Forteca w cieniu

Tłumaczenie: Jan Karłowski
Cykl: Imperium Grozy (tom 4-5)
Wydawnictwo: Rebis
A Fortress in Shadow
Czarna Kompania
Wiedźma

"Ogień w jego dłoniach" "Nie będzie litości" Niegdyś potężne królestwo, dziś chaos i nic więcej. Pośród terenów ogromnej pustyni młody heretyk cudem unika śmierci, po czym wplątuje się w misję chwalebną i szaleńczą zarazem. Jego imię to El Murid, Apostoł. Ślubuje on przywrócić porządek, dobrobyt i prawość pustynnemu ludowi z Hammad al Nakir. Nawołuje do buntu przeciw bezbożnym królestwom i...

"Ogień w jego dłoniach"
"Nie będzie litości"

Niegdyś potężne królestwo, dziś chaos i nic więcej. Pośród terenów ogromnej pustyni młody heretyk cudem unika śmierci, po czym wplątuje się w misję chwalebną i szaleńczą zarazem. Jego imię to El Murid, Apostoł. Ślubuje on przywrócić porządek, dobrobyt i prawość pustynnemu ludowi z Hammad al Nakir. Nawołuje do buntu przeciw bezbożnym królestwom i plemionom. Po czterech długich stuleciach El Murid jest zbawcą, którego przeznaczeniem jest zbudować nowe imperium na szczątkach pokonanych wrogów. A przynajmniej tak się wszystkim wydaje.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Krzysztof | 2014-09-07
Przeczytana: 07 września 2014

Drugi tom wznowionego cyklu, a chronologicznie właściwie pierwszy to historia świętych wojen i ich następstw. Dzieje się sporo, zwłaszcza w pierwszej części. Później jest niestety gorzej. Na szczęście historia Adepta i Króla bez tronu nie jest nudna i przegadana.

Patryk | 2015-05-09

Szkoda, że w ocenie nie ma połówek, bo tak najbardziej racjonalnie to moja ocena byłaby 7,5
Co do samej "Fortecy w Cieniu" to wg mnie jest trochę słabsza aniżeli tom I. W moim odczuciu w tomie I było więcej zwartej akcji, a sami główni bohaterowie byli już bardziej dojrzali. W prawdzie taka książka jak ta też jest potrzebna...aby poznać głównych bohaterów i ich losy z przeszłości. Jeżeli na początku cyklu zostajemy rzuceni w wir wydarzeń i bohaterów, tak jak ma to miejsce właśnie w Imperium Grozy, lub np. Malazańskiej Księdze Poległych, to potrzeba takiej książki (bądź rozdziałów), gdzie poznamy historię głównych "aktorów" :)
Tu wszystko jest dobre, fajnie napisane i ciekawe. Podobała mi się zwłaszcza historia Harouna - jak stał się Królem bez Tronu, oraz El Murida - człowieka, który wcale nie jest tak zepsuty jak można było wnioskować po przeczytaniu "Okrutnego Wiatru".

Dylemat jaki mi pozostaje to kolejność. Z jednej strony teoretycznie wydarzenia przedstawione w Fortecy dzieją...

CyrkNocy | 2014-12-22

To już druga - a może raczej czwarta i piąta, patrząc na to, iż jest to pewien "zestaw" - książka pana Cooka, którą przeczytałam. Muszę powiedzieć, że styl pisania autora po prostu mnie zachwycił - tyle opisów bitew, starć i potyczek, politycznych machinacji oraz walki o władzę (każdym dostępnym środkiem), to z pewnością coś, co tygryski lubią najbardziej. Już na początku strasznie polubiłam Bragiego, Haakena, Reskirda Smokobójcę, czy tajemniczego Harouna bin Yousifa, jednakże, tak między nami mówiąc, to Szyderca jest tym, który bezpowrotnie skradł moje serce. Ta postać jest tak barwna, posiada tak wiele odmiennych cech osobowości, tak niesamowicie złożony charakter, iż swoim zachowaniem zdumiewa nawet samego siebie. Jest kłamcą, szulerem, hazardzistą, czarnoksiężnikiem, złodziejem, tchórzem, mordercą i właściwie każdym, kim tylko sobie zamarzy, a my wciąż go lubimy. No bo, jak właściwie mogłoby być inaczej?

Artur | 2013-03-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 20 marca 2013

Mam rozdźwięk w odczuciach, gdyż książka w lekturze mi się podobała, jednak dziwnie się czyta coś co jest drugim tomem, ale fabularnie dzieje się przed tomem pierwszym.

Mimo wszystko akcja jest dynamiczna, dzieje się dużo, szybko i w wielu miejscach, chociaż najwiecej na pustyniach ;) Głównym wątkiem jest wojna prowadzona przez El Murida, także wątki, które były jedynie nakreślone w 1 tomie tutaj znajdują swoje źródło.

Fani Cooka nie będą zawiedzeni ;)

borys_ru | 2014-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2014

Drugi tom zbiorczego wydania serii Imperium Grozy Cooka przenosi akcje wstecz, dwa zawarte tu opowiadania traktują o wspominanych przez bohaterów poprzedniego tomu wojnach El Murida, oraz o tym jak poznali się Bragi, Szyderca oraz Haroun. O ile tom pierwszy zaczynał się na początku niczym jakiś romans, a kończył coraz większym natężeniem wydarzeń, tu szczęśliwie doświadczamy ich od początku, przez co miałem syndrom jeszcze jednego rozdziału. Same wydarzenia śledzimy na przemian z perspektywy El Murida, Bragiego, oraz Harouna, a w późniejszym okresie również Szydercy. Rozwój wydarzeń nie powinien być dla czytelników pierwszego tomu zaskoczeniem, dział się on fabularnie później, a bohaterowie często napomykali w rozmowach między sobą o przedstawionych tu wydarzeniach. Szczęśliwie byli na tyle tajemniczy, że znaliśmy tylko ogólny zarys historii, przez co ma jednak przed nami jeszcze jakieś sekrety. Jeżeli ktoś zasmakował w stylu Glena Cooka, na pewno nie będzie zawiedziony, mogę mu ją...

Przemysław | 2015-03-16
Przeczytana: 23 lutego 2015

Po przeczytaniu całego cyklu "Kroniki Imperium Grozy" powiem jedno... GENIALNE! :]

matrix2000 | 2013-01-24

Oooooooo kurde, przeczytam napewno!!

Cad | 2017-05-17
qnczyna | 2017-05-03