciekawa historia jak zawsze u tej autorki, czyta się z zaciekawieniem. Plusem jak zawsze życie głównych bohaterów przedstawione w dosadny sposób, da ich się polubić.