Rosja i świat. Wyobraźnia polityczna elity władzy imperium rosyjskiego w początkach XIX wieku

Wydawnictwo: Neriton
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Historia Rosja, dyplomacja
historia
Dzieckokwiatu

Autor opierając się na raportach dyplomatycznych, memoriałach politycznych, korespondencji urzędowej i prywatnej oraz pamiętnikach śledzi sposób politycznego myślenia grona najwyższych dygnitarzy cywilnych i wojskowych, kierujących w imieniu monarchii działaniami państwa, rekonstruuje ich wiedzę o świecie, doświadczenia i systemy wartości. (...) Jarosław Czubaty śmiało sięgnął po osiągnięcia współczesnej psychologii i jej aparat pojęciowy. Potrafił także nakreślić zbiorowe portrety rosyjskich polityków i dyplomatów z wprawą którą daje oczytanie w literaturze z zakresu socjologii. Książka nie jest przy tym napisana scjentystycznym żargonem, lecz żwawym przystępnym językiem. Znajdzie ona niewątpliwie czytelników nie tylko w gronie specjalistów-historyków Rosji, lecz również wśród przedstawicieli innych dyscyplin humanistycznych.

źródło opisu: Neriton 1997

źródło okładki: Neriton 1997

Dzieckokwiatu | 2012-05-20
Na półkach: 52 książki 2012
Przeczytana: 20 maja 2012

Książkę musiałam czytać w pospiechu, bo termin oddania tej lektury gonił mnie nie ubłagalnie. I ubolewam nad tym strasznie, książka jest ciekawą i wnikliwą analizą, problemu bardzo rzadko poruszanym w jakichkolwiek syntezach, czy opracowaniach. Dla laików w temacie powinna być zrozumiała, język nie jest kolokwialny, ale nie sprawiających problemów. Dla ciekawskich? Dla ciekawskich mały narkotyk, oderwać się nie można ;)

Trystero | 2016-05-11
Na półkach: Historia Polski