Ludzie czy nie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Uomini o no
historyczna
Emilia

"Ludzie czy nie" to powieść o włoskim ruchu oporu, której akcja, przerywana i pełna niedomówień, rozgrywa się w okresie najbardziej krwawego ucisku hitlerowskiego i faszystowskiego w Mediolanie po wrześniu 1943 roku. Nie znamy nawet imienia bohatera powieści: dla nas, podobnie jak dla swoich towarzyszy, jest on tylko Enne 2 - jednym z żołnierzy walki podziemnej. Wiemy, że kocha Bertę, która jest żoną innego, i ten motyw tęsknoty i miłości powraca raz po raz w książce, niosąc z sobą gorycz i ciepło. Ale wątek rozdzielonych kochanków jest zaledwie jednym z elementów powieści. Razem z Enne 2 są partyzanci mediolańscy, Włosi prości i zawzięci, z ich zwykłym życiem i niezwykłą cierpliwością. A przeciwko nim faszyści i Niemcy.

źródło opisu: Roy Claude,

źródło okładki: zdjęcie autorskie