Przygody Dyzia

Tłumaczenie: Henryka Pikulska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
денискины рассказы
chłopiec

Wiktor Draguński, znany, nieżyjący już radziecki autor książek dla młodocianych czytelników był wielkim przyjacielem dzieci. Spod jego pióra wyszło wiele uroczych i prześmiesznych opowiadań, których sympatycznym bohaterem jest ośmioletni Dyzio, drugoklasista. Naszym miłym małym Czytelnikom przedstawiamy Dyzia w czterdziestu kilku przygodach - które o sobie i swoim nieodłącznym przyjacielu Michale opowiada on sam. Mamy nadzieję, że szczery i pomysłowy Dyzio pozyska sobie sympatię polskich Czytelników tak samo, jak zdobył ją u swoich rówieśników radzieckich. Bo Dyzio jest chłopcem jak wszyscy inni jego rówieśnicy; jego zabawne przygody rozgrywają się w najzwyczajniejszych sytuacjach codziennego życia: w domu rodzinnym chłopca - ojciec i matka pracują zawodowo - w szkole i na podwórku. Rzecz w tym, że Dyzio - sympatyczny i inteligentny, lojalny, uczynny kolega, posłuszny syn, pomysłowy towarzysz zabaw, miłośnik zwierząt i w miarę pilny, lecz nie pozbawiony dużej wyobraźni uczeń - choć ma dopiero osiem lat, okazuje zadatki na wartościowego człowieka, jakim niechybnie będzie w przyszłości.
Urocze, pełne lirycznego humoru opowiadania Wiktora Draguńskiego bawią, ale mają nadto duże walory pedagogiczne i budzą refleksje; uczą szanować dziecko jako człowieka, nie tylko ukazują świat i jego niektóre problemy widziane dziecięcymi oczyma, lecz i vice versa - są niekiedy odbiciem dorosłych w oczach dziecka.

źródło opisu: obwoluta

źródło okładki: własny skan

Cezary Gontkiewicz | 2012-05-29
Przeczytana: 29 maja 2012

Radosny chłopiec, pierwszoklasista Dyziek przeżywa mnóstwo kapitalnych i śmiesznych przygód. Zbiór czterdziestu kilku opowiadań, a wszystkie śmieszne, a czasem poruszające do łez. Książka do wielokrotnego czytania dla dzieci i rodziców. Mistrzostwo świata w portretowaniu małego chłopca :D Polecam