Imperatyw Bourne'a

Tłumaczenie: Jan Kraśko
Cykl: Jason Bourne (tom 10)
Wydawnictwo: Albatros
THE BOURNE IMPERATIVE

Za namową wzmacniających swoją potęgę Chin, które rozpaczliwie potrzebują nowych źródeł energii, Maceo Encarnacion, meksykański baron narkotykowy, wchodzi w układ z Ben Davidem, pułkownikiem Mossadu, który nadzoruje pracę tajnego ośrodka badawczego w Libanie. Izraelczycy doskonalą tam SILEX – metodę szybkiego uzyskiwania paliw nuklearnych i materiałów wykorzystywanych do produkcji broni jądrowej. Na trop ich układu wpada Rebeka, agentka Mossadu, która, nie ufając swoim przełożonym, postanawia sama zająć się sprawą. Spotyka Jasona Bourne’a, którego poznała podczas poprzedniej misji, i razem tropią zamieszanych w aferę.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

karpatkadobra | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Historia Jasona Bourne’a to jedna z najpopularniejszych kreacji bohaterów w literaturze szpiegowskiej. Agenta Tradestone znają dosłownie wszyscy fani ,,sensacji” na całym świecie. Sylwetka tego tajniaka dorosła do rangi legendy i według mnie zasłużyła na miejsce w ,,Panteonie Gwiazd” globalnej popkultury.

Lata 80-te i 90-te to okres gwałtownych przemian gospodarczych , to czas trwającej jeszcze, ale powoli wygasającej Zimnej Wojny, kiedy wiadomo już było, że Rosjanie przegrali z Amerykanami na dobre wyścig o podbój Kosmosu. Lecz w ostatnim 30-leciu gwałtownie wzrósł poziom życia, szczególnie w krajach Europy Wschodniej , Ameryce Południowej i Azji, gdzie powoli aż do dziś swoją pozycję jako najbogatsze państwo świata umacniają Chiny.

Na Książkę ,,Imperatyw Bourne’a” natknąłem się przypadkiem gdyż przypomniałem sobie o Robercie Ludlumie w momencie oglądania reklamy na którejś stacji telewizyjnej zapowiadającej jak zwykle powtarzany w kółko Mega Hit : ,,Tożsamość Bourne’a”. I...

anetapzn | 2015-03-06
Przeczytana: 06 marca 2015

Rozpoczynając lekturę najnowszej powieści Robverta Ludluma i Erica van Lustbadera ma się uczucie deja vu. Czuję się jak kilkanaście lat temu, gdy czytałem Tożsamość Bourne'a. Te same okoliczności, to samo wydarzenie, odrobinę odwrócone role - wyłowiony jest teraz łowiącym:).
Akcja rozpoczyna się, gdy u wybrzeży Szwecji łowiący ryby Jason Bourne (tak, ten sam, którego wyłowiono w Tożsamości..) wyciąga z wody mężczyznę z raną postrzałową. Nieznajomy nie pamięta ani swojego nazwiska, ani dlaczego znalazł się w tym miejscu. Nie pamięta nic. Powtarza się sytuacja sprzed kilku lat. Bourne ma dziwne uczucie, jakby coś co dotyczy jego samego, działo się poza nim. Bardzo szybko okazuje się, że zdarzenie to nie było dziełem przypadku, a Jasonowi zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Od tego momentu akcja pędzi niczym szalona. Trzeba obu autorom przyznać, iż ani na moment, ani na jedną kartkę nie odpuszczają i bez przerwy podkręcają tempo i mnożą wątki. Ludlum i van Lustbader poszli utartym...

Nitager | 2016-03-15

Zagłębiając się w tę powieść, przez cały czas miałem wrażenie, że czytam drugi tom i nie wiem, co było w pierwszym. Niewiele ma to wspólnego z pasjonującą opowieścią Ludluma. Ani to wciągające, ani pasjonujące, ani nawet obrazowo napisane. Nędzny warsztat literacki, jeśli porównać go do oryginalnego, ludlumowskiego, od którego trudno było się oderwać.

Krzysztof_g | 2015-03-09

Książka przypomina bardziej scenariusz niż powieść. To znaczy jest pozbawiona tego, co w skrócie można nazwać "literackością", a czego nie chce mi się tłumaczyć. Szczerze mówiąc, podręcznik do fizyki bywa lepiej napisany. Oczywiście nie jest to książka beznadziejna - jest akcja, sporo się dzieje i w sumie jak ktoś tego potrzebuje to znajdzie. Nie tak dawno czytałem Inferno D.Browna i w sumie nie była to wybitna książka, ale autor się do niej przygotował, czuć, że kosztowała trochę pracy. W wypadku Ludluma odnoszę wrażenie, że autor nie ma ambicji zgłębiania tematu i tak samo napisałby książkę wojenną jak i space operę.

Spiderdog86 | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Przyznam,że brakuje mi trochę Arkadina :) nie ma to jak wyrazisty czarny charakter. Czekam również aż Lustbader reaktywuje Chana. A tak poza tym, książka dalej przedstawia solidny kawał dobrej akcji :)

KamilK | 2018-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Pan Ludlum ma wiele swietnych ksiazek - przeczytalem prawie wszystkie; a moje ulubione to:
- Tożsamosc Bourne'a
- Krucjata Bourne'a
- Mozaika Parsifala
- Przesylka z Salonik
- Protokół Sigmy
- Klatwa Prometeusza
A najlepsza to chyba TOŻSAMOSC BOURNE'A.
pozdrawiam ;]

Marek | 2016-03-29
Przeczytana: 18 marca 2016

Mega wciągająca książka. Jak zwykle nieprzespane noce by skończyć. Polecam fanom Ludluma.

Sonny | 2015-03-08
Przeczytana: 03 lipca 2015