Świat pani Malinowskiej

978-83-7399-427-0
kariera, metamorfoza, miłość, cyznizm
klasyka
jagarkar

Pasjonująca opowieść o losach wytwornej kobiety, która zakochała się i wyszła za mąż za przystojnego, ale z pozoru niezbyt bystrego urzędnika Ewarysta Malinowskiego. Pani Bogna jako członkini rady nadzorczej firmy, w której jej małżonek jest zatrudniony jako referent, załatwia mu posadę wicedyrektora. Od tego momentu Ewaryst zaczyna się radykalnie zmieniać. Staje się chamskim i pozbawionym skrupułów szefem, pnie się po szczeblach eliminując wszelkimi sposobami, bez najmniejszych wyrzutów sumienia swoich konkurentów, aż wreszcie zostaje dyrektorem banku. Pani Bogna dostrzega tę odrażająca metamorfozę, godzi się nawet z niewiernością swojego małżonka. Czy uda jej się odzyskać utraconą godność, czy potrafi uwolnić się od cynicznego karierowicza, który ją bezustannie wykorzystuje, lekceważy i poniża?

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=472

Wojciech Gołębiewski | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Jak zwykle u Dołęgi książka dobrze, żywo napisana, tylko, że „porażająco” /modne słowo użyłem!!/ banalna. Niech czytają kobiety, bo jest ona przestrogą: KOCHAJCIE ŚLICZNYCH „CHŁOPCZYKÓW”, LECZ SIĘ Z NIMI NIE WIĄŻCIE !! A już uzależnić się od takiego zadufanego w sobie ślicznotka, to lepiej zaaplikować sobie sepuku lub harakiri, niż znosić dręczenie i pomiatanie.
W moim długim życiu wielu takich Malinowskich spotkałem, którzy w większości przypadków zawsze spadali na cztery łapy /pardon, na dwa zgrabniutkie nóżęta/; a jaki koniec Dołęga zaserwował, przekonajcie się sami.
Dołęga plastycznie opisał idee fixe Malinowskiego:
„Im dłużej żył, tym jaskrawiej przedstawiał mu się świat jako szerokie koryto, do którego trzeba się dopchać, nie żałując swoich łokci i cudzych żeber, a uczepić się mocno i póty jeść, aż się stanie tak ciężkim, że już trudno człowieka ruszyć z miejsca. Ci, najbliżsi koryta,...

Lilu | 2012-06-27

Nie przepadam za współczesna literaturą kobiecą, ale paniom, które lubią literaturę obyczajową o losach kobiet - polecam i jestem pewna,ze "Świat pani Malinowskiej" zadowoli ich gusta. Przecież Dołęga-Mostowicz jest ciągle aktualny, przerażająco aktualny.

Komediantka | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Jeszcze nie trafiłam na książkę Dołęgi-Mostowicza, która by mi się nie podobała. Świat pani Malinowskiej to smutna historia wielkiego poświęcenia kobiety i wielkiej miłości. I kiedy to czytałam, o tej pani Malinowskiej na zmianę myślałam jaka jest dobra i jaka głupia. Momentami było mi jej szkoda, a już za chwilę złościłam się i twierdziłam, że zasłużyła sobie na taki los. No i jak książka wzbudza we mnie tyle emocji i jak niezależnie od wszelkich obowiązków jestem w stanie przeczytać ją w 2 dni, to znaczy, że jest dobra i, że warto po nią sięgnąć.

ewel70 | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Po raz pierwszy zauważyłam jak barwnie Mostowicz opisuje przyrodę! I proszę mi wybaczyć, wielbiciele Jego powieści, że może przeoczyłam je w innych książkach.

Doceniam za rewelacyjne refleksje bohaterów- Bogny, Stefana Borowicza czy samego Ewarysta- w podejściu do życia, ludzi, miłości...Każda z postaci przeżywa po swojemu to co dzieje się w rzeczywistości.

Bognę polubiłam od razu i zaskoczyła mnie jej postawa wobec męża, przyjaciela czy...sprzedaży części Iwanówki! Niewątpliwie jest kobietą zakochaną i nieba mogłaby przychylić gdyby tylko mogła. Dostrzegam w niej kobietę na tyle słabą jak i silną. Słaba, ponieważ nie potrafi postawić na własne szczęście, silna, gdyż pozostaje mimo wszystko WIERNIE przy mężu.
I tu Tadeusz Dołęga-Mostowicz ukazał prawdziwą "matkę Polkę". Bohaterka zdaje sobie sprawę z niemożności oddania się nowemu uczuciu i chce spełniać się jako matka. Altruistyczne podejście, pełne miłości do dziecka!

Ewaryst z kolei to jeszcze barwniejsza postać. I...

K8W | 2015-08-15
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Mostowicz fantastycznie odkrywa zakamarki ludzkiej duszy i tajemnice tak wielu różnych charakterów. Dogłębnie je bada, ale nie stawia diagnozy, nie ocenia swoich bohaterów, pozostawiając ocenę czytelnikowi. Trzymająca w napięciu historia miłości, która nie ma szczęśliwego zakończenia. Dodatkowo jest bezcennym źródłem informacji o środowisku przedwojennej Warszawy.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

1. Na Borowicza wiadomość o ślubie Bogny spadla jak grom z jasnego nieba. W pracy , gmachu Funduszu Budowlanego nikt nie lubi Malinowskiego Ewarysta. Bogna odeszła z pracy i dzięki niej Ew dostał posadę wicedyrektora. Wtedy zaczęło mu kukać że wszyscy muszą go szanować i wiedzieć z kim mają do czynienia. Obrażał wszystkich, nie miał szacunku do nikogo z wyjątkiem osób z tak zwanej elity. Swoim sprytem za pomocą Bogny doszedł do władzy, jednak ją samą zaczął źle traktować zdradzał ją, nie wracał na noc pił i urządzał w domu wielkie przyjęcia. Bogna była jednak inteligentna i mądra więc milczała a on robił co chciał. Kiedy zaszła w ciąże myślała że jej „chłopak „ z amerykańskiego filmu zmieni się , on jednak tego nie zrobił. Borowicz przyjechał do Bogny i oświadczył że jej Ew narobił prawie 70 tys. długu w Funduszu. Brał kredyty na innych ludzi. Bognę wszyscy namawiali aby go zostawiła ona jednak mając szlachetną duszę i dziecko w drodze postanowiła pomóc mężowi. Ew został...

Marta | 2013-01-12
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Książki Dołęgo Mostowicza są rewelacyjne. Niesamowite słownictwo. Polecam tym, którzy ich nigdy nie czytali. Ja żałuje, że odkryłam go tak późno.

Sysia | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017