Gestapo

2012-04-01
978-83-62329-58-8
Juliusz Wilczur-Garztecki
Policja polityczna

Autor przeszedł przez wszystkie okropieństwa wojny. Przeżył i opisał to, w sposób bezpośredni, dosadny, z wisielczym humorem. Jako zwykły żołnierz, który został przeniesiony z obozu koncentracyjnego do karnej jednostki i wysłany na front wschodni. Po przeczytaniu takiej książki, pozostaje nam ,,modlić" się o pokój. W tym tomie autor ukazuje nam, że nie tylko trzeba było bać się Rosjan, ale także Niemców. Zachowanie żołnierzy świadczy o tym, że doszli już do granic wytrzy
małości, puszczały hamulce. Sami widzieli bezsens wojny, ale byli również członkowie SS, którzy nigdy nie byli na froncie i tych najbardziej się obawiano. Nie jest to piękna literatura, ale przybliża nam bestialstwo wojny i jej bezsensowność.

To nie jest powieść o wojnie , ale o gatunku ludzkim ; o tym , do czego zdolny jest człowiek pod wpływem ideologii . Wojna jest tylko tłem do nakreślenia człowieczeństwa czarna kreską . Ludzkość sama sobie zgotowała piekło - nie Diabeł ani żaden Bóg . Boga nie ma , do takiego wniosku można dojść czytając te książkę , przecież nie jest możliwe , aby człowiek mógł być stworzony na Jego podobieństwo , chyba że Bóg jest Diabłem .

W miarę poprawne czytało wojenne z kilkoma bolączkami. Dość proste i miejscami naiwne.

Każda część Svena Hassela ma swój niepowtarzalny klimat. Może dlatego, że większość opowieści to jego własne przeżycia. Ze wszystkich, które przeczytałem, Gestapo uważam za najbrutalniejszą.

Wojny tu mało. Na pewno o wiele mniej niż w poprzednich książkach tego autora. Tym razem Hassel chciał skupić się na realiach życia w Trzeciej Rzeszy. Nie nabrał w tym jednak zbyt szerokiej perspektywy i przedstawił wąski wycinek panującej paranoi i eskalacji brutalności w grupie policji i armii. W sumie nie czyniłbym z tego zarzutu ponieważ w końcu autor w swych książkach opiera się na własnych przeżyciach. Sporo tu wątków fabularyzowanych.
Generalnie czyta się dobrze choć mniej wciągająca to lektura niż poprzednie książki tego autora.

Troszkę dziwi mnie tak niska opinia, ale tylko cztery osoby oceniły dotąd "Gestapo". Hassel opisuje "niuanse" aparatury więzień, sądów, przesłuchań i wyroków w Trzeciej Rzeszy. Kolejna dawka czarnego humoru, bezsensu i straszności czasów II wojny jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy sięgnąć po książki Hassela.

Wulgarna, nudna, monotonna, nie dobrnęłam do końca.

Wulgarna, nudna, monotonna, nie dobrnęłam do końca.

To jedna z najgorszych książek jakie czytałem.

Po pierwsze dlatego, że w zasadzie przez całą książkę ciągną się wulgaryzmy i prymitywna agresja, moim zdaniem nie wiele ma to wspólnego z faktycznymi stanami podczas wojny. Być może w nielicznych oddziałach, najbardziej zdziczałych tak było, ale wątpię, żeby ktoś miał w nosie swoje i czyjeś życie tak mocno jak autor próbuje nam pokazać. Zgodzę się, że wszędzie są wariaci, ale to są jednostki w tej książce nie ma innych bohaterów niż wariaci i zboczeńcy.

Akcja jest nijaka jeśli ktoś lubi wulgaryzmy i gwałty to ta książka może zrobić wrażenie, w zasadzie akcja posuwa się od gwałtu do morderstwa i tak w koło.

Fakt, że autor podobno służył w czasie wojny, nie wiem gdzie i jak służył, ale wyobraźnie ma niesmaczną.

To jedna z najgorszych książek jakie czytałem.

Zainteresowanie II wojną światową i funkcjonowaniem tajnej policji niemieckiej, a przede wszystkim zachwyt nad okładką przedstawiającą defiladę policji przed gubernatorem Hansem Frankiem na placu Adolfa Hitlera w Krakowie spowodowały, że po prostu musiałam sięgnąć po „Gestapo”, czyli kolejną powieść historyczną z cyklu „Karny batalion Wehrmachtu” autorstwa Svena Hassela. Nie przeszkadzało mi, że zaczynam przygodę z tą serią od środka, ani to, że jej autor niezbyt pochlebnie zasłużył się podczas działań tego światowego konfliktu. Tytuł miał gwarantować mi wejście w struktury gestapo i poznanie całej sieci komórek podległych Heinrichowi Himmlerowi. Czy Hassel zapewnił mi takie atrakcje? O tym opowiem za chwilę.

„Grzeczność jest zawsze cechą ludzi inteligentnych. Tylko idiota jest brutalny i ordynarny”*.

Wyobrażałam sobie, że w karnym batalionie Wehrmachtu służą żołnierze, którzy za swoje nieregulaminowe zachowanie zostali odesłani do najtrudniejszych działań na froncie II wojny światowej. Okazało się jednak, że Porta, Stary, Sven, Barcelona i Legionista to po prostu banda degeneratów, którzy nie z wiary w zwycięstwo Trzeciej Rzeszy, ale z braku innej opcji wstąpili w szeregi wojsk niemieckich. Podczas kilku lat służby losy rzucały ich po różnych frontach światowego konfliktu, gdzie wielokrotnie mieli okazje patrzeć na śmierć ich kompanów. Nie przeczę jednak, że grupa naszych bohaterów posiada wiele umiejętności, które zdobyli dzięki służbie Hitlerowi. Niestety o ich doniosłych wyczynach w tej książce nie przeczytacie. Znajdziecie za to w „Gestapo” dokładny opis wspólnego pędzenia samogonu, wypadów do niemieckich burdelów, czy hazardowej gry w karty. Tym właśnie zajmują się członkowie karnego 27 Pułku Pancernego (który de facto w ogóle nie istniał) podczas swojej misji specjalnej w Vaterlandzie. W ojczyźnie czeka na nich jednak spore zagrożenie o mrożącej krew w żyłach nazwie GESTAPO.

„W mojej służbie jesteśmy tak dobrze poinformowani, że wiemy nawet, co ludzie mówią we śnie”*.

Tak właśnie pracuje gestapo. Sieć informatorów rozsiana niemal wszędzie, starannie zbiera informacje oczerniające jednostkę gotową do wykluczenia. A co jeśli takich informacji nie ma? Jeśli człowiek był oddanym obywatelem Rzeszy? Nic nie szkodzi. Zawsze można wymyślić, że obraził Führera, zdezerterował, czy wykonał niewłaściwy ruch podczas walk na froncie i oskarżenie gotowe. A potem znana nam już procedura: areszt, tortury, tortury, tortury, sprawa karna, wyrok, śmierć. W najlepszym wypadku delikwent otrzymuje w aktach sprawy dopisek K, co oznacza, że reszty swoich dni dopełni w Konzentrationslager. I choć Hassel przedstawia nam kolejne osoby ścigane przez gestapo, ukazuje sposoby tortur i prowadzenia śledztwa, to czegoś mi w tym obrazie zabrakło. Być może zbyt dużo przeczytałam o działalności tajnej policji i o sądownictwie Trzeciej Rzeszy, by zadowolić się tylko jednym pokazowym procesem, którego finał jest znany niemal od początku sprawy. Jakkolwiek to zabrzmi, moje zainteresowanie działalnością gestapo jest zbyt wielkie, by zaspokoić je mogła osoba Leutnanta Ohlsena, którego historia kończy się pod toporem kata. Nie mniej jednak autor „Gestapo” czymś mnie zaskoczył. Pokazał mi bowiem, jak historię o mordach niewinnych ludzi można odwrócić o 360 stopni i uczynić z prześladowców osoby prześladowane. By nie zdradzić zbyt wielu szczegółów, odsyłam do tekstu powieści.

Lektura „Gestapo” wyjaśniła mi poniekąd, dlaczego wokół osoby Hassela i jego twórczości stale narasta wiele kontrowersji. Duńczyk będący ochotnikiem armii niemieckiej, piszący o rzeczywistości wojennej widzianej oczami jednego z rekrutów, swoją osobą zapowiada interesującą lekturę. Szkoda tylko, że przy całym swoim frontowym doświadczeniu zapomina nieco o faktach historycznych i nagina je w odpowiedni dla siebie sposób. Mimo tych moich narzekań, „Gestapo” to ciekawa i lekka powieść, którą najbardziej oporni wobec historii czytelnicy będą w stanie przetrawić w ciągu kilku godzin. Jeśli chodzi o mnie, to nie skreślam autora po jednej książce i rozpoczynam poszukiwania kolejnej pozycji z cyklu „Karny batalion Wehrmachtu”, która być może bardziej przypadnie mi do gustu.

* S. Hassel: "Gestapo". Warszawa 2012.

Cykl powieści wojennych zatytułowany " Karny Batalion Wehrmachtu składa się z 14 pozycji. " Gestapo to trzecia publikacja z całej serii. W książce tej ponownie spotykamy bohaterów znanych z lektury "Monte Cassino". Tym razem Porta, Legionista i inni jego kompani po trudnych walkach na wschodzie powracają do ojczyzny. Wydawać by się mogło , że wyjazd w rodzinne strony będzie dla ludzi , którzy każdego dnia walczą o przetrwanie okazją do złapania oddechu i chwili relaksu. Takie myślenie okazało się dla bohaterów niezwykle złudne.

Hitlerowska "maszyna do zabijania " czyli tytułowe Gestapo po raz kolejny udowadnia jak wiele potrafi. W tamtejszym słowniku nie istnieją słowa takie jak ocalenie czy litość. Ginie każdy kto zgodnie z nazistowskim planem ma umrzeć. Nie patrzy się na płeć , rasę ani narodowość. Tajnej policji boją się wszyscy nawet ci , których do tej pory uznawano za nieustraszonych.

Wystarczy jeden mały błąd lub niewłaściwy krok a można stracić życiowy dorobek i wpaść w sidła niemieckiej machiny. Jeśli tak się stanie nie ma już odwrotu . Wtedy człowieka czeka tylko jedno - śmierć. Tak świat nie jest dla nikogo bezpieczny. Status majątkowy , zajmowane stanowisko stopień w wojsku nic nie uchroni człowieka od utraty życia. Wszystkie istniejące zasady przestają być ważne. Upada system norm a wartości zostają zanegowane. Na pierwszym planie są donosicielstwo oraz kłamstwa. Na oczach czytających rozgrywa się ogromna tragedia poszczególnych osób ale i całego narodu. Liczba ofiar każdego dnia rośnie i wynosi więcej niż podczas walki na froncie . Nie ma możliwości obrony czy walki o swoje prawa.

Sięgając po tę i inne książki tego autora musisz być przygotowany na jedno. Pisarz pokazuje w brutalny i pozbawiony patosu sposób to co wojna jest w stanie zrobić z niewinnym człowiekiem. Tę brutalność dobitnie potwierdza otwierające powieść "Wyzwanie wiary nazisty". Gdy przeczytałam ten właśnie fragment byłam zszokowana. W kolejnej części cyklu znów mamy okazję "poznać bliżej" bohaterów . Możemy przyjrzeć się ich przeszłości, sytuacji rodzinnej i poznać często dosyć skrajne poglądy.

Dzieło duńskiego powieściopisarza jest obrazem tego jak bardzo wojna potrafi wpłynąć na człowieka i jego jak się okazuje słabą psychikę. Ludzie są istotami bezbronnymi, które w sytuacji zagrożenia niewiele mogą. "Gestapo" to książka, która niezwykle dobitnie utwierdza czytelnika w przekonaniu o słuszności tych słów.

• II wojna światowa
  • II Wojna Światowa