Monety republiki rzymskiej: kompendium

8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
monety, numizmatyka, Rzym
historia
Iwo Bydghost

Kompetentne i przejrzyste wprowadzenie w świat monet Republiki Rzymskiej Pierwsza publikacja tego typu w języku polskim, która obejmuje: – wprowadzenie do historii mennictwa rzymskiego ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju legend i abrewiacji od III wieku po 31 rok przed Chr. – chronologiczny wykaz legend i skrótów związanych z urzędnikami monetarnymi (tzw. tresviri i quattuorviri monetales) oraz wodzami w wojnach domowych I wieku przed Chr. – słowniczek ważniejszych skrótów oraz typów legend awersu i rewersu monet republikańskich. Książka powstała jako pomoc dla: – badaczy numizmatyki antycznej – kolekcjonerów – studentów archeologii, historii i wiedzy o kulturze śródziemnomorskiej – wszystkich zainteresowanych historią starożytną oraz historią pieniądza. Bartosz B. Awianowicz – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Filologii Klasycznej UMK, prezes Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Prowadzi badania nad retoryką klasyczną i jej recepcją we wczesnej epoce nowożytnej (XV-XVIII w.), jak również nad antyczną epigrafiką i mennictwem starożytnej Grecji i Rzymu. Dotychczas ukazały się 4 jego książki oraz ponad 30 artykułów w językach: polskim, angielskim i niemieckim. Wydawnictwo Literat poleca również trzecie, poprawione i rozszerzone wydanie "Języka łacińskiego z elementami epigrafiki i numizmatyki rzymskiej".

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Maciek | 2018-03-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 marca 2018

Wielkie brawa dla autora za stworzenie tak wspaniałego opracowania,którego tematyka jest zbyt pomijana pod kątem wydawniczym.

Iwo Bydghost | 2012-05-17
K_Pi | 2017-10-05