Smolar. Piłkarz z charakterem

Wydawnictwo: Erica
978-83-62329-64-9
malineczka74

Gra z orzełkiem na piersi była spełnieniem jego dziecięcych marzeń. Futbol miał we krwi, w genach. Zadziorność, nieustępliwość i chęć parcia do przodu zapewniła mu nieśmiertelność. W Widzewie już żaden piłkarz nie zagra z 11 na koszulce. Dwukrotne zdobył dla nich mistrzostwo Polski (1981 i 1982 r.), a raz Puchar Polski (1985 r.). W 1983 r. awansowali do półfinału Pucharu Europy Mistrzów...

Zadziorność, nieustępliwość i chęć parcia do przodu zapewniła mu nieśmiertelność. W Widzewie już żaden piłkarz nie zagra z 11 na koszulce. Dwukrotne zdobył dla nich mistrzostwo Polski (1981 i 1982 r.), a raz Puchar Polski (1985 r.). W 1983 r. awansowali do półfinału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych eliminując w ćwierćfinale jedną z najsilniejszych wówczas drużyn świata - Liverpool FC.

Polacy pokochali go w 1981 roku, kiedy zdobył dwie bardzo ważne bramki w meczu z NRD w Lipsku (3:2). To dzięki tej wygranej zapewnił nam udział w finałach MŚ 1982, gdzie przeszedł do historii w meczu z ZSRR. Ośmieszając zawodników Związku Radzieckiego słynnym tańcem w narożniku sprawił że - jak wspomina Janusz Kupcewicz „Ruskie w ogóle nie wiedzieli wtedy, co się dzieje”. To dawało nadzieję, że damy rade!

W reprezentacji Polski rozegrał 60 meczów. Strzelił 13 bramek, dziewięciokrotnie wystąpił jako jej kapitan. Smolarek to również dwukrotny uczestnik finałów mistrzostw świata. W 1982 w Hiszpanii za zdobycie III miejsca zdobył srebrny medal, 4 lata później w Meksyku był zdobywcą jedynej bramki dla Polski. Był bohaterem nie tylko dla Polaków!

Włodzimierz Smolarek to jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii całej polskiej piłki nożnej. Ceniony jest do dzisiaj przez wszystkie pokolenia kibiców za światową klasę, niezwykłą zadziorność, waleczność, bojowość i ambicję.

źródło opisu: www.empik.com.pl

źródło okładki: www.empik.com.pl

Felzmann | 2018-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2018

Mój ukochany piłkarz. Zawsze trzymałem za niego kciuki. Nie tylko, gdy grał, ale przede wszystkim wtedy, gdy udzielał wywiadów, bo zawsze dosyć ciężko to szło. I w tej książce też jest niewiele tego prywatnego Smolarka. Książka powinna być o połowę krótsza. Jest strasznie dużo powtórzeń tych samych kwestii. Autor tłumaczy, że sam Smolarek powracał i podkreślał niektóre sprawy, ale książka rządzi się swoimi prawami i to powinien być priorytet dla twórców publikacji.
Smaczki z książki? Np. to, że kierownik drużyny Widzewa ukradł złoty zegarek komuś z PSV Eindhoven. Najprawdopodobniej piłkarzowi, bo leżał on w trawie na boisku.
Zabawny fragment? "Meczu nie pozwolili dokończyć kibice, którzy zaczęli rzucać kamieniami. (...) Czasem zastanawiam się, czy to aby nie ja sprowokowałem te nieprzyjemne wydarzenia? Kiedy strzeliłem gola na 1:0, pokazałem miejscowym kibicom środkowy palec prawej ręki. Zaczął się kocioł."
I bawiło mnie często używane na początku książki sformułowanie "nie...

Michał | 2018-11-17

LEGENDA WIDZEWA i Reprezentacji. Czyta się błyskawicznie.

Marcin | 2018-03-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 24 marca 2018

Człowiek legenda opowiada o swojej karierze. Wiele smaczków z legendarnej drużyny Widzewa ktora zagrała w półfinale pucharu mistrzów, oraz reprezentacji Polski z którą zajął trzecie miejsce na świecie. Warto poświęcić jej czas i zapoznać się z tym wszystkim.

lepkareka | 2017-08-19

zaskoczenie na plus

Adross | 2016-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Od pewnego czasu zacząłem przekonywać się do książek z gatunku biografii. Wspomnienia Włodzimierza Smolarka były pierwszymi jakie przeczytałem w związku z karierą słynnego sportowca. Jak wielką legendą był i jest niestety zmarły już Smolarek wie chyba każdy kibic piłki nożnej w Polsce. Sięgnięcie po tą lekturę było swoistym hołdem z mojej strony dla tej postaci. Sama książka zawiera sporo wspomnień ważniejszych meczy w karierze Smolarka. Niestety czytając kolejne strony książki brakowało mi w niej pewnych ciekawostek, "sensacji" które spowodują u mnie zdziwienie, śmiech albo inne emocje. Książkę czyta się raczej jednostajnie i niestety narracja nie porywa. Jednakże plusem jest to, iż pisana był w pierwszej osobie.
Ogólnie pozycja warta polecenia dla osób, które interesują się polską piłką, a zwłaszcza piłkarzami z minionej epoki.

Paweł Lesiak | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Biografia jednego z najlepszych polskich piłkarzy Włodzimierza Smolarka. Z kart książki poznamy historię życia tego piłkarza, ale także kawałek historii polskiej piłki nożnej, rzeczywistość polskiego piłkarskiego świata na tle PRL -u. Lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów Widzewa, ale dla wszystkich, którzy interesują się polską piłką. Wiele ciekawych wydarzeń, o których dziś niewielu pamięta, różne kontrowersje, spostrzeżenia bohatera książki, jego wspomnienia.

Tomasz Czekała | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Biografia Włodzimierza Smolarka, jednego z najlepszych polskich piłkarzy lat 80 (zresztą co kilkanaście stron możemy się o tym dowiedzieć od samego piłkarza, bo często pisząc o meczach podsumowuje je "grało mi się bardzo dobrze, strzeliłem dwie bramki, zaliczyłem asystę..."), legendy łódzkiego Widzewa. Ciekawie, ale jeśli chodzi o ciekawostki pozaboiskowe, to można poczuć pewien niedosyt.

mariusz6 | 2014-09-12
Przeczytana: 06 września 2014

To nie był łatwy kawałek- przeczytać tą książkę. Podczas lektury cały czas zastanawiały mnie dwie rzeczy- 1- czy to Smolarek miał taki dziwny sposób prowadzenia narracji? 2-czy też warsztat osoby, która to spisała jest tak beznadziejny? Momentami było ciężko- naprawdę ciężko przebrnąć przez niektóre zdania- wyglądały i brzmiały jak błędy w druku, zniechęcały do czytania, męczyły wręcz. Poraża też w tej książce mnóstwo momentów w których powtarza się ta sama myśl- niby Smolarek tłumaczył, że robi to po to by pokazać największe bolączki polskiej piłki, największe osiągnięcia w jego karierze itp- ale to była kolejna męcząca rzecz podczas czytania.
Sama historia piłkarza jest nieco lakonicznie opowiedziana- niby to długa książka, niby pełno w niej faktów- ale tak naprawdę to jest to opowieść na "łapu capu". Często kojarzyła mi się z luźnymi myślami z których ktoś składał tą opowieść.
Wrażenie jakie nieustannie mi przychodziło na myśl- kiedy zastanawiałem się nad niezliczonymi wpadkami...

Pawel1512 | 2014-04-19

Biografia wybitnego polskiego piłkarza, reprezentanta Polski na pięknym dla Polaków Mundialu Espana 82, również bardzo ważnego piłkarza w epoce Wielkiego Widzewa, w barwach którego wyeliminował takie europejskie potęgi jak Juventus Turyn, FC Liverpool, czy oba Manchestery. Był przy tym bardzo skromnym i lubianym człowiekiem.

Kamil Złoch | 2013-12-03

Dużo dłużyzn i nic nie wnoszących wątków, ale w tym wszystkim jest duch Ś.P. pana Włodzimierza. Polecam choćby dlatego, aby zapoznać się z opowieścią jednego z idoli pokolenia moich rodziców.

Ostrzegam - czyta się ciężko, ale można wyciągnąć kilka perełek.