Szyld pisany antykwą

7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
allison

Wyłania się z tych dziecięcych obrazków dość przekonujący krajobraz powojenny.
Docieranie się przybyszów ze wschodu z ludnością miejscową , choć pokazane anegdotycznie i groteskowo, jest zajmujące i dobrze podpatrzone....

źródło opisu: od wydawcy

Historia zasiedlana małego miasteczka w Poznańskiem przez repatriantów zza Buga. Napisana ciekawie, wesoło, z przymrużeniem oka wobec powojennych problemów ludności osiedlającej się na terenach zniszczonych wojną. Ciekawa, czasem śmieszna, czasem smutna, ale na pewno warta poznania lektura.

Pełna humoru powieść, której akcja toczy się tuż po wojnie na Ziemiach Odzyskanych.
Narratorem i głównym bohaterem jest dorastający chłopiec, który z perspektywy dziecka opisuje świat swojej rodziny, kolegów, sąsiadów oraz innych mieszkańców małego miasteczka, w którym każdy orze jak morze.

To świat niezwykle barwny, gdyż zapełniają go Polacy z różnych zakątków kraju. Są tu repatrianci z Kresów, powojenni rozbitkowie, którzy tu właśnie postanowili zacząć życie od nowa; nie brakuje również autochtonów.

Bohaterowie to mozaika najprzeróżniejszych charakterów, od choleryków i kombinatorów po ludzi aż do bólu uczciwych i dobrych. To również przedstawiciele różnych środowisk i grup zawodowych. Nie brakuje wśród nich dorobkiewiczów i politycznych karierowiczów oraz ich totumfackich.
Zderzenie tak odmiennych osobowości musi prowadzić do nieporozumień i lokalnych wojenek. Narrator opisuje je z właściwą dziecku naiwnością, w sposób rozbrajający, ale i szczegółowy, gdyż jest bacznym...

Agnieszka Mioduszewska | 2013-06-26
teri | 2012-05-23