Znamy się tylko z widzenia

Tłumaczenie: Maria Szelągiewicz
Bacha85

źródło okładki: zdjęcie autorskie

tsantsara | 2016-08-11
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Książka wieloletniego (1959-1988) dyrektora praskiego ogrodu zoologicznego, który pisząc o etologii różnych gatunków zwierząt opierał się na badaniach najlepszych badaczy w tej dziedzinie, jak m.in. Lorenz (był jego uczniem) czy Eibl-Eibesfeldt, ale również na własnej praktyce i obserwacjach. Większość licznych zdjęć jest autorstwa Veselovskiego z jego podróży do innych ogrodów zoologicznych (także na Zachodzie) jak i z takich miejsc, jak park Krügera w Afryce czy Indie.

Autor podzielił książkę na części dla omówienia najważniejszych instynktownych zachowań, jakie występują u wszystkich gatunków, skupiając się jednak na najlepiej przebadanych ptakach i ssakach, niekiedy zaś tylko uzupełniając informacje o gady. Chodzi o instynkty związane ze zdobywaniem pożywienia, znajdowaniem partnera do rozrodu, wychowaniem potomstwa oraz o instynkt agresji (ważny także dla pozostałych zachowań popędowych) wraz z omówieniem jej hamulców, oraz instynkt zachowania życia. Nie została pominięta...

Kacper | 2018-05-07
Przeczytana: 07 maja 2018

Książka interesująca dla osób lubiących zwierzaki. Opisuje je ona z trochę innej strony niż zazwyczaj się spotykamy. Pokazuje głównie psychiczną stronę zwierząt. Czemu zachowania zwierząt są takie, a nie inne. Opisuje podstawowe zwierzęce instynkty, czym one się kierują, jak żyją, jak się uczą. Informacje uzupełniane są wieloma zdjęciami, przez co książkę czyta się szybko, mimo że na 1 rzut oka wyglada na kawał czytania.
Jeśli chcemy lepiej zrozumieć zwierzęta to książka godna polecenia.

Christine | 2016-09-05
sydonia | 2013-03-06