Zgłosuj na książki roku 2017

Ciekawość świata w średniowiecznej Polsce. Studium z dziejów geografii kreacyjnej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-232-2224-8
historyczna
Niziołka

Monografia Adama Krawca Ciekawość świata w średniowiecznej Polsce to obszerne studium oparte na bogatej literaturze przedmiotu oraz dogłębnej znajomości źródeł kronikarskich i map. Autor prezentuje ewolucję pojęcia ciekawości świata od czasów starożytnych do średniowiecza, modele opisu świata średniowiecznego i rozwój kartografii średniowiecznej, omawia znane w Polsce starożytne i wczesnośredniowieczne encyklopedie, kompendia i kroniki zawierające opisy geograficzne. Osobną część stanowi przedstawienie geografii ziem Polski na podstawie dokumentu Dagome iudex (zawierającego najstarszy opis granic Polski) oraz m.in. kronik Galla Anonima, Wincentego Kadłubka, Kroniki Wielkopolski, Kroniki polsko-śląskiej i dzieła Jana Długosza. Całości dopełnia omówienie wiedzy geograficznej na temat znanej wówczas w Polsce głównie ze źródeł kronikarskich „bliskiej zagranicy” i „dalszego świata”.

komestor | 2013-12-21

Ewa | 2016-05-01