Publicystyka okresu pozytywizmu 1860-1900: antologia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wiek XIX. Eseje, Publicystyka, Pisma polityczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN
83-87456-85-3
alex

Antologia zawiera teksty obrazujące spory i dyskusje społeczne, polityczne i literackie na łamach "Przeglądu Tygodniowego", "Niwy", "Opiekuna Domowego", "Prawdy" i in. Znajdują się tu niemal wszystkie najważniejsze artykuły z lat 1860-1900 przedstawiające główne założenia programowe pozytywizmu, mówiące o emancypacji kobiet, ukazujące spory o tradycję i nowe rozumienie patriotyzmu. Zaprezentowano wypowiedzi najbardziej charakterystyczne, ilustrujące zróżnicowanie poglądów i postaw autorów.

Zawiera teksty autorstwa Józefa Szujskiego, Józefa Supińskiego, Ludwika Powidaja, Aleksandra Świętochowskiego, Mścisława Godlewskiego, Jana Dobrzańskiego, Juliana Ochorowicza, Piotra Chmielowskiego, Franciszka Krupińskiego, Bolesława Prusa, Elizy Orzeszkowej, Adolfa Dygasińskiego i Stanisława Tarnowskiego.

źródło opisu: http://www.ibl.waw.pl/index.php?strona=270&id=0033

źródło okładki: http://www.ibl.waw.pl/index.php?strona=270&id=0033

Katarzyna | 2015-01-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Książka bardzo przydatna dla studentów filologii polskiej, ale także dla osób zainteresowanych tłem społeczno-politycznym okresu 1860-1900. Wybór tekstów jest dobry, część jest we fragmentach. Artykuły podzielone są na rozdziały w zależności od tego jakiej sfery dotyczą, więc można skorzystać z niej wybiórczo.