Królewskie małżeństwa

The Royal Marriages
831108839X
historia
Dominika

Brytyjczycy nadal chcą, żeby rodzina królewska pełniła tradycyjną rolę symbolu narodowej tożsamości. Nie wymagają jednak od Windsorów poświęcenia szczęścia osobistego w imię obowiązków.

„Królewskie małżeństwa” to porywająca, plotkarska opowieść o życiu prywatnym i romansach brytyjskiej rodziny królewskiej na przestrzeni trzech pokoleń.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Bellona 1999

źródło okładki: Dom Wydawniczy Bellona 1999

Emerald | 2015-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebooki
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Jest to moja druga książka tej autorki (po "Królowej" - biografii Elżbiety Królowej Matki), która ma niewątpliwy dar swobodnego opowiadania o skomplikowanych relacji towarzyskich brytyjskich elit. W tej książce opisano historie małżeństw trzech pokoleń monarchów z dynastii Windsorów. Lady Campbell naprawdę stara się przedstawić historię jak najbardziej bezstronnie, próbuje tłumaczyć zachowania, zwraca uwagę na kontekst wielu sytuacji. Tu szczególnie polecam rozdziały poświęcone małżeństwu księcia Karola i Diany. Lady Di owszem, była "królową ludzkich serc", ale nie była świętą; warto spojrzeć na jej osobę, z trochę innej niż powszechnie panująca, perspektywy. Z zupełnie nowej strony poznałam też osobę księcia Filipa, a także jego małżeństwo z królową.
Czytałam tę książkę ponad 10 lat po jej wydaniu, wiem więc chociażby, jak potoczyły się dalsze losy następcy tronu. Obecnie na ustach całego świata jest książę William i jego rodzina - ich życie to przykład zmieniającej się monarchii...

Paulina | 2017-07-04
Na półkach: E-book, Przeczytane