Książka Roku 2018
historia
megiddovl

Niniejszy tom "Konfrontacji historycznych" poświęcony jest kongresowi wiedeńskiemu i Europie (lecz nie wyłącznie) po kongresie oraz tym wszystkim implikacjom społecznym, gospodarczym i nade wszystko politycznym, jakie wyłoniły się z wiedeńskiego "Acte final". Sądzę, że studia t, napisane przez znawców XIX wieku, ani przez chwilę nie będą nudziły najbardziej nawet krytycznego Czytelnika.

źródło opisu: Fragment książki (s. 18)

Elevander | 2015-05-30
Przeczytana: 30 maja 2015

Autorzy pierwszego tomu "Europy i świata w epoce restauracji, romantyzmu i rewolucji 1815-1849" skupili się w nim przede wszystkim na opisie sytuacji w konkretnych państwach (niezbyt precyzyjnie uznam tu za państwa także Niemcy i Włochy) od kongresu wiedeńskiego do Wiosny Ludów. Poza dwoma pierwszym artykułami poświęconymi samemu kongresowi oraz przemianom gospodarczo-społecznym, kolejne rozdziały stanowią skrótowe ujęcie dziejów państw europejskich w epoce powiedeńskiej. Zgodnie z tytułem bardzo istotne miejsce zajmują problemy różnego rodzaju rewolucji, spisków i prób obalenia starego ładu. Jednocześnie Autorzy dużo miejsca poświęcają powolnym przemianom społeczno-politycznym, stopniowej liberalizacji reaktywowanych po 1815 roku absolutyzmów. Z pewnością artykuły poświęcone konkretnym państwom przydadzą się osobom zainteresowanym choćby dziejami Francji, czy Hiszpanii (są to artykuły dobrze napisane pod względem merytorycznym, ale zarazem przystępne). Dla mnie osobiście zabrakło...

Olga Załęska | 2016-06-19
Na półkach: Przeczytane, Książki 2016