Pamiętnik i inne pisma z getta

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z drzewem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
8,36 (14 ocen i 6 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
3
8
7
7
2
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
język
polski
dodała
dorsz

Korczak podczas wojny z oddaniem zabiegał o dobro swoich podopiecznych, a jeszcze starał się ratować kolejny dom dziecka, w którym panowały wyjątkowo ciężkie warunki. Pamiętnik przedstawia nie tylko bieżące wydarzenia z życia Domu Sierot i warszawskiego getta, Korczak dokonuje w nim także przeglądu swojego życia, wraca do czasów dzieciństwa i młodości. Najbardziej wstrząsające są ostatnie...

Korczak podczas wojny z oddaniem zabiegał o dobro swoich podopiecznych, a jeszcze starał się ratować kolejny dom dziecka, w którym panowały wyjątkowo ciężkie warunki. Pamiętnik przedstawia nie tylko bieżące wydarzenia z życia Domu Sierot i warszawskiego getta, Korczak dokonuje w nim także przeglądu swojego życia, wraca do czasów dzieciństwa i młodości. Najbardziej wstrząsające są ostatnie refleksje Korczaka, który wie już, że wysiedlenie z getta jest nieuchronne. Pamiętnik to lektura pełna emocji, strachu, wspomnień. Ukazuje wychowawcę i pisarza, który dzielnie zmaga się z okrucieństwem losu, ale też ukrywa przed światem własne słabości.
Na pozostałe teksty zamieszczone w książce składają się m.in. rozmyślania pesachowe, wspomnienia, przypowieści, teksty do gazetki Domu Sierot, zapiski o Głównym Domu Schronienia, sprawozdania wychowawcze i gospodarcze, listy do Adama Czerniakowa, przyjaciół, księdza, do piekarzowej. Z tych pism wyłania się obraz wnikliwego, wrażliwego na krzywdę obserwatora codzienności i opiekuna do głębi przejętego losem tych, za których czuł się odpowiedzialny. Pisanie Pamiętnika Janusz Korczak rozpoczął w maju 1942 roku. Ostatnia notatka pochodzi z 4 sierpnia. Następnego dnia poszedł ze współpracownikami i z dziećmi na Umschlagplatz, skąd trafili do Treblinki.

 

źródło opisu: W.A.B., 2012

źródło okładki: www.wab.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 0
| 2012-09-09
Przeczytana: 09 września 2012

Janusz Korczak, Henryk Goldszmit, Żyd, Polak, lekarz, naukowiec, wykładowca, społecznik, pisarz i wychowawca. Uczestnik wojny rosyjsko-japońskiej, rewolucji 1905 r., pierwszej wojny światowej i rewolucji 1917 r. Przenikliwy obserwator i myśliciel – przez swoją babkę już w dzieciństwie, z racji permanentnego stanu zamyślenia, nazywany filozofem. Odmieniec. Wrażliwiec. Samotnik. Nieidentyfikujący się z żadną religią. Na płaszczyźnie duchowych tęsknot wieczny podróżnik i poszukiwacz. Żyjący w lęku przed dziedziczym obciążeniem spowodowanym chorobą psychiczną ojca i walczący z myślami samobójczymi. Borykający się z depresją. Nie tylko podziwiany. Oskarżany o pedofilię. Krytykowany za metody wychowawcze. Człowiek nieprzeniknionej inteligencji.

„Pamiętnik i inne pisma z getta” podzielone jest na dwie zasadnicze części. Pierwsza część jest pamiętnikiem, który stanowi zapis trzech ostatnich miesięcy życia Korczaka. Na drugą część natomiast złożyły się różnorodne pisma Autora czyli zbiór między innymi sprawozdań lekarskich, wychowawczych, gospodarczych czy personalnych utrwalających sprawy codzienne Domu Sierot. Ponadto fragmenty artykułów do gazet i czasopism, zapis projektów dotykających rozwiązań licznych problemów, listy do różnych osób, ważnych i zwyczajnych, dywagacje o szczęściu, modlitwie, eutanazji, życia nie tylko po wojnie, względności pojęć, krótkie charakterystyki różnych osób, zapis snów.

Obydwie części są obszernym, nacechowanym bogactwem obserwacji i przemyśleń zapisem rzeczywistości trudnej, często na wskroś dramatycznej, bo przede wszystkim zakotwiczonej w czasie trwania II wojny światowej. Janusz Korczak był współorganizatorem i kierownikiem Domu Sierot w warszawskim gettcie. Zapiski dokumentują obraz czasu pogardy naznaczony okrucieństwem, głodem, brudem i chorobami dziesiątkującymi podopiecznych oraz opisują próby heroicznej walki o przetrwanie. Przez główny nurt zapisów z burzliwej teraźniejszości przewijają się wspomnienia z dzieciństwa i młodości Pisarza. Myśli Korczaka biegną ku rodzinnemu domu. Pojawiają się liczne szkice osób nie tylko najbliższych oraz migawki z czasów edukacji, podróży i minionych, utrwalonych w pamięci Korczaka, zdarzeń, także tych najdrobniejszych jak na przykład opis pogrzebu kanarka.

Lektura Pamiętnika nie jest łatwa, co spowodowane jest nie tylko samą opisywaną materią nacechowaną problemową emocjonalnością generowaną przez okrucieństwa wojny, ale także formą przekazu przejawiającego się w enigmatyczności zapisów czy bezpośredniej próbie uchwycenia i utrwalenia samej głębi danej rzeczy z pominięciem otoczki pełniącej rolę wprowadzenia do sedna nurtującego myśli zjawiska. Korczak odsłania swój kunszt literacki w mistrzowskim posługiwaniu się językiem i stosowaniu, z łatwością zauważalnych, wielu technik narracyjnych. Zdumiewa skrupulatnością uchwycenia detalu jak i ogólnymi refleksami, przenikającą się rzeczywistością i metafizycznym wymiarem. Zapiski Pamiętnika nadają mu charakter oryginalności, otwartości i uniwersalności inspirujących do przemyśleń. Całość publikacji ubogacona jest wieloma fotografiami osób, listów i innych dokumentów.

„Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka”. Janusz Korczak

Na koniec nadmienię, iż rok 2012 jest ogłoszony Rokiem Janusza Korczaka, co może stanowić dobrą motywację do zapoznania się z tą Wybitną Osobowiścią.

Absolutnie polecam, bo warto!

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Z nienawiści do kobiet

Justyna Kopińska - dla mnie mistrzyni reportażu. Już jej poprzednia książka "Polska odwraca oczy" wywarła na mnie ogromne wrażenie. Ta kobie...

zgłoś błąd zgłoś błąd