Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Neriton
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Koval

Polacy zawsze kochali swą armię, tradycyjnie nazywaną Wojskiem Polskim. W chwilach zagrożenia armia ta stawała na straży naszych granic, a kiedy nie było niepodległego bytu – walczyła o jego przywrócenie, sama przekształcając się w namiastkę państwowości. W szeregach amii, podczas służby w koszarach i na polu walki, spotykali się ludzie różnych stanów, pochodzenia, wykształcenia i materialnej...

W szeregach amii, podczas służby w koszarach i na polu walki, spotykali się ludzie różnych stanów, pochodzenia, wykształcenia i materialnej kondycji. Dla wielu, zwłaszcza chłopskich rekrutów, była to szkoła życia, dająca też żołnierzom pochodzącym z Mazowsza, Kujaw, Śląska czy Małopolski poczucie przynależności do tego samego narodu. Pamiątki po służbie wojskowej – rogatywki, kurtki mundurowe, odznaczenia, patenty oficerskie, a czasem broń – przechowywano w rodzinnych domach jak najdroższe relikwie, wspomnienie wielkich chwil, przeżytych w służbie Ojczyzny.

Legendą obrósł pułk ułanów nadwiślańskich, najdłużej walczący w epoce napoleońskiej. Utworzony w 1798 roku w ramach Legionów Dąbrowskiego, odznaczył się w dwa lata później pod Hohenlinden, potem służył we Włoszech, Westfalii, Hiszpanii, Rosji i Niemczech, by zakończyć swe istnienie już po Waterloo i upadku Napoleona. To on, uzbrojony w lance, nieznane na zachodzie Europy, stał się wzorem pułków lansjerów, nie tylko w armii francuskiej, ale także angielskiej, hiszpańskiej, a nawet meksykańskiej. To ten właśnie fragment – bardziej plebejski od szwoleżerów gwardii – wspomina Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”, a Stefan Żeromski uwiecznił go w „Popiołach”, tworząc zeń symbol tragicznej doli polskiego żołnierza-tułacza, któremu nie było dane służyć na ojczystej ziemi.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Koval | 2012-05-30
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 29 maja 2012

Udział polskich oddziałów w kampaniach napoleońskich jest faktem powszechnie znanym. Dzięki temu oręż polski mógł zaistnieć na arenie europejskiej w czasie, kiedy kraj podlegał rozbiorom trzech sąsiadów. Trzeba przyznać, że pomimo wielu uników i częstego niedookreślania przez Cesarza jak widzi rolę Polaków w jego polityce, to był on tym politykiem w tamtym okresie, który zrobił dla Polski najwięcej. Wytyka mu się wiele błędów – mniej lub bardziej poważnych – ale to dzięki jego posunięciom Rzeczpospolita wróciła na mapę kontynentu. Okrojona, pod inną nazwą, zarządzana przez francuskich marszałków, lecz nawiązująca do rodzimych tradycji i historii. Kto wie czy w przypadku zwycięstwa nad Rosją, Napoleon nie posunąłby się do formalnego odrodzenia Polski.

Najsłynniejszą bitwę, w której wzięli udział Polacy w epoce napoleońskiej była niewątpliwie szarża w wąwozie Somosierra na umocnione pozycje hiszpańskich rebeliantów. Książka opisuje dokładnie i w najdrobniejszych szczegółach sytuację...

Darek DTSG | 2013-12-21
Atana | 2012-08-02