Po latach

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Powrót na Kresy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: wydano nakładem autora
83-904105-5-9
literatura faktu
Bacha85

Jan Długosz, nasz znakomity kronikarz XV w., wielokrotnie i mocno akcentował konieczność uprawiania nauki, "która uczy ans dziejów. [...] Słuszność tego poglądu ze szczególną siła ujawnia się w losach ziem wschodnich Rzeczypospolitej po 1939 roku. dokonany wówczas czwarty rozbiór Polski spowodował utratę na rzecz Związku Sowieckiego ponad połowę polskiego terytorium w granicach z 1939 roku,...

Słuszność tego poglądu ze szczególną siła ujawnia się w losach ziem wschodnich Rzeczypospolitej po 1939 roku. dokonany wówczas czwarty rozbiór Polski spowodował utratę na rzecz Związku Sowieckiego ponad połowę polskiego terytorium w granicach z 1939 roku, gdzie mieszkało od stuleci ponad 13 milionów obywateli państwa polskiego. Rozpoczęło się wówczas świadome niszczenie żywiołu polskiego i zacieranie śladów jego tam bytności. Dlatego potrzebne i nader ważne są pisane świadectwa, dokumentujące i przypominające dorobek wielu pokoleń polskich mieszkańców Kresów, dorobek materialny i duchowy, fizyczny i kulturalny. Takie zadanie spełnia prezentowana książka Józefa F. Wójcika pt. Powrót na Kresy.
Część II, pisana w konwencji literackiej i pamiętnikarskiej zarazem, ukazuje dramatyczne dzieje i tragiczne losy tych ziem i ich mieszkańców. Jest ona autentycznym "pomnikiem pisanym", wzniesionym trudem pisarza po to "by czas nie przyćmił oraz niepamięć" prawdy o tych wydarzeniach.

źródło opisu: Nakładem własnym autora,2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie