Notatki samobójcy

Suicide notes
9788310119629
Barbara

Inne wydania

Piętnastoletni Jeff trafia do szpitala psychiatrycznego po nieudanej próbie samobójczej. Ma spędzić czterdzieści pięć dni w specjalnym programie dla nastolatków. Chłopak jednak uparcie odmawia rozmawiania o tym, co się wydarzyło. Nie jest szczery nawet z samym sobą. Czego wstydzi się tak bardzo, że nie chce dalej żyć? I jaką rolę odegrali w jego tragedii najlepsza przyjaciółka Jeffa oraz jej chłopak?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2012

źródło okładki: http://www.nk.com.pl/notatki-samobojcy/1497/ksiazka.html

Opinie czytelników (1999)
książek: 1937

"Dziwnie to brzmi: zabić się. Jakby człowiek chciał zamordować samego siebie. Ale zabijanie ludzi to coś złego, a samobójstwo według mnie - nie. To przecież moje życie, nie? Wolno mi je zakończyć, jeśli taka jest moja wola" Nie uważam tego za grzech" [...] Dlaczego można kogoś skazać na śmierć, ale jemu samemu nie pozwala się o niej zadecydować?" str. 61

Książka „Notatki samobójcy” Michaela Thomasa Forda, to książka, poruszająca bardzo ważną kwestię, która aktualnie jest wysoce częstym zjawiskiem występującym wśród nastolatków, mianowicie problem samobójstw. Jeżeli już tak młodzi ludzie targną się na swoje życie to, dokąd zmierza ten świat? Przecież wydawałoby się, że dzieciństwo to okres, kiedy człowiek powinien być beztroski i szczęśliwy. Niestety otaczający nas świat bywa bardzo surowy i bezwzględny, a na nasze dzieci czeka za rogiem mnóstwo zagrożeń, nastolatki często czują się osaczone i zagubione poczym nawet błahostka narasta do tak wielkiego dylematu, że nagle dzieciak w...

nadzieja1925 | 2014-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Samobójcy są na samym szczycie świrów, zgadzacie się? Ale dlaczego chcą skończyć ze swoim życiem? Z powodu kłopotów w domu?, a może z powodu nieodwzajemnionej miłości?, albo dlatego, że mają dość życia na tym świecie? My nie wiemy co się dzieje w ich głowie, a książka Notatki Samobójcy to doskonały przykład. Do czasu wymienienia powodu, nie umiałam zgadnąć o co tak naprawdę mu chodziło?

Jeff po nieudanej próbie samobójczej trafia do szpitala psychiatrycznego. Przed nikim nie chce wyjawić powodu samobójstwa, nawet przed sobą. 45 dni terapii, nowi kumple-świry, lekarze, pielęgniarki, ochrona, zamknięty szpital, mnóstwo wydarzeń, śmierć – czy to doprowadzi do wyjawienia tego sekretu?

Książka jest napisana w lekkim stylu, bardzo śmieszna i ironiczna. Typowo młodzieżowa, zmusza do przemyśleń i trafia w serca.

achet_aton | 2012-08-14
Na półkach: Przeczytane, Filia nr 2, MBP
Przeczytana: 15 lutego 2013

Słodki Jezu Chryste na biszkopcie

Aisling | 2015-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciekawe czemu Jeff ciągle uważał się za lepszego i normalniejszego oraz nadużywał słów typu 'świr'... To akurat strasznie mnie denerwowało i nie potrafiłam zrozumieć jego sposobu myślenia w tej kwestii.
Zastanawiałam się też jak on to zrobił, że miał na doktora Katzrupusa taki wpływ, potrafił sprawić, by uwierzył w niektóre aspekty.
Ponadto myślę nad tym czemu ludzie tak wypierają z głowy fakt, że mogą być albo są (po sprawdzeniu jak to jest z osobą tej samej płci) homoseksualni.
W ogóle jest tu poruszone wiele 'niewygodnych' kwestii i to w życiowy, dosyć naturalny sposób.

"Czytałem, że kiedy astronauci wracają na Ziemię z przestrzeni kosmicznej, nie mogą powstrzymać wymiotów. Powietrze cuchnie im gnijącym mięsem. My nie zauważamy tego smrodu, bo do niego przywykliśmy, a przecież w tym, czym oddychamy, są najróżniejsze zanieczyszczenia, chemikalia i pozostałe syfy, którymi skaziliśmy środowisko. Wtedy rozpylamy wokół siebie jeszcze inne świństwa, żeby ładniej pachniało. Zupełnie jakby nasza planeta była starym samochodem, w którym na lusterku wiesz się choinkę o woni runa leśnego".

Takimi słowami rozpoczyna się historia nastoletniego Jeffa, który trafił do szpitala psychiatrycznego po nieudanej próbie samobójczej. Bohater ma spędzić w nim dokładnie czterdzieści pięć dni i to od niego zależy, czy przygotowany dla niego program odniesie jakiekolwiek skutki. Od samego początku nie jest on jednak nastawiony na współpracę i gdy tylko dowiaduje się o tym, że przebywa na takim, a nie innym oddziale, żąda natychmiastowego powrotu do domu. Niestety jest to...

Alaska | 2013-10-20

Jeff po skończeniu czytania książki stał się moim przyjacielem/doradcą. Jest buntownikiem jak każdy młody człowiek (na swój sposób). Inteligentny ale i zagubiony. Autor umieścił dwie skrajności w jednej osobie, która nie potrafiła unieść takiego ciężaru. Jeff opisując sytuacje w których się znajduje myśli że ma nad sobą władzę, jednak przez/dzięki swojemu lekarzowi i otaczającym go "chorym" powoli kruszy swoja pewność siebie, dostrzegając własne słabości, wady i lęki. Odważna książka. Z każdej strony krzyczą do nas silnie odczuwane emocje nastolatka który potrafi się przyglądać lecz nie potrafi patrzeć. Nikt nie chciałby się przekonać na własnej skórze, co znaczy znaleźć się w TAKIM szpitalu. Smutna strona słodkiego dorastania. §:)

Monika | 2014-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2014

Piękna, aczkolwiek smutna historia. I o ile kończy się szczęśliwie, to cierpienie doświadczane jest na każdym kroku, nie tylko przez Jeffa.

Skoro mowa o głównym bohaterze, to bardzo go polubiłam. Jego odzywki podczas rozmowy z "Kac'em" doprowadzały mnie do śmiechu. Był taki bezczelny, ale na swój sposób robił to w dość zabawnym stylu.

Książka skłania do refleksji, nie tylko na temat samobójstwa.. Polecam!

"Słodki Jezu Chryste na biszkopcie" Haha :D.

Beata | 2014-08-28
Przeczytana: 21 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

''Notatki samobójcy'' to historia nastoletniego chłopaka o imieniu Jeff,który próbował odebrać sobie życie.Zostaje on zabrany do szpitala psychiatrycznego.Jeff zawiera z lekarzem umowę.Jeśli przez 45 dni będzie uczęszczał na specjalne zajęcia grupowe i lekarze potwierdzą jego tezę''nic mi nie jest'' po tych dniach wypuszczą go wolno.

Piętnastoletni chłopak jest bardzo upartą postacią.Nie lubi dzielić się z nieznajomymi swoja historią,co sprawia problemy podczas codziennych wizyt u doktora.Na poważne pytania odpowiada z ironią albo zmienia temat kaśliwie komentując wygląd zewnętrzny swojego psychologa.

Dni mijają,a Jeff w końcu zaczyna się powoli otwierać.Znajduje przyjaciół.kórych powoli przestaje traktować jak świrów.Pewnego dnia przydarza mu się bardzo zaskakująca i szokująca sytuacja,która podczas czytania sprawia,że daje nam ona powód do myślenia na temat głównego bohatera.

''Notatki Samobójcy ''to książka prawdziwa.Ile osób w prawdziwym świecie stara się popełnić...

Aleksandra | 2012-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2012

Chwilami dobra, a chwilami słaba. Nierówna po prostu. Ale zabawna na pewno. Znaczy oczywiście temat mało zabawny,ale główny bohater skutecznie rozrzedza atmosferę grozy swoimi komentarzami. ;)

BiG_m | 2013-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2013

Szukałam książki, w której nie ma skrajnie złych superbohaterów, których tylko super pozytywny bohater może pokonać. Nie chciałam romansu, który nie ma prawa bytu tu na ziemi. Chciałam książkę, w której bohater cierpi, bo przecież każdy z nas cierpi, ale jego problemy ani nie są rodem z horroru, a nade wszystko nie są skali globalnej. I nie zależało mi na happy endzie, a już najmniej na płyciźnie.
Notatki samobójcy jest taką książką. Lekka, ale z dnem i z sarkastycznym poczuciem humoru. I jest o uczuciach. Kontrowersyjnych uczuciach. Podobała mi się. Polecam.

zobacz kolejne z 1989