opowiadania, zwierzęta, dla dzieci
jagarkar

Każde zwierzę jest jedyne w swoim rodzaju, najpiękniejsze, najukochańsze. I nie ma znaczenia, czy jest małe, czy duże, rasowe, egzotyczne czy podwórkowe, czy mieszka na wsi, czy w zoo, czy jest futrzaste, pierzaste, miauczące czy gęgające. Każde jest wyjątkowe! Bawcie się ze zwierzakami z naszego zbioru opowiadań, śmiejcie się, płaczcie. Pokochajcie zwierzaki i dajcie im tyle miłości, ile się tylko da! One na pewno odwzajemnią się tym samym.

Opowiadania napisali uhonorowani licznymi nagrodami, najlepsi polscy autorzy – Liliana Bardijewska, Grażyna Bąkiewicz, Paweł Beręsewicz, Marcin Brykczyński, Ewa Chotomska, Barbara Ciwoniuk, Agnieszka Frączek, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Joanna Jagiełło, Kalina Jerzykowska, Barbara Kosmowska, Irena Landau, Olga Masiuk, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka, Joanna Papuzińska, Renata Piątkowska, Barbara Stenka, Tomasz Trojanowski, Paweł Wakuła, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wojciech Wróbel.

źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2012

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/praca-zbiorowa,ka...»

Przeczytana: 22 stycznia 2014

Książka super. Na zdeczko dłuższe czytanie i bez zbędnych obrazków, dzięki czemu "orzeszki" angażują się nad wizualizacją czytanego przeze mnie tekstu.
Niestety nie wszystkie opowiadania były ciekawe. Niektóre jak dla mnie znalazły się w książce przez pomyłkę - jako tzw. "zapchaj dziura".
Nie znalazłam w nich ani głębszego sensu ani żadnej przesłanki, która pobudza dzieci do czegokolwiek. Były po prostu bez sensu.
Ale mimo wszystko polecam - moja córka co wieczór czekała na kolejną dawkę opowieści o zwierzątkach. Bo zapomniałam dodać, opowiadania dotyczą tylko zwierząt! :)

Od jakiegoś czasu sięgamy już z Tymkiem po książki, które zawierają sporą dawkę treści. Szczególnie przed zaśnięciem lubimy dłuższe historie, które nie wymagają ciągłego zerkania na ilustracje. Książki z wieloma obrazkami zostawiamy sobie do czytania dziennego, gdyż mój syn bardzo lubi przyglądać się szczegółom, co może robić tylko przy dobrym świetle. Pewnego razu z ciekawością wzięłam do ręki grubą księgę z opowiadaniami o zwierzętach. Nie byłam pewna, czy taka długo forma będzie już odpowiednia dla Tymka, ale już po pierwszym opowiadaniu moje wątpliwości zupełnie się rozwiały. Nie tylko doczytaliśmy do końca z wielkim zainteresowanie, ale moje dziecko wybłagało już na wpół śpiąco: „Mamusia jesce jedno, prose”. Od tej chwili lektura ta towarzyszyła nam przez wiele dni i muszę powiedzieć, że codziennie czekaliśmy z niecierpliwością na kolejne opowiadania. Czasem czytaliśmy kilka na raz, a czasem jedno tak nas poruszyło, że musieliśmy na nim zakończyć i „omówić” jeszcze nasze...

Jesteśmy z córką w trakcie czytania tych opowiadań ale już teraz mogę, a właściwie możemy wystawić im jak najlepszą recenzję - krótkie, dowcipne i bardzo życiowe historyjki z różnymi zwierzętami w roli głównej bawią i uczą. Dla małych dzieci, którym czytają jeszcze rodzice ale i starszych już samodzielnie czytających - świetna lektura do poduszki i nie tylko.