Uczciwa oszustka

Den ärliga bedragaren
9788310119674
literatura fińska
Barbara

Twórczyni legendarnego cyklu o Muminkach, Tove Jansson, pisała również dla dorosłych czytelników. Prezentujemy, po raz pierwszy na polskim rynku, jej wybitną powieść "Uczciwa oszustka". W małej miejscowości Västerby, położonej nad skutą lodem zatoką od miesięcy sypie śnieg. W mansardzie nad sklepikiem mieszka jego była pracownica Katri z młodszym bratem Matsem i bezimiennym owczarkiem...

W małej miejscowości Västerby, położonej nad skutą lodem zatoką od miesięcy sypie śnieg. W mansardzie nad sklepikiem mieszka jego była pracownica Katri z młodszym bratem Matsem i bezimiennym owczarkiem niemieckim. Katri uchodzi w wiosce za dziwaczkę, stroni od ludzi. Jedyne, czego pragnie, to zdobyć pieniądze i spełnić marzenie Matsa o własnej łodzi. Kobieta obmyśla misterny plan. Narzędziem do osiągnięcia celu stanie się Anna, wzięta ilustratorka książek dla dzieci, zamożna właścicielka przestronnej willi…
Czego kobiety mogą się od siebie wzajemnie nauczyć? Czy Katri uda się zdobyć zaufanie Anny i zrealizować swój plan?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2012

źródło okładki: http://www.nk.com.pl/

Oficjalna recenzja
porządekalfabetyczny książek: 2800

Lubię Tove Jansson

"Muminki" zaczęłam czytać jeszcze w tych szczęśliwych czasach, kiedy rodzice nie chronili dzieci przed wszystkim. Dziś mówią, że Tatuś Muminka i morze jest raczej książką dla dorosłych. Kiedyś dzieci po prostu do tego muminkowego morza wskakiwały, niektóre chlapały się przy brzegu, inne nurkowały aż do dna, większość prosiła o więcej. Może dlatego, że Tove Jansson oczekiwała, że dadzą sobie radę z każdym zaproponowanych przez nią tematem, nawet najtrudniejszym.

Kiedy myślę o Tove Jansson, myślę o odwadze i wolności. I o tym, jak serio traktowała swoich małych czytelników. Co ma do zaproponowania tym starszym?

"Uczciwa oszustka", pobieżnie przejrzana, sprawia złudne wrażenie nieskomplikowanej książki na jeden wieczór. Prosty język, dużo przestrzeni na każdej stronie. Ale to nie jest miejsce na kawki-herbatki, sprawdzanie maili i inne niebieskie migdały, tylko na niewygodne pytania i wyobraźnię czytelnika. A dla tych, którzy lubią badać, jak książka jest zrobiona, zabawy w symbole i nagle zmiany narracji z trzecioosobowej na pierwszoosobową (dlaczego?)

Moi ulubieńcy, Jansson i Fitzgerald, napisali książki na podobny temat. Kiedy Fitzgerald pisze: (...)widać było, że wiją się w mękach czując bliskość dużych pieniędzy, przekonani, że mogliby je mieć za kilka trafnie dobranych słów.  spotyka Jansson. Ale ona idzie krok dalej, i podczas gdy w Wielkim Gatsbym  Tom i Daisy nie przejmowali się niczym, niszczyli rzeczy i ludzi, a potem wracali do stanu absolutnej beztroski Jansson nie pozwala sobie (a także bohaterom i czytelnikom) na takie efektowne i filmowe zakończenie.

Lubię kiedy pisarze dobrze o mnie myślą. I lubię, kiedy nie dają mi powodów do myślenia źle o nich. Lubię Tove Jansson.

Porządek alfabetyczny

Wicca | 2014-01-29
Na półkach: Przystanek Skandynawia
Przeczytana: 28 stycznia 2014

NIEPRZEWIDYWALNA - słowo które już zawsze będzie mi się kojarzyć z tą niewielkich rozmiarów książeczką, która trafiła do mnie kilka dni temu.
Żadne z moich założeń co do zakończenia nie sprawdziło się, a były dwa. Każdy potencjalny czytelnik/czka nie jest w stanie domyślić się jak cała historia rozstrzygnie się i to stanowi o jej specyficzności. Jeżeli zaś miałabym rozpatrywać pisarkę to tylko ktoś o wyjątkowym talencie, nieprzeciętnej inteligencji oraz wrażliwości mógł stworzyć taką historię. Historię która poprzez owo zakończenie na długo pozostanie ze mną i każdym kto po nią sięgnie.

Powieść nie jest gruba bo to zaledwie 240 stron, zapisanych dość grubą czcionką ale Tove Jansson udowadnia, że nie trzeba napisać grubego tomiszcza aby osiągnąć swój cel i pozostawić czytelnika z oczami szeroko otwartymi i wyrazem zdumienia na twarzy.
Decydując się na nią, każdy musi się nastawić, iż nie ma tutaj konkretnego początku oraz końca. Jesteśmy od razu rzuceni na głęboką wodę i od...

RuthVanAldin | 2016-10-28

Moje zainteresowanie osobą autorki - Tove Jansson ma swój początek w przeczytanym kilka lat temu w "Wysokich Obcasach" artykule o niej. Wydała mi się fascynującą osobą. Oczywiście Muminki i ich świat znałam, chociaż nie z książek, a z ekranu.
Książka ma dużą czcionkę, czyta się w pewien sposób sprawnie...a jednak czułam się przy tej książce zdecydowanie niewygodnie. Niechętnie po nią sięgałam, by wciągnąć się na kilka stron i ponownie odłożyć i znów zachować się w ten sam sposób - sięgnąć z pewnym ociąganiem...
Z całą pewnością jest to świetna, skłaniająca do refleksji książka, ale... moje emocje co do niej są zbyt skrajne.

Ola | 2015-04-03
Na półkach: 2015
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Czyżby to Muminki dla dorosłych? No prawie :). Język książki jest tak charakterystyczny dla Tove Jansson, że spowodował właśnie takie wrażenie. A historia? W pewien sposób też. Pisarstwo tak typowe dla autorki, historia również niebanalna. Pani Tove ukazała tu niezwykłą, pokręconą relację dwóch kobiet, a właściwie całej miejscowości. Fabuła ciekawa, a przy tym tyle przemyśleń i niezwykłości. Fantastyczne!

kwiatusia | 2014-03-11
Przeczytana: 23 lutego 2014

Tove Marika Jansson jest fińską pisarką, szwedzkojęzyczną. Jest ilustratorką i rysowniczką komiksową oraz malarką, ale najbardziej kojarzona jest z cyklem książek o Muminkach.
Nie czytałam, ale lubiłam oglądać dobranocki. Muminek, Mama Muminka, Tata Muminka, Mała Mi, Włóczykij to postacie o których nie da się zapomnieć. Muszę kiedyś przeczytać książki z nimi w roli głównej.

Autorka pisze również książki dla dorosłych.
„Uczciwa oszustka” jest pierwszą jej powieścią wydaną w Polsce.
Najważniejszymi bohaterkami powieści Tove Jansson są dwie kobiety, o których często mawia się w miasteczku Vasterby położonym nad skutą lodem zatoką w Szwecji.
Jedną z nich jest Katri Kling, była sprzedawczyni - gdy dowiaduje się, że może zostać zatrudniona do pomocy pani Annie Aemeli popularnej ilustratorki książek dla dzieci - to od razu się na to decyduje. Willa właścicielki bardzo się jej podoba - stara się, aby pracodawczyni potrzebowała jej pomocy przez cała dobę. Chce się do niej wprowadzić z...

Monika | 2014-08-16
Na półkach: 2014
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Z całym przekonaniem mówię Wam, że jest to literatura dość wysokich lotów. Ona i ja latamy jednak innymi korytarzami powietrznymi i nie po drodze nam razem :(
Książka niesie ze sobą przesłanie i skłania do refleksji, na pewno tak, jednak nie przemówiła do mojego serca.
Niemniej polecam, jako książkę inną, oryginalną, do zapamiętania na dłużej.

Mlg | 2017-05-12
Przeczytana: 12 maja 2017

Czuję się niepomiernie zaskoczona tą książką, jej nieoczywistością i złożonością. Napisana prostym językiem historia dwóch bardzo różnych kobiet, w której niewiele się dzieje, wszystko co istotne zaś przeniesione jest do wnętrza obu pań. Ich skomplikowana relacja, odmalowana w bardzo chłodny i zdystansowany sposób, jest bardzo intensywna i dynamiczna. Interakcja tak różnych osobowości doprowadza na końcu książki do zmiany w ich postrzeganiu świata i zarzucenia przyjętych początkowo póz. Ciekawą rolę pełni również bezimienny pies, który również zmienia nawyki wyzwalając się spod wpływu swojej opiekunki. Warto może jeszcze wspomnieć, że wszystko dzieje się w osadzie odciętej od reszty świata przez padający śnieg „Jak daleko sięgano pamięcią, nigdy nie było tyle śniegu; sypał nieprzerwanie, piętrzył się przy drzwiach i oknach, obciążał dachy, nie ustawał ani na godzinę. Ledwie oczyszczone drogi dla pieszych błyskawicznie się zaśnieżały […] Ludzie budzili się późno, bo nie było już...

VioletteB | 2014-11-23
Przeczytana: 10 listopada 2014

Uczciwa oszustka pozostawia bardzo wiele do dowolnej interpretacji... Jest to bardzo dobrze opowiedziana historia dwóch kobiet, których postawy życiowe w bardzo bliskiej konfrontacji ulegają diametralnej zmianie. Wzajemne oddziaływanie wyzwala w nich reakcje, których się nie spodziewały. Dokonują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości, która przybiera zaskakującą dla nich formę. Zimna kalkulacja, dowody, gra o milion, oszustwo, bezwzględność, cel i rezultat. Czy możliwe jest tu odnalezienie porządku podobnego do harmonii lasu w której nie ma miejsca na "kwieciste króliki"?

skiatos | 2015-10-04
Na półkach: 2015
Przeczytana: 03 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Uczciwą oszustkę" należy traktować metaforycznie, symbolicznie wręcz. Ledwie dotknięte losy dwóch kobiet i ich wzajemne zagubienie się we własnych relacjach stanowią kanwę tej krótkiej powieści. Obie żyją samotnie - i tylko to je łączy. Anna żyje nie do końca świadomie. Żyje w marzeniach i marzeniami, żyje w wyidealizowanym świecie. Jej domeną jest malarstwo. Katri jest zaprzeczeniem Anny. Twardo stąpa po ziemi. Pragmatyczka, stygmatyzowana przez społeczność, pozbawiona emocji, stała się potrzebna ludziom bo zna się na liczbach i wykorzystuje to bezceremonialne.

"Uczciwa oszustka" pozbawiona jest w zasadzie dynamiki zdarzeń. Wszystko dzieje się we wnętrzu obu kobiet. Żar i lód. I tak jak nadchodząca wiosna topi śniegi, tak wzajemne relacje obu bohaterek rozpadają się.

To książka o złudzeniach jakie mamy wobec siebie i innych. A te są nieprzewidywalne i umierają w chwili nawiązania każdej nowej relacji z drugim człowiekiem.

nunachopin | 2013-09-26
Przeczytana: 10 września 2013

Kto by się spodziewał spotkać Muminka w bibliotece dla dorosłych? A jednak. Przypadkiem, przemierzając bezkres półek bibliotecznych, wpadłam na nazwisko jednoznacznie podsuwające pod nos pyzatą trolową mordkę. Tymczasem na okładce (niezbyt udanej) trolla owego nie uświadczyłam. Zaskoczona, zaintrygowana i z lekka powątpiewająca — przygarnęłam tomik na kilka dni. Od tego dnia datuje się rozkwit mojego afektu do literackiej twórczości Tove Jansson.

Ale do rzeczy. "Uczciwa oszustka", bo o niej mowa, to niewielkie objętościowo, a bogate w treść, dziełko. Jest to poemat, ale nie smutne o miłości dywagacje, raczej poezja naturalistyczna, jak "Padlina" Baudelaire'a. Na stole leży tu wszakże krwista wątroba, jak niemy wyrzut rzeczywistości, z której uciekać usiłuje jedna z głównych bohaterek powieści. Jest to opowieść mroźna, surowa, a jednocześnie głęboka i wnikliwa. Pełna ludzkiej niekonsekwencji, bezkompromisowości, wahania, niepewności odczuć, niejaskrawych reakcji, twardych decyzji i...

madziusia | 2013-03-11
Przeczytana: 06 marca 2013

Autorka książki, Tove Jansson, kojarzona jest przede wszystkim z serią książek o Dolinie Muminków i jej mieszkańcach, uroczych Muminkach. Wielu z nas, z wypiekami na twarzy, oczekiwało kolejnych odcinków przygód tych bohaterów w telewizji czy śledziło ich losy czytając kolejne książki. Tove Jansson, często określana mianem „Mamy Muminków” została uhonorowana przez dzieci Orderem Uśmiechu oraz Medalem Hansa Christiana Andersena- międzynarodową nagrodą dla twórców książek dla dzieci. Nieliczni natomiast wiedzą, że Tove Jansson poza książkami dla najmłodszych pisała także dla dorosłych. „Uczciwa oszustka” zdecydowanie należy do tej drugiej grupy książek.

Powieść została wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia jako kontynuacja serii KontraPunkt, prezentującej książki zauważone przez światową krytykę, nagradzane, wysmakowane literacko i skłaniające do refleksji.

Akcja powieści toczy się w Vasterby, małej, fikcyjnej miejscowości, położonej nad skutą lodem zatoką. Wszyscy się tutaj...