7 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
parki narodowe, przyroda,
albumy
Bacha85

Żyjąca rytmem odwiecznych praw przyroda parków narodowych jest po to, by przemieniać nas, a nie po to, byśmy ją zmieniali. Wspaniale to wyraził Stefan Żeromski, pisząc o świętokrzyskiej Puszczy Jodłowej: "Puszcza... ma pozostać na wieki, jako twór nietykalny/ Wielki oddech Ziemi i żywa pieśń wieczności/Puszcza jest niczyja- ani moja, ani twoja, ani nasza/Jeno Boża, święta". Mimo, że tych...

Mimo, że tych skarbów natury mamy aż 23, jest to tylko złudzenie potęgi. Trzeba pamiętać, że przeciętny park narodowy np. w Stanach Zjednoczonych ma powierzchnie większą niż wszystkie polskie parki narodowe razem. Ich mikroskopijny obszar (zaledwie jeden procent powierzchni kraju) co roku odwiedzają miliony turystów spragnionych kontaktu z urodą i majestatem natury. Patrzą na piękne fotografie zamieszczone w książce, można zrozumieć owego tetmajerowskiego gazdę, który od czasu do czasu szedł w góry- nie po to by tam "trawę kosić czy owce paść" lecz "by się pięknu gór nadziwować".

źródło opisu: Wydawnictwo Ryszard Kluszczyński

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Po książkę Romana Marcinka oraz Zbigniewa Mirka „Parki Narodowe” sięgnęłam poniekąd z musu. Musiałam wykonać referat na temat Białowieskiego Parku Narodowego, a nie chciałam opierać się tylko na stronach www. Tak się akurat złożyło, że kilka lat temu wygrałam ją w konkursie o Janie Pawle II, jednak zawsze ograniczałam się tylko do oglądania zawartych w nich ilustracji, które są naprawdę piękne. Teraz jednak musiałam pójść krok dalej i przeczytać opis chociażby dotyczący omawianego przeze mnie parku.
Opis mnie zachwycił. Pełno w nim było ciekawostek dotyczących zarówno położenia Białowieskiego Parku Narodowego, jak i klimatu w nim panującego, czy też roślin i zwierząt, jakie możemy w nim zobaczyć. Całość opiewała w bogate ilustracje, które nie tylko zachwycały oko czytelnika, ale i pokazywały najpiękniejsze walory Parku.
Zachęcona takim wstępem postanowiłam przeczytać opisy wszystkich 23 Parków Narodowych leżących na terenie naszego kraju. Wszystkie przemówiły nie tylko do mojego...

| 2012-12-10
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Dobra ze względu na ilustracje, bo za treść, a może bardziej sposób wyeksponowania tekstu dałabym co najwyżej dwie gwiazdki.

Zaczytana27 | 2016-09-11
gorofil | 2016-05-20