Festung Warschau

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
7 (13 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Skąd się wzięły w Warszawie podwórkowe kapliczki? Gdzie znajduje się Skwer Szmalcowników? O czym kłamie kobieta z pomnika na placu Krasińskich, schodząc z dzieckiem do kanału? Czego jeszcze nie wiemy o Akcji pod Arsenałem? Historii, jaką opowiada w swoim eseju Elżbieta Janicka, nie uczą nas w szkole. Nie utrwalają w pomnikach i tablicach pamiątkowych. A jednak jest uporczywie obecna, nie tylko...

Historii, jaką opowiada w swoim eseju Elżbieta Janicka, nie uczą nas w szkole. Nie utrwalają w pomnikach i tablicach pamiątkowych. A jednak jest uporczywie obecna, nie tylko w pamięci ludzi i na kartach zakurzonych książek. Jest obecna w przestrzeni miasta, które obsesyjnie próbuje się od niej uwolnić.
"Festung Warschau" to spacerownik po Warszawie: minionej i obecnej, wyobrażonej i rzeczywistej.

"Więc o czym jest ta opowieść Elżbiety Janickiej? O walczącym mieście, a raczej o społecznych grupach pamięci i/lub politykach, którzy pozyskują dla siebie zdobycze terytorialne: domy, ulice i parki. Dawna niesłuszność usunięta, nasza słuszność uwieczniona. A dawna niesłuszność, jeszcze jako słuszność, też miała swoją niesłuszność, którą pominęła, usunęła, zarosła. I tak w koło" [Bożena Keff, fragment wstępu].

"Pamięć miasta wpisana jest w jego topografię - zmieniającą się pod wpływem kolejnych wojen, konfliktów ideologicznych i architektonicznych. Tu nie wystarczy ustawić pomniki, przybić tablicę i nazwać ku czci. Pod asfaltem, pod ziemią, wreszcie w zmielonych murach byłego getta czai się Pani Przeszłość. Co z nią zrobimy, gdy już ją odkryjemy? Co jej powiemy, kiedy przyjdzie do nas nieoczekiwanie? Warto znaleźć odpowiedzi w książce Elżbiety Janickiej - jako zakładnicy i zakładniczki oblężonego miasta musimy dbać o pamięć" [Sylwia Chutnik].

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Olaf | 2013-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Jest w tej książce kilka rzeczy wartych uwagi. Jeszcze do niej wróce.

martulak | 2013-11-10
Przeczytana: luty 2013

Bardzo osobista podróż przez Warszawę. Tę współczesną i tą wojenną, zrekonstruowaną z cudzych wspomnień. Skwerki, place, osikane psie trawniczki, na których można dziś sobie poleżeć po hipstersku na leżaczku, ale i prawdziwe pomniki urastają tu do rangi symbolu. Uosabiają walkę o "nasze, polskie" i "nie nasze - żydowskie". Ta walka toczy się na oczach autorki, choć wojna przecież dawno się już skończyła. Janicka pokazuje, że polskie narodowe świętości być może miały nieco inne realne życie, niż myślimy. I upomina się o pamięć dla tych, o których historia zapomniała. W Warszawie do dziś czuje się, nawet będąc przyjezdnym, że to miasto zbudowane na gruzach, na cmentarzu. Janicka pokazuje nam, co leży pod spodem. Wnikliwie, emocjonalnie, po kobiecemu. Jest stronnicza, ale to moim zdaniem wielki walor tej książki. Bo wszyscy jesteśmy stronniczy. Tylko nie każdy ma odwagę głośno się do tego przyznać.

jaa | 2017-07-23
Adam | 2016-07-27