Pijana wojna. Alkohol podczas II wojny światowej

Okładka książki Pijana wojna. Alkohol podczas II wojny światowej
Kamil Janicki Wydawnictwo: Erica historia
330 str. 5 godz. 30 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Erica
Data wydania:
2012-05-15
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-15
Liczba stron:
330
Czas czytania
5 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362329557
Tagi:
historia II wojna światowa alkohol
Średnia ocen

                5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
141 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1610
1369

Na półkach:

Na temat II Wojny Światowej napisano tak wiele, że można by przypuszczać, iż wszystko zostało już powiedziane. Jednak Kamil Janicki, historyk i publicysta, zwrócił uwagę na zagadnienie, które było do tej pory skrzętnie omijane – a mianowicie rolę, jaką podczas wojny odegrał alkohol.

"Nie każdy żołnierz był bohaterem, nie każdy zabijał wrogów i nie każdy odniósł rany. Ale każdy pił."

„Pijana wojna” nie jest „suchą” publikacją historyczną. Wręcz przeciwnie, jest to przedstawiona żywym językiem relacja z wojny widzianej z perspektywy zwykłych żołnierzy. Do swej pracy autor wykorzystał przede wszystkim ich wspomnienia, pamiętniki i dzienniki, które chętnie przytacza w kolejnych rozdziałach i które urozmaicają czytanie. Dużą zaletą książki jest fakt, że Janicki naprawdę postarał się o obiektywne przedstawienie faktów, prezentując zapiski żołnierzy różnych nacji walczących po przeciwnych stronach. Znajdziemy tu więc fragmenty pamiętników zarówno Polaków, Brytyjczyków i Amerykanów, jak i Niemców. Sporadycznie zdarzają się także wzmianki o mieszkańcach pozostałych państw biorących udział w wojnie. Już we wstępie autor wyjaśnia, że postanowił nie uwzględniać w tej publikacji kwestii pijaństwa w armii radzieckiej, ponieważ zasługuje ona na zupełnie odmienne podejście. Niemniej jednak jeden z podrozdziałów został poświęcony temu, jak żołnierzy z innych armii postrzegali walczących Sowietów, oczywiście poprzez pryzmat alkoholu.
Książka uświadamia nam, jak ważną rolę pełniły podczas wojny piwo, wódka i innego rodzaju wyskokowe trunki. Potrafiły zagłuszać strach, poczucie beznadziei oraz tłumić wyrzuty sumienia, ale także podwyższać morale i zagrzewać do walki. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy, że w wielu armiach alkohol był wydzielany żołnierzom na równi z porcjami jedzenia i amunicji. Chociaż istniały przepisy zakazujące spożywania, a nawet posiadania jakiegokolwiek alkoholu, nie miało to żadnego przełożenia na to, co faktycznie działo się w koszarach. Bardzo często dowódcy sami zachęcali szeregowców do picia, a różnego rodzaju toasty i libacje nabierały charakteru rytuału budującego więź i poczucie braterstwa między członkami tego samego oddziału.

Dosyć zaskakujący jest fakt, że w większości przytoczonych relacji, żołnierze (zarówno mężczyźni, jak i kobiety) w wyjątkowo niefrasobliwy sposób podchodzili do picia alkoholu podczas pełnienia służby. Liczne anegdoty i zabawne historie opowiadające o skutkach pijaństwa kolegów i znajomych utrzymane są zwykle w lekkim, żartobliwym tonie. Jednak od czasu do czasu pojawiają się także relacje skrajnie przeciwne. Do najostrzejszych należy chyba relacja jednej z Brytyjek, która opisuje polskich lotników stacjonujących obok jej oddziału jako bandę pijanych brutali i gwałcicieli.

W interesujący sposób autor przedstawił także stereotypy i wizerunek poszczególnych nacji w oczach żołnierzy z innych państw. I tak możemy przeczytać relacje Amerykanów i Brytyjczyków na temat Polaków, Niemców i Kanadyjczyków oraz siebie nawzajem. Dosyć obszerne podrozdziały zajmują wspomnienia Polaków na temat Niemców i vice versa, a także wizerunek Rosjan z perspektywy pozostałych walczących.

Okładka świetnie oddaje charakter całej publikacji. Na przedstawionej na niej zdjęciu widzimy uśmiechniętych żołnierzy raczących się lampkami wina na tle zniszczonej, prawdopodobnie zbombardowanej ulicy. I właśnie taka jest książka Kamila Janickiego – w lekki, przystępny sposób przedstawia pozornie błahy temat, w którego tle pobrzmiewa jednak okrutne echo jednej z najbardziej brutalnych konfliktów minionego stulecia. Dodatkową atrakcją są także liczne archiwalne zdjęcia przedstawiające żołnierzy różnych nacji z sytuacjach „wyskokowych”.

„Pijana wojna” to z pewnością pozycja, po którą powinni sięgnąć wszyscy pasjonaci okresu II wojny światowej. Jest to jednak na tyle przystępnie napisana książka popularnonaukowa, że z powodzeniem zainteresuje także laików na co dzień niekoniecznie zainteresowanych historią.

Na temat II Wojny Światowej napisano tak wiele, że można by przypuszczać, iż wszystko zostało już powiedziane. Jednak Kamil Janicki, historyk i publicysta, zwrócił uwagę na zagadnienie, które było do tej pory skrzętnie omijane – a mianowicie rolę, jaką podczas wojny odegrał alkohol.

"Nie każdy żołnierz był bohaterem, nie każdy zabijał wrogów i nie każdy odniósł rany. Ale...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    314
  • Przeczytane
    183
  • Posiadam
    57
  • Historia
    12
  • Chcę w prezencie
    9
  • 2012
    5
  • Ebook
    3
  • 2021
    3
  • II wojna światowa
    3
  • historia
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pijana wojna. Alkohol podczas II wojny światowej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne