Michał

Praca zbiorowa pod redakcją Nicolasa Levi'ego Korea Północna to najbardziej tajemniczy i najmniej opisywany kraj świata. Totalna izolacja wewnętrzna i zewnętrzna sprawia, że o państwie, systemie i ludziach, którzy tam żyją, wiemy najczęściej tylko tyle, ile rządząca elita zechce nam ujawnić. Korea Północna to bez wątpienia polityczny fenomen, kraj, który w oficjalnym przekazie określa się jako...

Praca zbiorowa pod redakcją Nicolasa Levi'ego
Korea Północna to najbardziej tajemniczy i najmniej opisywany kraj świata. Totalna izolacja wewnętrzna i zewnętrzna sprawia, że o państwie, systemie i ludziach, którzy tam żyją, wiemy najczęściej tylko tyle, ile rządząca elita zechce nam ujawnić. Korea Północna to bez wątpienia polityczny fenomen, kraj, który w oficjalnym przekazie określa się jako raj na ziemi i państwo powszechnej szczęśliwości. W rzeczywistości jest najbardziej represyjnym państwem świata z niewolniczym systemem kastowym, wszechogarniającym terrorem i nieznanym w tym stopniu na świecie - kulcie przywództwa. Korea Północna to polityczna hybryda, której oficjalna ideologia przypomina piorunujący cocktail stalinizmu, szowinizmu, rasizmu i tradycjonalizmu. Warto poznawać Koreę Północną jako ostrzeżenie, a jednocześnie laboratorium, jak żyje się w kraju ludziom poddanym terrorowi, nieustannym represjom i totalnej inwigilacji. Korea Północna w niczym nie przypomina dawnych upadłych reżimów Europy Wschodniej. Jest jednak ostrzeżeniem przed ślepą wiarą w ideologię, utopię i paranoiczne sny dyktatora. Prof. Zw. Dr. Hab. Waldemar J. Dziak Korea Północna - Poszukując prawdy pod redakcją Nicolasa Leviego to pierwsza na rynku polskim książka o tym tajemniczym kraju. To lektura obowiązkowa dla tych, którym los innych nie jest obojętny.

źródło opisu: Kwiaty Orientu, 2012

źródło okładki: www.kwiatyorientu.com

Tadeusz Pawłowski | 2013-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2013

"Korea Północna. Poszukując prawdy" to książka bardzo nierówna i moim zdaniem niewarta zainteresowania. To kolejny z "bestsellerów", który wykorzystuje kombinację chwytliwego tematu oraz intrygującego tytułu tylko po to, żeby wyciągnąć od nas pieniądze. Dodajmy - pieniądze za nic.

Książka podzielona została na kilka części - pierwsze dwie - napisane przez N. Levi'ego (jedyne, które coś wnoszą) dotyczą przemian w KRLD (adaptacja idei konfucjańskich do systemu totalitarnego, utworzenie doktryny "Dżucze", przyczyny jej porzucenia na rzecz doktryny "Songun", powstanie komunistycznej dynastii rządzącej) oraz - co ciekawe - są rozbudowaną i ciekawą analizą kontaktów pomiędzy KRLD i PRL oraz RP. Wprawdzie wszystko to jest napisane chaotycznie, co i raz przeskakuje się z tematu na temat, aby na następnej stronie podjąć porzucony wątek - trudno, trzeba się przyzwyczaić do zamętu. Mimo tego można co nieco znaleźć odnośnie przemian systemu. Rzecz jasna poszukiwanej w tytule prawdy nie...

hrabian | 2012-07-30
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 29 lipca 2012

Książka to swoiste kompendium dla rozpoczynających swoja "przygodę" z Koreą Północną. A temat ten ciekawy i fascynujący...
W "Korea Północna. Poszukując prawdy" ukazano wszystkie aspekty tego kuriozalnego państwa: historię, politykę, kulturę, życie codzienne.
Dla osoby, która od dawna interesuje się tym tematem, pozostaje niedosyt. Książka nie jest spójna, nie stanowi całości, a zbiór artykułów, napisanych przez różne osoby. Np. o podziale klasowym w KRLD czytałem co najmniej dwa razy.
Cieszy natomiast to, że pojawiają się takie łatwo dostępne książki jak ta, bo wnoszą wiele nowych opracować dotyczących np. kultury północnokoreańskiej, których wcześniej w Polsce ze świecą szukać. Temat Korei Północnej jest jednak w polskiej literaturze bardzo rzadko poruszany i niszowy.

książek: 1902
Justyna | 2017-02-18
Na półkach: 2017
Przeczytana: 18 lutego 2017

Poczułam się, jakbym czytała podręcznik, to skłoniło mnie do robienia notatek ;) Szkoda, że sporo informacji się powtarza, nawet w obrębie jednego rozdziału.

telefonalarmowy | 2016-11-23
Na półkach: Korea
Przeczytana: 23 listopada 2016

Książka napisana rzetelnie, chociaż nie wchodzi zbyt dogłębnie w szczegóły, raczej podaje wyłącznie fakty, z rzadka poszukując ich podstaw i wyjaśnienia. Polecam tę lekturę, aby lepiej poznać i zainteresować się Koreą Północną.

Esotherya | 2017-08-29
Przeczytana: 03 września 2017