Izrael już nie frunie

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Michał

Pasjonująca opowieść o państwie Izrael. W dwudziestu kilku znakomitych reportażach Paweł Smoleński prowadzi nas po zaułkach izraelskich miast, po miasteczkach i kibucach, po plażach, knajpach i świątyniach. Wszędzie, gdzie się da, w salonach i na bazarach, rozmawia z ludźmi. Słucha ich opowieści. I pisze: o Fatimie i innych kobietach ze stowarzyszenia Sziruk jadących z misją do kobiet izraelskich, o życiu osadników w Strefie Gazy i o likwidacji żydowskich osiedli, o chorobie zwanej syndromem Jerozolimy, o rozpaczy i nadziei, o kibucu Beverly Hills na pustyni Negew, o murze oddzielającym Izrael od terytoriów palestyńskich i powszednim życiu po obu jego stronach, o rabinach i sprzedawcach marihuany, o chasydach i tych, którzy przyjechali budować nowe państwo, o wierze i odchodzeniu od wiary, o polityce i codziennym życiu, o lęku i jego przełamywaniu, o konfliktach i podziałach, o Izraelu Amosa Oza i Etgara Kereta, o zapachach i kolorach, o Żydach z Polski, Maroka, Rumunii, Jemenu, Ukrainy, Etiopii, o tym niezwykłym, unikatowym tyglu kultur, religii, czasów, obyczajów. Pisze o "idei, która była najpierw" i o ziemi, na której przyszło ją urzeczywistnić.

"Paweł Smoleński ma oko reportera, umysł naukowca i serce poety. Ta specyficzna anatomia rodzi wyjątkowe teksty, które wykraczają daleko poza dziennikarstwo".
Etgar Keret

"Smoleński nie pisze o zmyślonym Izraelu z pierwszych stron gazet, w którym tylko terroryzm i okupacja. Nie pisze też o wyobrażonym Izraelu politycznych ideologów, wcieleniu prawicowej czy lewicowej utopii. Pisze o Izraelu ze straganu z falafelem. Z nocnej rozmowy. Z przystanku autobusu. Bo przecież tylko taki Izrael istnieje".
Konstanty Gebert

"W 1983 roku Amos Oz napisał 'Na ziemi Izraela' - świetny zbiór reportaży o ówczesnym Izraelu. Książka Pawła Smoleńskiego w zadziwiający sposób przypomina dzieło Oza. Dwadzieścia trzy reportaże, eseje i rozmowy Smoleńskiego, jakże bystrego obserwatora, to kwintesencja współczesnego Izraela. Intifada, konflikt między religijnym a świeckim, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Izraela, syndrom świętych miejsc... Jerozolima, Tel Awiw, Aszdod, Gaza, Ramallah, kibuce są areną akcji tej jakże pięknej i mądrej książki".
Michał Sobelman

"Reportaże autora 'pokolenia kryzysu' powstały z miłości do Jerozolimy, Tel Awiwu, z podziwu dla determinacji Izraelczyków, żeby urzeczywistnić mit. Martin Pollack, austriacki eseista, który przygotował i przełożył na niemiecki antologię polskiego reportażu, podkreśla, że Polacy mają najlepszy reportaż na świecie. Ta książka tylko to potwierdza".
Agnieszka Wolny-Hamkało

źródło opisu: Czarne, 2011

źródło okładki: www.czarne.com.pl

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Podróż zainspirowana książką znanego izraelskiego pisarza Amosa Oza ukazuje nam ludzi i ich problemy, jakich nie spodziewalibyśmy się po takim państwie jak Izrael.
Bo czy przyszło by Wam do głowy, że oprócz problemów z sąsiadami – Arabami, Palestyńczykami sam Izrael też jest mocno podzielony?
I to nie chodzi o różnice w poglądach politycznych typu prawica i lewica, ale o sam sens bycia Izraelczykiem.
Są bowiem ludzie, którzy pełnymi garściami czerpią dobra, jakie państwo oferuje nie dając niczego w zamian. Ba, nie uznając państwa świeckiego, o korzeniach syjonistycznych, a nie religijnych. Chasydzi i inni religijni ortodoksi nie posługują się nawet na co dzień oficjalnym językiem urzędowym czyli hebrajskim. Uważają, że to język Tory i modlitwy, którego nie powinno się w ten sposób profanować. W życiu codziennym używają jidysz.
Fanatyzm, który doprowadza do tego, że brat - znany cadyk nie dopuszcza do umierającego Ojca brata – apostaty, twierdząc, że nie ma takiej osoby- ona umarła....

vandenesse | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Izrael. "Wierzę, że to ziemia święta. Bo gdyby było inaczej, nic nie miałoby sensu. To jest kolebka i źródło. Tu był początek wszystkiego. Dla mnie, dla ciebie, dla muzułmanów" - to słowa taksówkarza - tak na marginesie niewierzącego taksówkarza, który choć myśli, że Pana nie ma lub się nim nie interesuje, błogosławi Go za to, że może żyć właśnie w Izraelu.
Strefa Gazy, Zachodni Brzeg, ewakuacja Gazy, Autonomia Palestyńska - coś tam wiedziałam. Ogólnie. A dzięki tej książce ogarnęłam to wszystko.
Autor przytacza bardzo dużo wypowiedzi ludzi z którymi Amos Oz rozmawiał w swoich reportażach "Na ziemi Izraela".
Pojawia się również Etgar Keret - pisarz ale również wykładowca w wyższej szkole filmowej w Tel Awiwie. Keret opisuje swój stosunek do Izraela, do Amosa Oza a także przytacza przeróżne absurdalne sytuacje jakie go spotykały w Izraelu.
Rewelacyjna książka - choć może nie są to typowe reportaże, Smoleński nie jest tak całkowicie obiektywny ale w ogóle mi to nie przeszkadzało.

książek: 1988
Akasha89 | 2016-10-19
Przeczytana: 19 października 2016

Paweł Smoleński to dziennikarz "Gazety Wyborczej", reporter, publicysta i pisarz. Jest autorem kilku książek o tematyce politologicznej, m. in. "Irak. Piekło w raju", "Pokolenie kryzysu" czy "Pochówek dla rezuna".

"Izrael już nie frunie" to zbiór dwudziestu kilku znakomitych reportaży opisujących rzeczywistość Erec Israel. Smoleński rozmawia, rozmawia i jeszcze raz rozmawia z ludźmi. Nie epatuje swoimi opiniami. Przedstawia opinie mieszkańców tego kraju - zarówno Izraelczyków jak i Palestyńczyków. Stara się być obiektywny i moim zdaniem dobrze mu to wychodzi. Ma spokojny, wyważony styl. A jednak, przyznaję, że pomimo dobrego warsztatu pisarskiego autora, "Izrael już nie frunie" zmęczył mnie w pewien sposób. Prawdopodobnie autor właśnie to chciał osiągnąć poprzez dobitne pokazanie chaosu, braku nadziei i permanentnego pata pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczykami oraz podziałów wewnątrz tych narodów, które kierują się swoimi świętymi księgami, z którymi nie da się negocjować, przez...

Zuba | 2013-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Muszę przyznać, że chociaż Smoleński pisze zgrabnie i literacko na wyższym poziomie niż przeciętny reportażysta, "Izrael już nie frunie" zmęczył mnie. Być może autor to właśnie chciał pokazać - chaos, brak nadziei i permanentny pat, zarówno pomiędzy Palestyńczykami a żydowskimi Izraelczykami oraz wewnątrz tych dwóch narodów. Ze świętymi księgami obu stron nie można negocjować, nie da się pogodzić wykluczających się racji, może być tylko gorzej. Dużą wartość książki stanowi (mimo subiektywizmu wnikliwe)pokazanie życia w Izraelu z wielu stron, przybliżenie haseł z wiadomości: strefa Gazy, osadnicy żydowscy w strefie, Zachodni Brzeg - wreszcie nie są to dla mnie enigmatyczne nazwy.
Dużym minusem jest dla mnie brak mapy - naprawdę fajnie byłoby zobaczyć gdzie są opisywane miejsca bez szukania atlasu lub włączania komputera.

Holmes | 2010-07-09

Pisze to jako człowiek, którego gatunek jakim jest reportaż nigdy nie pociągał i nie pociąga do dziś. Jednak styl Smoleńskiego winduje tę książkę zdecydowanie do kategorii literatury pięknej (co oczywiście się zdarza, ale niezbyt często). Czytając czuje się skwar. Piach. Kurz. Beznadzieję.
A czasem nadzieję.
Nadzieję nawet częściej.

jolasia | 2016-12-05

To fenomen! Ta książka żyje! Czytana przeze mnie kilka lat temu była zupełnie inną książką niż ta czytana wczoraj. Oczywiście konflikt izraelsko-palestyński się nie zmienił, ale zmieniła się sytuacja w Europie i na świecie i dała temu konfliktowi zupełnie nowy kontekst. Najbardziej poruszający jest jednak dla mnie, pokazany w tej książce tak dobitnie, obraz skłóconej (nie bez powodu oczywiście!!!) społeczności... nienawiść, chęć zemsty, brak zrozumienia dla innej postawy i poglądów, przekonanie, że "moje" jest lepsze, bardziej słuszne, eskalacja przemocy... Błędne koło. Zapętlenie. Minęło ponad 10 lat od czasu opisanego przez Pawła Smoleńskiego, konflikt izraelsko-palestyński ma się dobrze, a reszta świata niestety coraz gorzej. Generalnie bilans wychodzi na minus. Bardzo przykra i przygnębiająca lektura!

Ozinka | 2014-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Rewelacja! Książkę czyta się jednym tchem. Smoleński ma szczęście do rozmówców i zdolność pisania o rzeczach trudnych niezwykle przystępnie. Uwielbiam to jego bystre oko i unikanie wartościowania!

góral_spod_Synaju | 2018-07-05
Przeczytana: 01 lipca 2018

Zawsze, kiedy czytam o Izraelu to robi mi się ciepło na sercu. Reportaż Smoleńskiego tylko utwierdził mnie w moich obserwacjach z pobytu w tym kraju. Doprawdy ciekawy jest miszmasz izraelski. Miszmasz to zaczerpnięte z jidysz określenie na połączenie różnorodności. Historie spisane na papierze czyta się wybornie. Jak glonojad z mojego akwarium, nie mogłem odkleić się od tej książki w "metrze i w swetrze, w maju i tramwaju".

Stefi | 2018-07-12
Przeczytana: 03 lipca 2018

Czasem zazdroszczę ludziom dla których świat jest prosty. "Ci są dobrzy a Tamci są źli". I choćby nie wiem co nie mają pytań, wątpliwości. Niestety ja tak nie mam. Okazuje się, że Żydzi czasem są po prostu okrutni, a Arabowie leniwi i sami sobie winni swojej sytuacji. Nawet w samym Izraelu są ludzie którzy popierają porozumienie z Arabami i tacy którzy twierdzą, że to nie możliwe. W tej chwili okazuje się, że kraje Ligi Arabskiej już nie mówią jednym głosem. Świat nie jest prosty. I nie ma prawdziwej historii. (Polityka historyczna to dziwoląg) Jest tylko rzetelna historia. polegająca na tym, że przedstawia się racje wszystkich stron wydarzenia.

ekruda | 2013-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2013

"Izrael już nie frunie" to fascynująca książka o tym niezwykłym miejscu, gdzie współistnieją skrajności- tradycja i nowoczesność, ortodoksyjni żydzi i religijni syjoniści, fanatyczni muzułmanie i ich postępowi współbracia, terroryści i hedoniści.

Jak nie pogubić się w tym szalonym świecie? Smoleński podąża śladami Amosa Oza i jego mało znanej książki "Na ziemi Izraela".
Jednak pisarz nie jest naszym jedynym przewodnikiem, bowiem reportaże Smoleńskiego to zapis poruszających rozmów z wieloma Izraelczykami i Palestyńczykami. To oni najlepiej objaśniają nam swoją rzeczywistość.

Przypominają, że w Izraelu wszyscy są imigrantami, ale paradoksalnie wszyscy czują się tam "na swoim". Nie szanują państwa, nie szanują sąsiadów, niechętnie idą na kompromis.
Zarówno Palestyńczycy jak i Izraelczycy żyją w strachu, jedni i drudzy czują się poniżani, jedni i drudzy uważają się za ofiary. Mówią o tym, jak to jest, kiedy ktoś podejmuje za nich decyzje o tym, gdzie mają żyć, którędy mogą chodzić,...