Afryka dzisiaj. Piękna, biedna, różnorodna.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Podróże-Kraje-Ludzie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
978-83-61203-90-2
Afryka
literatura faktu
Michał

Ktoś kiedyś powiedział, że nie ma jednej Afryki. Afryka, jak i każdy kraj tego kontynentu, ma wiele twarzy. Pod każdym względem – przyrodniczym, ekonomicznym i przede wszystkim społecznym. W Demokratycznej Republice Konga żyje ponad 400 grup etnicznych, na Wybrzeżu Kości Słoniowej około 100, a w Tanzanii 124. I o każdej z tych grup krążą opowieści – dumny jak Masaj, zdolny jak Czaga czy leniwy jak Gogo. Ta afrykańska mozaika została opisana barwnie i z humorem, choć nie brak tu refleksji i analitycznego podejścia. Książka opowiada o miejscach, zdarzeniach, ale przede wszystkim o ludziach, których autor spotkał na swojej drodze. To spojrzenie na świat oczami podróżnika, dla którego Afryka stała się drugim domem.

Jerzy Gilarowski jest geografem, specjalizuje się w problematyce afrykańskiej. Wykłada na uczelniach polskich (Uniwersytet Warszawski, Almamer Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej) i afrykańskich (University of Dar es Salaam, University of Dodoma, University of Rwanda). Jest autorem prac naukowych oraz popularyzujących wiedzę o Afryce, do których należy niniejsza książka.

źródło opisu: http://www.dialog.edu.com.pl/

źródło okładki: http://www.dialog.edu.com.pl/

Walker | 2015-03-02
Przeczytana: 01 marca 2015

Nie jest to typowy reportaż, chociaż autor ma do tego potencjał dzięki swojej wiedzy, profesjonalizmowi oraz doświadczeniu. Niestety przez to, że autor jest pracownikiem naukowym, to sporo fragmentów czyta się jak rozprawkę szkolną albo esej naukowy. Tyczy się to zwłaszcza początku książki oraz jej końca. Autor ciekawie opowiada i przedstawia wiedzę, choć jego warsztat językowy nie stoi na najwyższym poziomie. Niestety książka nie przeszła też chyba żadnej redakcji, co widać w sporadycznych błędach różnego rodzaju. Dobry portret dzisiejszej Afryki, ale pozostawia niedosyt wiedzy i sprawia wrażenie zwykłych opowieści z własnych podróży, chociaż o ciekawej treści.

Arathi | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Niniejsza książka jest specyficznym połączeniem lektury popularnonaukowej, podróżniczej, naukowego eseju i reportażu. Z jednej strony czytelnik otrzymuje podstawową dawkę informacji geograficznych, historycznych i społeczno-politycznych o Afryce Subsaharyjskiej, z drugiej zaś niezwykłe przygody przeżywane na Czarnym Lądzie.

Właśnie to połączenie nadaje dziełu delikatność i pozwala zagłębić się w lekturę bez konieczności sięgania do encyklopedii. Chciałoby się tylko by czasami autor przytaczał więcej przykładów, zwłaszcza na kartach opisujących patologie afrykańskiej rzeczywistości lub wpływ krajów bogatych na Afrykę.

"Afryka dzisiaj" wbrew pozorom ma nie jednego bohatera w postaci Afryki jako całość, ale trzech bohaterów - afrykańską przyrodę, mieszkańców Afryki oraz samego autora. Pierwszy bohater, przyroda, to to czym słynie Afryka i czym tak zachwyca. Od dzikiej sawanny i żyjących w naturalnym środowisku takich zwierząt jak lwy, antylopy czy koczkodany, aż po bogactwo...

MoniaJ | 2015-09-20
Przeczytana: 17 września 2015

Sięgnęłam po ten tytuł po mojej kolejnej turystycznej wizycie w Afryce Subsaharyjskiej. Czas był już najwyższy odpowiedzieć sobie na pytania, które zebrały się podczas tych wyjazdów. Profesor Gilarowski spisał się (nomen-omen) znakomicie. Polecam wszystkim, którzy poza rozkoszowaniem się plażami i słońcem chcą poznawać świat.

vadzier | 2017-06-07
Przeczytana: 21 sierpnia 2016