Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów

Okładka książki Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów Izabela Czartoryska
Okładka książki Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów
Izabela Czartoryska Wydawnictwo: Volumina.pl flora i fauna
flora i fauna
Volumina.pl
2011-01-01
2011-01-01
czartoryska myśli różne o sposobie zakładania ogrodów reprint ogrody architektura volumina.pl

Ja osobiście fanem designu czy ogrodnictwa nie jestem, ale spacerowania po pięknych ogrodach już tak. Księżna Czartoryska propaguje angielski styl projektowania ogrodów – naśladujący naturę, gdzie niczego nie tworzy się od zera, a raczej eksponuje się to, co się zastało, w przeciwieństwie do francuskiego – pól kwiatów stojących na baczność, krzaków wyciętych na kształt kul i niezdrowej dla oka symetrii. Czyta się to przyjemnie, bo w większości nie jest to tekst techniczny, a ideowy, do tego pokazuje realizację prawdziwej pasji autorki, co przecież zawsze powinno wywoływać uśmiech.

Bardzo interesująca pozycja, szczególnie dla osób zawodowo zajmujących się projektowaniem, urządzaniem ogrodów lub jak moja skromna osoba szkółkarstwem. Napisana trudną ortografią z tamtej epoki. Dość trudny język - wówczas tak brzmiała mowa polska. Bardzo ujęła mnie ta dama swą troską o to, aby ogród stworzyć dla następnych, którzy po nas przyjdą. Sadząc klomby zaleca myśleć o dzieciach. Kto dziś tak myśli? Księżna chwali styl naturalistyczny, z którym miała okazję zapoznać się podczas podróży do Anglii. Krytykuje nadmierne cięcia drzew, które mają rosnąć swoim naturalnym pięknem. Podaje gotowe przepisy, projekty klombów, sadów. Żywy płot, ogrodzenie podwórza - pięknie i skutecznie. Książka nie łatwa, historia ogrodnictwa.

• Biografie, listy, wspomnienia
  • Sady i zagajniki
  • Zielone
  • Historyczne
  • Wiek XVIII
  • Architektura Krajobrazu

Dodaj cytat z książki Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów