Fałszywy krok

2011-01-01
2011-01-01
978-83-238-8096-7
Krzysztof Puławski
napad na bank skok ucieczka

Miłe zaskoczenie porównując tą książkę do typowych kryminałów pisanych z perspektywy śledczych. Tu jest odwrotnie. Perspektywa jest po stronie przestępców a tego typu dobrych książek jest mało. Akcja jest ciekawa mimo, że obraca się wokół jednej sprawy. Na końcu świetny plot twist, który może namieszać nieźle w głowie. Jedna z moich ulubionych.

Bardzo dobrze się czyta,lekko, wciągająca.

Bardzo dobrze się czyta,lekko, wciągająca.

Czyta się dobrze i szybko, akcja toczy się sprawnie i jest wciągająca, jednakże zakończenie ... rozczarowało. Tak jakby zabrakło pomysłu na zakończenie historii, a w szczególności jednego z jej istotnych wątków - i chciano szybko wszystko urwać bez większego pomysłu.

Bez większych emocji czy uniesień. Taka książeczka do poczytania.

Bez większych emocji czy uniesień. Taka książeczka do poczytania.

Adwokat-celebryta uwalnia po pięciu latach z więzienia mordercę. Po wyjściu mężczyzna subtelnie prześladuje prokurator, która wsadziła go za kratki i wciąga siostrę i siostrzeńca w napad na banki. W czasie skoku sprawy się komplikują, a potem jest już tylko gorzej.
Z jednej strony książka jest dość ciekawa przez wątek pisarza kryminałów, z drugiej wydaje się nieco naciągana. No i w ogóle nie podoba mi się zakończenie, bo właściwie niczego mi nie rozjaśniło.

"Fałszywy krok" to totalny przeciętniak wśród thrillerów. Autorka bazowała na prawdziwych wydarzeniach, ale zdecydowanie zabrakło tutaj autentyczności. Fabuła uogólniona jak najbardziej się dało, wątki poboczne są natychmiast ucinane, a bohaterowie nie mają ani grama realizmu. Historia po prostu nie porywa i rozczarowuje banalnym zakończeniem. Początkowo autorka zdecydowała się na wprowadzenie wielu bezbarwnych postaci co wprowadziło chaos, niezrozumienie i po prostu czytelnik źle wdraża się w cały przedstawiony temat. Książkę czyta się szybko, ale jest to zasługa ogromnej czcionki i krótkich rozdziałów, a nie fabuły naszpikowanej nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Styl jak zwykle lekki i poprawny, ale dla mnie znowu Alex Kava postawiła na zbytnią prostotę i unikanie szczegółów. Po zachłyśnięciu się jej pierwszymi powieściami, ten tytuł trafia do grona moich rozczarowań prozą autorki.

Dzień dobry 💙

„Fałszywy krok” autorstwa Alex Kava to ciekawy i lekki kryminał.

Inspiracją dla autorki stały się wydarzenia, które miały miejsce w 2001 r., w pobliżu Parku Stanowego Rzeki Platte, gdzie Alex Kava wybrała się, aby w spokoju móc dokończyć kolejną część cyklu o przygodach agentki Maggie O'Dell.

Drugiego dnia po przyjeździe do domku autorka usłyszała helikopter lecący nad lasem i jeziorem. Po upływie kilku minut dowiedziała się z wiadomości, że obrabowano bank w Lincoln w stanie Nebraska.

Kolejną inspiracją był napad na bank w miejscowości Norfolk, podczas którego zabito pięć osób, a bandyci uciekli czterdzieści sekund po rozpoczęciu akcji bez pieniędzy.

Autorkę zainteresowały podobieństwa między tymi wydarzeniami u tak powstał "Fałszywy krok" 💙

„Fałszywy krok” to opowieść o przestępcy, który po pięciu latach wychodzi z więzienia i zaczyna realizować swój nowy, nikczemny plan. Wciąga w to swoją młodszą siostrę Melanie i jej nastoletniego syna Charliego, którzy do tej pory utrzymywali się z tylko drobnych przestępstw i kradzieży. To ma być ich ostatni skok, który zapewni im dostatek na pozostałe lata życia. Jednak  wbrew oczekiwaniom nic nie idzie zgodnie z planem i akcja kończy się makabrycznie, a im pozostaje jedynie ucieczka.

Książka jest dobrze napisana, a każdy z bohaterów ma swoją osobistą historię, która wpłynęła na ich dotychczasowe życie. Całość fabuły stanowi mieszankę intryg mogących się wydarzyć w świecie prawa i prokuratury, a także portretów psychologicznych przestępców.

Kończąc książkę zadałam sobie pytanie, jak daleko matka może się posunąć, by chronić swoje dziecko?

Dzień dobry 💙

„Fałszywy krok” autorstwa Alex Kava to ciekawy i lekki kryminał.

Jak inne książki autorki, dobrze się ją czyta i... szybko zapomina. Wada czy zaleta? Sami oceńcie...

Od dawna posiadam kilka książek tej autorki, ale jeszcze nigdy po nie nie sięgnęłam. Aż w końcu zdecydowałam się zapoznać z jej twórczością i swoją przygodę zaczęłam od Fałszywego kroku. Bardzo prosta, ale ciekawa powieść sensacyjna, należąca do gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych. Czasami mam ochotę na takie właśnie książki. Bardzo dobrze mi się czytało i na pewno sięgnę po kolejne, które mam na półce:)

„Fałszywy krok” autorstwa Alex Kava to przyjemny, ciekawy i lekki kryminał.
Przy tym trzeba przyznać, że nie tylko sama książka jest ciekawa, ale również historia jej powstania. Mianowicie inspiracją dla autorki stały się prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce w 2001 r., w pobliżu Parku Stanowego Rzeki Platte, gdzie Alex Kava wybrała się, aby w spokoju móc dokończyć kolejną część cyklu o przygodach agentki Maggie O'Dell.
Drugiego dnia po przyjeździe do domku autorka usłyszała helikopter lecący nisko nad lasem i jeziorem. Po upływie kilku minut dowiedziała się z wiadomości, że obrabowano bank w Lincoln w stanie Nebraska. Potem bandyci zastrzelili mieszkające na farmie małżeństwo, zabrali samochód i rozpoczęli ucieczkę.
Autorkę zainteresowały podobieństwa między tymi dwoma wydarzeniami, zaczęła rozmawiać z policjantami i reporterami, co pozwoliło jej lepiej zrozumieć sytuację, i z pewnością wzbogaciło książkę.
„Fałszywy krok” to opowieść o przestępcy, który po pięciu latach wychodzi z więzienia i zaczyna realizować swój nowy, nikczemny plan. Wciąga w to swoją młodszą siostrę Melanie i jej nastoletniego syna Charliego, którzy do tej pory utrzymywali się z tylko drobnych przestępstw i kradzieży. To ma być ich ostatni skok, który zapewni im dostatek na pozostałe lata życia. Jednak wbrew oczekiwaniom nic nie idzie zgodnie z planem i akcja kończy się makabrycznie, a im pozostaje jedynie ucieczka.
Książka w mojej ocenie jest dobrze napisana, przyjemnie i szybko się ją czyta, a każdy z bohaterów ma swoją osobistą historię, która wpłynęła na ich dotychczasowe życie. Całość fabuły stanowi mieszankę intryg mogących się wydarzyć w świecie prawa i prokuratury, a także portretów psychologicznych przestępców. Najważniejszy w całej powieści moim zdaniem jest wątek bezgranicznej matczynej miłości, pełnej troski, oddania i uczucia.

„Fałszywy krok” autorstwa Alex Kava to przyjemny, ciekawy i lekki kryminał.

• Alex Kava
  • Thriller/sensacja/kryminał