Świat pani Malinowskiej

978-83-7399-427-0
kariera, metamorfoza, miłość, cyznizm
klasyka
jagarkar

Pasjonująca opowieść o losach wytwornej kobiety, która zakochała się i wyszła za mąż za przystojnego, ale z pozoru niezbyt bystrego urzędnika Ewarysta Malinowskiego. Pani Bogna jako członkini rady nadzorczej firmy, w której jej małżonek jest zatrudniony jako referent, załatwia mu posadę wicedyrektora. Od tego momentu Ewaryst zaczyna się radykalnie zmieniać. Staje się chamskim i pozbawionym skrupułów szefem, pnie się po szczeblach eliminując wszelkimi sposobami, bez najmniejszych wyrzutów sumienia swoich konkurentów, aż wreszcie zostaje dyrektorem banku. Pani Bogna dostrzega tę odrażająca metamorfozę, godzi się nawet z niewiernością swojego małżonka. Czy uda jej się odzyskać utraconą godność, czy potrafi uwolnić się od cynicznego karierowicza, który ją bezustannie wykorzystuje, lekceważy i poniża?

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=472

makaron | 2019-10-06

Wspaniała rozrywka choć nieco seksistowska jak by to dziś powiedziano. Polecam pełna humoru książka

anika | 2019-07-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2019
Przeczytana: 05 lipca 2019

Wcześniej nigdy nie czytałam książek Dołęgi - Mostowicza, po tej lekturze jednak chętnie sięgnę po inne jego utwory. Dołęga pięknie nakreślił tu obraz ówczesnej Warszawy, a także stworzył mistrzowski portret żony uzależnionej od męża, który cynicznie ją wykorzystuje,zdradza i poniża. Przy tym wszystkim nie jest to moim zdaniem proza moralizatorska, czytelnik nie dostaje gotowych odpowiedzi na pytanie czy tytułowa pani Malinowska postępuje słusznie, dokonując takich a nie innych wyborów życiowych.
Polecam

reader | 2019-02-16

Czytając książki Tadeusza Dołęgi Mostowicza można się przenieść w czasie do przedwojennej Warszawy, jak się mieszkało, gdzie spędzano czas, opisy biedoty oraz elity ówczesnej Warszawy, to wszystko jest fantastycznym tłem akcji. Moim zdaniem współcześni autorzy nie powinni pisać książek, których akcja dzieję się na długo przed ich urodzeniem ponieważ nigdy nie oddadzą ducha epoki, choćby nawet po gruntownych badaniach.

Viola Bu | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Tadeusz Dołęga-Mostowicz pisząc z pozoru lekkie powieści zawierał w nich mądre życiowe prawdy, celne spostrzeżenia na temat relacji społecznych oraz wnikliwie nakreślał cechy swoich bohaterów. Jego talentem było również wplatanie do opowieści najważniejszych wartości, jakimi powinni cechować się ludzie, wskazywał jak należy postrzegać i traktować innych.
Choć „Świata pani Malinowskiej” nie zaliczam do najlepszych i najbardziej błyskotliwych książek tego międzywojennego autora, to jest ona bardzo dobrą powieścią.
Pokazuje jak wielka i ślepa potrafi być miłość. Nie jest to jednak romans, a raczej słodko-bardzo gorzki obraz kochającej kobiety.
Na podkreślenie zasługują ciekawe psychologiczno-filozoficzne spostrzeżenia na temat ludzkiej natury.
Polecam.

Jestem dozgonnie wdzięczna Tadeuszowi Dołędze-Mostowiczowi, że pozostawił po sobie książki, które idealnie nadają się na uznaną powszechnie przyjemność w postaci relaksu z lekturką i kawką w fotelu albo na porcyjkę beletrystyki przed snem. "Świat pani Malinowskiej" nie jest tu wyjątkiem. Fajnie napisana książka z niezłymi portretami psychologicznymi na tle przedwojennej Warszawy. Kończę to i biorę się za "Prokurator Alicję Horn", bo mam melodię na Dołęgę :).

Komediantka | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Jeszcze nie trafiłam na książkę Dołęgi-Mostowicza, która by mi się nie podobała. Świat pani Malinowskiej to smutna historia wielkiego poświęcenia kobiety i wielkiej miłości. I kiedy to czytałam, o tej pani Malinowskiej na zmianę myślałam jaka jest dobra i jaka głupia. Momentami było mi jej szkoda, a już za chwilę złościłam się i twierdziłam, że zasłużyła sobie na taki los. No i jak książka wzbudza we mnie tyle emocji i jak niezależnie od wszelkich obowiązków jestem w stanie przeczytać ją w 2 dni, to znaczy, że jest dobra i, że warto po nią sięgnąć.

K8W | 2015-08-15
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Mostowicz fantastycznie odkrywa zakamarki ludzkiej duszy i tajemnice tak wielu różnych charakterów. Dogłębnie je bada, ale nie stawia diagnozy, nie ocenia swoich bohaterów, pozostawiając ocenę czytelnikowi. Trzymająca w napięciu historia miłości, która nie ma szczęśliwego zakończenia. Dodatkowo jest bezcennym źródłem informacji o środowisku przedwojennej Warszawy.

ewel70 | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Po raz pierwszy zauważyłam jak barwnie Mostowicz opisuje przyrodę! I proszę mi wybaczyć, wielbiciele Jego powieści, że może przeoczyłam je w innych książkach.

Doceniam za rewelacyjne refleksje bohaterów- Bogny, Stefana Borowicza czy samego Ewarysta- w podejściu do życia, ludzi, miłości...Każda z postaci przeżywa po swojemu to co dzieje się w rzeczywistości.

Bognę polubiłam od razu i zaskoczyła mnie jej postawa wobec męża, przyjaciela czy...sprzedaży części Iwanówki! Niewątpliwie jest kobietą zakochaną i nieba mogłaby przychylić gdyby tylko mogła. Dostrzegam w niej kobietę na tyle słabą jak i silną. Słaba, ponieważ nie potrafi postawić na własne szczęście, silna, gdyż pozostaje mimo wszystko WIERNIE przy mężu.
I tu Tadeusz Dołęga-Mostowicz ukazał prawdziwą "matkę Polkę". Bohaterka zdaje sobie sprawę z niemożności oddania się nowemu uczuciu i chce spełniać się jako matka. Altruistyczne podejście, pełne miłości do dziecka!

Ewaryst z kolei to jeszcze barwniejsza postać. I...

Wojciech Gołębiewski | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Jak zwykle u Dołęgi książka dobrze, żywo napisana, tylko, że „porażająco” /modne słowo użyłem!!/ banalna. Niech czytają kobiety, bo jest ona przestrogą: KOCHAJCIE ŚLICZNYCH „CHŁOPCZYKÓW”, LECZ SIĘ Z NIMI NIE WIĄŻCIE !! A już uzależnić się od takiego zadufanego w sobie ślicznotka, to lepiej zaaplikować sobie sepuku lub harakiri, niż znosić dręczenie i pomiatanie.
W moim długim życiu wielu takich Malinowskich spotkałem, którzy w większości przypadków zawsze spadali na cztery łapy /pardon, na dwa zgrabniutkie nóżęta/; a jaki koniec Dołęga zaserwował, przekonajcie się sami.
Dołęga plastycznie opisał idee fixe Malinowskiego:
„Im dłużej żył, tym jaskrawiej przedstawiał mu się świat jako szerokie koryto, do którego trzeba się dopchać, nie żałując swoich łokci i cudzych żeber, a uczepić się mocno i póty jeść, aż się stanie tak ciężkim, że już trudno człowieka ruszyć z miejsca. Ci, najbliżsi koryta,...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

1. Na Borowicza wiadomość o ślubie Bogny spadla jak grom z jasnego nieba. W pracy , gmachu Funduszu Budowlanego nikt nie lubi Malinowskiego Ewarysta. Bogna odeszła z pracy i dzięki niej Ew dostał posadę wicedyrektora. Wtedy zaczęło mu kukać że wszyscy muszą go szanować i wiedzieć z kim mają do czynienia. Obrażał wszystkich, nie miał szacunku do nikogo z wyjątkiem osób z tak zwanej elity. Swoim sprytem za pomocą Bogny doszedł do władzy, jednak ją samą zaczął źle traktować zdradzał ją, nie wracał na noc pił i urządzał w domu wielkie przyjęcia. Bogna była jednak inteligentna i mądra więc milczała a on robił co chciał. Kiedy zaszła w ciąże myślała że jej „chłopak „ z amerykańskiego filmu zmieni się , on jednak tego nie zrobił. Borowicz przyjechał do Bogny i oświadczył że jej Ew narobił prawie 70 tys. długu w Funduszu. Brał kredyty na innych ludzi. Bognę wszyscy namawiali aby go zostawiła ona jednak mając szlachetną duszę i dziecko w drodze postanowiła pomóc mężowi. Ew został...