Blask runów

Cykl: Runy (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Runelight
Barbara

Drugi po „Runach” tom cyklu cudownie barwnych opowieści o nordyckich bogach. Dwie dziewczyny, mieszkające o sześćset mil od siebie, noszą identyczne znamię: runę, symbolizującą Dawne Dni, gdy światem władali bogowie z podniebnej cytadeli,Asgardu. Teraz Asgard leży w gruzach, a jego mieszkańcy już dawno utracili moc. Przynajmniej tak się wydaje ludziom. Ale nic nie ginie na zawsze, a bogowie...

Drugi po „Runach” tom cyklu cudownie barwnych opowieści o nordyckich bogach.

Dwie dziewczyny, mieszkające o sześćset mil od siebie, noszą identyczne znamię: runę, symbolizującą Dawne Dni, gdy światem władali bogowie z podniebnej cytadeli,Asgardu. Teraz Asgard leży w gruzach, a jego mieszkańcy już dawno utracili moc. Przynajmniej tak się wydaje ludziom. Ale nic nie ginie na zawsze, a bogowie jeszcze się nie poddali (i na pewno nie przestali się kłócić!). Pragną mocy runów Maddie i Maggie – nowych symboli, naładowanych potężną energią, których blask zapowiada nadejście nowych czasów. I tak dziewczęta, porwane przez wir wydarzeń, coraz bardziej zbliżają się do siebie oraz ku potwornej walce, w której będą musiały udowodnić, komu dochowają wierności…

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 2012

Pepper | 2015-07-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 29 lipca 2015

Jakaś, taka nijaka ta książka mi się wydała. Była akcja, liczni bohaterowie, ale nie wzbudziła we mnie większych emocji. Nie czytałam pierwszej części, ale to w niczym nie przeszkadzało. Duży plus za postać Lokiego, który był bezbłędny. Tak czy inaczej pewnie jeszcze kiedyś do tej autorki wrócę :)

chabrowaczytelniczka | 2015-04-18
Przeczytana: 16 marca 2015

Joanna Harris zasłynęła przede wszystkim z ,,Czekolady” To z niej przede wszystkim zasłynęła. Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę, że pisze też fantastykę. ,,Blask runów” to drugi tom serii. Znów nie wiedziałam. Czy utrudniło mi to czytanie?
Maddie i Maggie. Co jeszcze je łączy oprócz podobnie brzmiących imion? Nie znają się, mieszkają w innych miejscach, a noszą na swoich czołach identyczny znak runiczny. Czy coś to znaczy? Nadchodzi zapowiadany w przypowieściach koniec świata? Jaką dziewczyny odgrywają w nim rolę?
Początki są trudne. Często się tak mówi. Niestety podobnie było w przypadku tej książki. Jest to drugi tom, a więc od pierwszej strony zostałam uderzona, zasypana nazwami i bohaterami. Co prawda autorka umieściła na początku spis wszystkich postaci, ale i tak nieznajomość pewnych faktów powodowała pewien dyskomfort.
Autorka przenosi nas w świat nordyckich bogów. Może gdybym chociaż trochę znała te legendy to łatwiej było by mi się wczytać. Kojarzyłam tylko Odyna....

Alexa | 2015-03-07

Dobra książka, napisana ciekawym językiem i z wartką akcją. Wszystkie sytuacje są tak jasno przedstawione, że moża tą książkę przeczytać bez znajomości części pierwszej (tak właśnie zrobiłam ja). Zakończenie zostało napisane w taki fajny sposób, że liczę na trzeci tom :)

Na tę książkę czekałam wyjątkowo długo. Aż cztery lata - tyle czasu trwało, nim Joanne Harris wreszcie ukończyła kontynuację jednej z moich ulubionych pozycji - "Runów". Czy było warto? Jak najbardziej!

Wciąż wracam do czasów, kiedy po raz pierwszy zetknęłam się z mitologią nordycką. No zgoda, coś mi się wcześniej obiło o uszy, ale dopiero podczas lektury "Runów" miałam okazję zapoznać się z owymi mitami dogłębnie, stąd tym bardziej byłam w stanie docenić humorystyczne podejście autorki, które zaprezentowała w swoich dwóch książkach.

Fabuła "Blasku runów" przenosi nas o trzy lata w przyszłość w stosunku do pierwszej części. Maddy, która wcześniej zdecydowanie grała pierwsze skrzypce, obecnie schodzi na odrobinę dalszy plan, by pod koniec znów powrócić w pełnym blasku. Nie jest już to ta sama czternastoletnia dziewczynka, która samotnie wyprawiła się do Świata Podziemi. Skończyła siedemnaście lat i właśnie dowiaduje się, że ma siostrę bliźniaczkę, która jej nienawidzi....

australiangirl | 2013-12-01

Ciekawe spojrzenie na mitologię nordycką. Ukazanie dawniej potężnych bogów jako zwykłych śmiertelników, niekoniecznie urodziwych i odważnych. Wszystko to opatrzone błyskotliwymi dialogami i genialnymi żartami, zwłaszcza Lokiego. Do tego genialny motyw szalonej staruszki latającej w starym, dziurawym gdzieniegdzie koszu. Książka wyciskająca łzy. Zarówno te wzruszenia, jak i te ze śmiechu.

Kanakuji | 2013-07-10
Przeczytana: 08 lipca 2013

Bardzo fajna, ciekawa i wciągająca książka. Pełna akcji o ciekawych wydarzeń. Podobała mi się fabuła tej książki i ogółem jej historia. Loki mnie zadziwiał ;)

Victoryette | 2013-07-02

Po "Blask Runów" sięgnęłam z uwagi na swoje zainteresowanie mitologią nordycką. Pamiętam, że nie mogłam się doczekać chwili, kiedy zacznę ją czytać. Niestety mój entuzjazm wypalił się dosłownie po kilku rozdziałach. Książka była dla mnie zawiła i nie do końca zrozumiała; za dużo wymyślnych nazw, zbyt fantazyjne opisy poszczególnych wydarzeń powodowały, że "gubiłam się" w niej. No i pozostaje jeszcze problem odnoszący się do nieścisłości niektórych elementów w powieści do samej mitologii. Jest to książka dobra na długie zimowe wieczory lub wakacyjne deszczowe dni, kiedy telewizja funduje nam powtórki programów, ale osoby interesujące się mitologią nordycką i mające o niej chociaż jako takie pojęcie, może zniechęcić i rozczarować do tego stopnia, że nie będą w stanie przeczytać jej w całości.

Saszen | 2013-03-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 14 marca 2013

Bohaterowie ,,Run" powracają w jeszcze lepszej formie. Joanne Harris rozwija niektóre postaci z poprzedniej części, inne schodzą na nieco dalszy plan, a jeszcze inne (Maggie Rada) pojawiają się po raz pierwszy. Intryga przedstawiona w tym tomie jest znacznie bardziej zawikłana niż w ,,Runach", bardziej nieprzewidywalna, subtelna, niesamowita! Do tego dołącza mój ulubiony bohater - podstępny, sprytny, egoistyczny, ironiczny, dowcipny, elokwentny, pokrętny, zakłamany - po prostu uroczy Loki! Polecam książkę każdemu, choćby tylko ze względu na tę postać.

skytraveler | 2013-03-05
Przeczytana: 13 lutego 2013

"Oczywiście to robota Lokiego. Temu to nigdy pomysłów nie brakuje, zwłaszcza gdy od tego zależy jego życie."

Alannada | 2012-10-11

No, na tę recenzję długo czekaliście, wiem, ale ostatnie miesiące było różnie. Ale już jest, oto Blask Runów, drugi po Runach tom sagi o nordyckich bóstwach. Nordycka mitologia, obok celtyckiej, zawsze cieszyła się moją uwagą, od dawna chętnie zaglądałam do książek zawierających odwołania do niej. Fascynacja, która sprawiła, że sięgnęłam po Eddę Poetycką i Kalevalę doprowadziła i do tego, że gdy usłyszałam o Blasku runów postanowiłam powieść dopaść. Maggie, będąca pierwszą bohaterką tejże książki, to dziewczyna spokojna, spędzająca mnóstwo czasu na chodzeniu po katakumbach i czytaniu ksiąg zawierających niepokojącą, zakazaną wiedzę. Zaś drugą bohaterką jest Maddie, dziewczę, które z Maggie łączy przedziwna, potężna runa, symbol Dawnych Dni i źródlo potężnej mocy. Owej mocy pragną bogowie, którzy po Końcu Świata i upadku Asgardu zmuszeni zostali do życia wśród ludzi. Z jednej strony chcą odbudować Asgard (podniebną cytadelę), odzyskać pełnię sił, ale z drugiej obawiają się iż mogą...