Poczet uczonych polskich

Poczet uczonych polskich
historia
Koval

"Poczet uczonych polskich - pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych" jest trzynastym z kolei tomem serii, w której chodziło o ukazanie - poprzez książki - życiorysów wielkich badaczy, odkrywców, uczonych i twórców oraz zarysu rozwojowego różnych dyscyplin naukowych. O naszym miejscu w nauce i kulturze świadczy długi rejestr dokonań zastępów polskich matematyków, astronomów, fizyków, biologów, techników, które odsłaniając tajemnice przyrody i prawa nią rządzące, decydowały o dalszym wzbogacaniu ogólnoludzkiej skarbnicy wiedzy. Ten poczet poświęcony jest wyłącznie polskim uczonym, którzy działali w dyscyplinach matematyczno-przyrodniczych. Znajdujemy więc w nim życiorysy astronomów, geologów, botaników, medyków, fizyków, chemików, pedagogów, przy czym biografie uporządkowane zostały według zasad chronologii po to, by stworzyć obraz stopniowego rozwoju całokształtu nauk ścisłych w naszym kraju. Obok nazwisk znakomitych znalazły się nazwiska uczonych mniej znanych, nie tak wybitnych, ale których udział w naszym życiu intelektualnym w przeszłości miał niekiedy olbrzymie znaczenie w kształtowaniu i rozwoju nauki polskiej. W zbiorze pomieszczono także wiele nazwisk ludzi, których działalność nie miała cech czysto naukowo-badawczych. Ludzie ci nie stworzyli wprawdzie nowych twierdzeń, nie odkryli nowych praw, ale wiele zrobili w zakresie organizacji szkolnictwa, w zakresie kształtowania, przeszczepiania na grunt polski nowych teorii oraz tworzenia drogi dla nowych prądów. Znalazły się ponadto w tym poczcie nazwiska uczonych, którzy tworzyli literaturę naukową, tłumaczyli obce dzieła, pisali podręczniki dla różnych typów istniejących szkół, przyczyniając się w ten sposób do wzbogacenia warsztatów naukowych.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Koval | 2012-05-19
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 20 maja 2012

Co prawda współcześnie można mieć zastrzeżenia odnośnie poziomu naszej edukacji, sytuacji na uczelniach wyższych oraz ogólnego dorobku nauki polskiej na tle dorobku reszty świata, ale należy pamiętać, że dawniej sytuacja była inna. Polacy mieli istotny wkład w rozwój intelektualizmu europejskiego już od czasów Średniowiecza, kiedy to pojawiały się postacie nietuzinkowe i naukowcy zdolni odnieść sukces na arenie międzynarodowej. W „Poczcie” zawarto właśnie takie sylwetki. Mamy więc – począwszy od XIII wieku – przedstawione osobistości, które poprzez swoją działalność naukową wpływały na jej rozwój, a niekiedy przysporzyły Polsce sławy dzięki swoim działaniom. Oprócz sławnych osób (jak Kopernik) mamy także wiele postaci słabo kojarzonych (dla przykładu Erazm Witello), które jednak swoimi osiągnięciami również zdobyły sobie uznanie.

Warto przyswoić sobie przekonanie, że pomimo kiepskich warunków, ciągłego niedofinansowania i nierzadko niezrozumienia (notoryczne problemy polskiej...

petervader | 2013-11-27
Przeczytana: październik 2013

Zdecydowanie za dużo treści o matematykach, przy niektórych połowę tekstu zajmuje opis otrzymanych doktoratów honoris causa - informacje fachowe, które nie są "tłumaczone" na język człowieka nie związanego z matematyką. Niestety przesyt matematykami odchudził treść o przyrodnikach.

polaris | 2015-05-19
Na półkach: Przeczytane, Oddane