Smolar. Piłkarz z charakterem

Wydawnictwo: Erica
978-83-62329-64-9
malineczka74

Gra z orzełkiem na piersi była spełnieniem jego dziecięcych marzeń. Futbol miał we krwi, w genach. Zadziorność, nieustępliwość i chęć parcia do przodu zapewniła mu nieśmiertelność. W Widzewie już żaden piłkarz nie zagra z 11 na koszulce. Dwukrotne zdobył dla nich mistrzostwo Polski (1981 i 1982 r.), a raz Puchar Polski (1985 r.). W 1983 r. awansowali do półfinału Pucharu Europy Mistrzów...

Zadziorność, nieustępliwość i chęć parcia do przodu zapewniła mu nieśmiertelność. W Widzewie już żaden piłkarz nie zagra z 11 na koszulce. Dwukrotne zdobył dla nich mistrzostwo Polski (1981 i 1982 r.), a raz Puchar Polski (1985 r.). W 1983 r. awansowali do półfinału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych eliminując w ćwierćfinale jedną z najsilniejszych wówczas drużyn świata - Liverpool FC.

Polacy pokochali go w 1981 roku, kiedy zdobył dwie bardzo ważne bramki w meczu z NRD w Lipsku (3:2). To dzięki tej wygranej zapewnił nam udział w finałach MŚ 1982, gdzie przeszedł do historii w meczu z ZSRR. Ośmieszając zawodników Związku Radzieckiego słynnym tańcem w narożniku sprawił że - jak wspomina Janusz Kupcewicz „Ruskie w ogóle nie wiedzieli wtedy, co się dzieje”. To dawało nadzieję, że damy rade!

W reprezentacji Polski rozegrał 60 meczów. Strzelił 13 bramek, dziewięciokrotnie wystąpił jako jej kapitan. Smolarek to również dwukrotny uczestnik finałów mistrzostw świata. W 1982 w Hiszpanii za zdobycie III miejsca zdobył srebrny medal, 4 lata później w Meksyku był zdobywcą jedynej bramki dla Polski. Był bohaterem nie tylko dla Polaków!

Włodzimierz Smolarek to jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii całej polskiej piłki nożnej. Ceniony jest do dzisiaj przez wszystkie pokolenia kibiców za światową klasę, niezwykłą zadziorność, waleczność, bojowość i ambicję.

źródło opisu: www.empik.com.pl

źródło okładki: www.empik.com.pl

wrzos | 2012-06-18
Przeczytana: 17 listopada 2013

RECENZJA
Po książkę Jacka Perzyńskiego: „Smolar piłkarz z charakterem” sięgnęłam – przyznaję – trochę z przekory. Futbol nigdy specjalnie mnie nie pociągał, chociaż cieszą mnie bardzo dobre wyniki i medale naszych rodaków, a smucą niepowodzenia. Tuż obok nas - czytelników, trwa święto sportu i w pewien sposób zobowiązuje do poszerzenia wiadomości na ten temat,
Biografia Włodzimierza Smolarka wciąga od pierwszych stron i pozostaje taką do końca. Jej bohaterem jest człowiek, który zamiast cukiernikiem został piłkarzem, chociaż mistrz cukierniczy Balcerek twierdził, że prędzej mu „kaktus na ręce wyrośnie”… Smolar jednak nie rzucał słów na wiatr. Solidność, pracowitość, twardy charakter i miłość do piłki zawdzięczał ojcu. Lubił grę zespołową i liczył się dla niego efekt w postaci bramki, mniej - kto ją kopał. Miała do niej trafić i to wszystko. Pięknie pokazany jest sport z czasów jego młodości, gdy pieniądze stały gdzieś na dalszym planie, a liczyła się przede wszystkim pasja i dobra...

Ewa K | 2012-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2012

Czasami talent i pasję dziedziczy się z pokolenia na pokolenie. Tak było również w przypadku panów Smolarków, którzy od zawsze interesowali się futbolem. Najpierw miłość do tego sportu połączyła Ryszarda Smolarka z okolicznym klubem Włókniarza Aleksandrów, a potem urodził mu się syn – Włodzimierz, który od dzieciństwa obserwował piłkarskie poczynania ojca. Jako kilkunastoletni chłopiec Włodek zaczął sam grywać w drużynie Włókniarza i tym samym związał się z futbolem na parę ładnych lat. Opowieść o jego życiu i licznych sukcesach na piłkarskich boiskach znajdziecie w biografii tego sportowca pt.: „Smolar. Piłkarz z charakterem”.

Widniejące na okładce nazwisko Jacka Perzyńskiego jako autora tejże biografii zapowiadało kolejną książkę opowiadającą o talencie wybitnego polskiego piłkarza. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że książka ta została napisana w pierwszej osobie! To sam Włodzimierz Smolarek opowiada czytelnikowi o tym, jak cukiernik z Aleksandrowa Łódzkiego...

la_pinguin | 2012-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2012

Recenzja:
Zdarzyło mi się kiedyś "w towarzystwie" przyznać, że wiem co to jest spalony. Zdziwienie było ogromne. Bo jak to? Kobieta? Nie ukrywajmy jednak, że kibicem nie jestem. Co prawda, właśnie zakończone, mistrzostwa obudziły we mnie chęć dopingowania, ale entuzjazjmu wystarczyło mi na całe trzy mecze naszej reprezentacji. Później widzialam jeszcze tylko finał. Euro stanowiło dla mnie raczej wydarzenie społeczne, nie sportowe. I w podobny sposób podeszłam do lektury książki Smolar. Piłkarz z charakterem.

Początkowo budziła ona we mnie pewne obawy, ale wraz z lekturą kolejnych stron wciągała coraz bardziej. Smolar... to opowieść o piłkarskiej karierze Włodzimierza Smolarka od pierwszej kopniętej, pod okiem ojca, piłki, aż do trenowania młodzików pod koniec lat 90. Jest ona efektem współpracy piłkarza i Jacka Perzyńskiego. Panowie razem zbierali materiały, wspólnie również ustalili co ma się znaleźć w książce. Tak duży wkład Smolarka w jej powstanie sprawił, że wydaje się być...

mariusz6 | 2014-09-12
Przeczytana: 06 września 2014

To nie był łatwy kawałek- przeczytać tą książkę. Podczas lektury cały czas zastanawiały mnie dwie rzeczy- 1- czy to Smolarek miał taki dziwny sposób prowadzenia narracji? 2-czy też warsztat osoby, która to spisała jest tak beznadziejny? Momentami było ciężko- naprawdę ciężko przebrnąć przez niektóre zdania- wyglądały i brzmiały jak błędy w druku, zniechęcały do czytania, męczyły wręcz. Poraża też w tej książce mnóstwo momentów w których powtarza się ta sama myśl- niby Smolarek tłumaczył, że robi to po to by pokazać największe bolączki polskiej piłki, największe osiągnięcia w jego karierze itp- ale to była kolejna męcząca rzecz podczas czytania.
Sama historia piłkarza jest nieco lakonicznie opowiedziana- niby to długa książka, niby pełno w niej faktów- ale tak naprawdę to jest to opowieść na "łapu capu". Często kojarzyła mi się z luźnymi myślami z których ktoś składał tą opowieść.
Wrażenie jakie nieustannie mi przychodziło na myśl- kiedy zastanawiałem się nad niezliczonymi wpadkami...

Adross | 2016-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Od pewnego czasu zacząłem przekonywać się do książek z gatunku biografii. Wspomnienia Włodzimierza Smolarka były pierwszymi jakie przeczytałem w związku z karierą słynnego sportowca. Jak wielką legendą był i jest niestety zmarły już Smolarek wie chyba każdy kibic piłki nożnej w Polsce. Sięgnięcie po tą lekturę było swoistym hołdem z mojej strony dla tej postaci. Sama książka zawiera sporo wspomnień ważniejszych meczy w karierze Smolarka. Niestety czytając kolejne strony książki brakowało mi w niej pewnych ciekawostek, "sensacji" które spowodują u mnie zdziwienie, śmiech albo inne emocje. Książkę czyta się raczej jednostajnie i niestety narracja nie porywa. Jednakże plusem jest to, iż pisana był w pierwszej osobie.
Ogólnie pozycja warta polecenia dla osób, które interesują się polską piłką, a zwłaszcza piłkarzami z minionej epoki.

Pawel1512 | 2014-04-19

Biografia wybitnego polskiego piłkarza, reprezentanta Polski na pięknym dla Polaków Mundialu Espana 82, również bardzo ważnego piłkarza w epoce Wielkiego Widzewa, w barwach którego wyeliminował takie europejskie potęgi jak Juventus Turyn, FC Liverpool, czy oba Manchestery. Był przy tym bardzo skromnym i lubianym człowiekiem.

fochinii | 2012-06-29

Włodzimierz Smolarek to legenda polskiego futbolu. Bardzo charakterystyczna postać. Pomnik. Wszyscy, absolutnie wszyscy z pokolenia moich czterdziestoletnich rodziców, kobiety i mężczyźni, pamiętają jego sylwetkę i ruchy na boisku. Opowiadają o tańcu z piłką, a szarżach na bramkę, o słynnych polskich „kontrach” w jego mistrzowskim wykonaniu. Podkreślają, że dał się zapamiętać jako piłkarz skromny, pozbawiony cech tak wszechobecnego w dzisiejszych czasach gwiazdorstwa i epatowania zewnętrznymi oznakami zamożności, czy jak kto woli pieniędzmi.

Biografia wydana siłami Instytutu Wydawniczego Erica autorstwa Jacka Perzyńskiego, zdaje sie tę legendę potwierdzać. Napisana jest w pierwszej osobie. Przez bogato ilustrowane fotografiami karty książki, Włodzimierz Smolarek zatem snuje opowieść o swoim piłkarskim, bardzo atrakcyjnym życiu. Wspomina początki, pierwszych trenerów. Opisuje „pot i łzy”, jakie trzeba było wycisnąć, aby dojść do prawdziwej formy.
Poznajemy łódzkie kluby piłkarskie...

catalinka | 2013-01-06

Biografia Włodzimierza Smolarka została stworzona przez dwóch autorów. Jednym z nich jest sam Smolarek, który jest narratorem i opowiada o swoich dokonaniach, przeżyciach i wydarzeniach, które złożyły się na jego karierę piłkarską. Jacek Perzyński zebrał wszystkie opowieści i stworzył biografię człowieka wielkiego, bo tylko tak możemy nazwać legendę futbolu – Włodzimierza Smolarka. Oprócz wiadomości z życia piłkarza możemy wynieść z książki obraz Polski z czasów komunistycznych, realia piłki nożnej i bogatą historię drużyny RTS Widzew Łódź.
Włodzimierz Smolarek urodził się i wychował w małej miejscowości – Aleksandrowie Łódzkim. To tutaj stawiał pierwsze kroki na murawie i zdobywał pierwsze bramki. Talent piłkarski zdobył z pewnością po ojcu Ryszardzie. Rodzice wymarzyli sobie dla młodego Smolarka zawód cukiernika, lecz chłopca ciągnęło do kopania piłki. Z czasem został zawodnikiem łódzkiej drużyny – Widzew Łódź, a następnie niemieckiego klubu Eintracht Frankfurt. Grał także w...

Paweł Lesiak | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Biografia jednego z najlepszych polskich piłkarzy Włodzimierza Smolarka. Z kart książki poznamy historię życia tego piłkarza, ale także kawałek historii polskiej piłki nożnej, rzeczywistość polskiego piłkarskiego świata na tle PRL -u. Lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów Widzewa, ale dla wszystkich, którzy interesują się polską piłką. Wiele ciekawych wydarzeń, o których dziś niewielu pamięta, różne kontrowersje, spostrzeżenia bohatera książki, jego wspomnienia.

Tomasz Czekała | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Biografia Włodzimierza Smolarka, jednego z najlepszych polskich piłkarzy lat 80 (zresztą co kilkanaście stron możemy się o tym dowiedzieć od samego piłkarza, bo często pisząc o meczach podsumowuje je "grało mi się bardzo dobrze, strzeliłem dwie bramki, zaliczyłem asystę..."), legendy łódzkiego Widzewa. Ciekawie, ale jeśli chodzi o ciekawostki pozaboiskowe, to można poczuć pewien niedosyt.