O wypalaniu wódki i o warzeniu piwa

Wydawnictwo: Volumina.pl
978-83-62905-71-3

Józef Bełza był chemikiem i wykładowcą Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego w Marymoncie. Poproszony o stworzenie podręcznika dla swoich słuchaczy napisał Zasady technologii chemicznej gospodarskiej. Niestety nie znalazły się fundusze na wydanie podręcznika w takim kształcie, więc autor przepisał go w sposób, który pozwolił wypuścić dzieło na komercyjny rynek. Dodał najznakomitsze przepisy na wszelakie alkohole oraz praktyczne porady dla domorosłych gorzelników i piwowarów. Książka dzieli się na dwa tomy: O wypalaniu wódki i O warzeniu piwa. Oba tomy traktują o składnikach używanych w gorzelnictwie, ich jakości i sposobie pozyskiwania. Czytelnik odnajdzie tu także wskazówki dotyczące sprzetu i konserwacji linii produkcyjnej, a także szczegółowy opis najczęściej popełnianych przez gorzelników błędów. Procesy fermentacyjne alkoholu zostały podane w bardzo prosty i obrazowy sposób. Dzięki temu książka ma wciąż użytkowy charakter. Jest to nie tylko kompendium wiedzy gorzelniczej, ale i dzieło zachowujące pamięć o starej tradycji polskiego przemysłu wódczanego i browarnictwa, która przegrywa z automatyzacją produkcji i komercjalizacją sprzedaży. Ta pozycja bez wątpliwości zainteresuje zarówno zawodowców, jak i amatorów.

źródło opisu: http://www.volumina.pl/o-wypalaniu-wodki-i-o-warzeniu-piwa.html

źródło okładki: http://www.volumina.pl/o-wypalaniu-wodki-i-o-warzeniu-piwa.html