Wielki zegar Wszechświata. Wiek geniuszy i narodziny nowoczesnej nauki

Tłumaczenie: Sebastian Szymański
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wiedza i Życie - Orbity Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
CLOCKWORK UNIVERSE: ISAAC NEWTON, THE ROYAL SOCIETY, AND THE BRITH OF THE MODERN WORLD
978-83-7839-172-2
fizyka, wszechświat
Barbara

Historycy nazwali koniec XVII wieku „wiekiem geniuszy”, lecz określenie „epoka zamętu” pasowałaby do niego równie dobrze. Astronomia nie wyswobodziła się jeszcze z astrologii, niebo pełne było wróżb, epidemię uważano za karę zesłaną przez Boga. Nagle, w którymś momencie XVII wieku, zrodziła się nowa idea. Głosiła ona, że świat przyrody stosuje się nie tylko do pewnych prowizorycznych reguł, lecz także ścisłych, formalnych, matematycznych praw. W „Wielkim zegarze Wszechświata” Edward Dolnick koncentruje się przede wszystkim na szczytowym momencie historii narodzin nowoczesnej nauki, zwłaszcza na odkryciu przez Newtona teorii grawitacji. Jednak zadziwiające osiągnięcie Newtona opierało się na dziele takich tytanów jak Kartezjusz, Galileusz i Kepler, którzy sami odcyfrowywali akapity, a nawet całe stronice boskiego kosmicznego szyfru. Wszyscy ci uczeni mieli wspólną cechę – byli geniuszami i wyznawali wiarę, że Wszechświat został zaprojektowany za pomocą matematycznych wzorów.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 2012

encaminne | 2015-03-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 28 lutego 2015

"Zadziwiające jest to, że coś tak użytecznego i tak oczywistego - jeśli spojrzymy wstecz - umykało największym myślicielom przez tysiące lat. W kształtowaniu się nowoczesnego świata ten sam wzór pojawiał się jednak raz po raz: jakiś geniusz pojmował abstrakcyjną ideę, której nikt przed nim nawet nie chwytał, a wraz z upływem czasu jego odkrycia wnikały tak głęboko w nasze życie, że zapomnieliśmy, iż kiedyś ludzie żyli bez nich."

Mało który wiek (jeśli w ogóle) był gorszy niż wiek XVII. Wojny, głód, śmierć, zaraza, a w Londynie także pożary to tylko początek długiej listy nieszczęść, jakie w ciągu tego parszywego stulecia dotknęły Europę. Paradoksalnie w tym samym czasie narodziła się także współczesna idea nauki. Nauki, która wychodzi z filozofii (bo zanim wyjdzie z teologii minie jeszcze 10 dekad) i staje się dziedziną samą dla siebie. O stuleciu tych, którzy na zawsze zmienili rzeczywistość pisze Edward Dolnick w "Wielkim zegarze wszechświata. Wieku geniuszy i narodzinach...

Barteggio | 2012-10-29

"Wielki zegar..." to znakomita książka z pogranicza biografii, książki historycznej i popularnonaukowej, opowiadająca o życiu i odkryciach siedemnastowiecznych europejskich naukowców, uznanych przez potomków za twórców nowoczesnej nauki.

Książkę czyta się doskonale ze względu na to, że opisywane czasy były niezwykle. Nauka oparta na Biblii ustępowała powoli nowoczesnym metodom zdobywania wiedzy, opartym na eksperymentach i rozumie. Naukowcy nie byli jednak w pełni uwolnieni od doktryny kościelnej oraz zabobonów i często ich prace z dziedzin uznawanych przez nas obecnie za dziwaczne, takie jak astrologia, alchemia, czy przewidywanie przyszłości z Biblii, były dla nich równie ważne jak odkrycia z dziedziny fizyki, matematyki i astronomii, które miały zmienić świat.

W swoim zapale do ekperymentów często przypominali dzieci z niebezpiecznymi zabawkami: Czy można przeprowadzić transfuzję krwi między owcą a człowiekiem? Co się stanie, gdy zamknie się człowieka w szczelnym pojemniku i...

wozb | 2014-12-11

"Wielki zegar Wszechświata..." jest bardzo dobrą książką o historii fizyki. Autor w ciekawy sposób ukazuje XVII-wieczne odkrycia na tle ówczesnej kultury, wydarzeń historycznych i przede wszystkim religii. Jedak nie jest to książka przeznaczona dla laików, nie z powodu ciężkiego języka czy pojęć nieznanych przeciętemu człowiekowi, lecz dlatego że dopiero znając fizykę na nie najwyższym poziomie można wychwycić błędy, które zakradły się w tekście. Ta sama znajomość fizyki jest również potrzebna do zrozumienia analogii pomiędzy problemami Newtona, Galileusza czy Keplera a tymi z, którymi borykają się dzisiejszy naukowcy.

Mariusz | 2017-02-01
elmo09 | 2016-12-02