allison

Realistyczna powieść, której akcja rozgrywa się Lipkach Wielkich i Małych oraz w okolicy (dawne województwo gorzowskie, dziś - lubuskie).

Krzysiek | 2017-04-18
Na półkach: 2017
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Książka opisująca dzieciństwo i młodość w małej wsi w czasach PRL-u. Podobała mi się. Można było się trochę pośmiać z pomysłów bohaterów. Sympatyczna.

allison | 2012-05-15
Na półkach: Przeczytane dawno temu

Pierwszy raz czytałam tę powieść jako czternastolatka i wtedy przede wszystkim mnie bawiła lekką narracją, pełnymi humoru wydarzeniami i niepospolitymi, żywiołowymi postaciami.
Moim ulubieńcem pozostawał nieobliczanym dziadek głównego bohatera - leciwy choleryk, kłótnik i despota, przypominający Cześnika Raptusiewicza z komedii Fredry.

Drugi raz sięgnęłam po "Wilcze dni", będąc już dorosłą kobietą i wówczas odkryłam w pełni drugie dno powieści - odniesienia do społecznych i politycznych konfliktów powojennych oraz do absurdów PRL-u.
Inaczej też spojrzałam na dzieciństwo opisane przez autora, gdyż wiedziałam już, że jest to powieść z elementami autobiograficznymi, a część postaci ma swoje pierwowzory w rzeczywistości.
Ponowna lektura książki pokazała mi, że dla Olczaka dzieciństwo było nieodżałowanym i niepowtarzalnym okresem pierwszych przygód, przyjaźni, miłości; okresem, do którego w dorosłym życiu powracał z ogromnym sentymentem i z tęsknotą.

Powieść jest mi bliska także...

Arek Rygalski | 2013-09-10
pierzyna | 2012-08-16