838992997X
historyczna
Pio

„Wspomnienia” admirała Bogumiła Nowotnego odkrywają bez wątpienia nieznane dotąd obszary, dotyczące zarówno dziejów naszej marynarki, jak i życia pierwszego dowódcy Polskiej Marynarki Wojennej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w wyniku I wojny światowej. Nowotny pisze o Szkole Aspirantów morskich w Fiume, o podróży po Rosji i pobycie w Pekinie, o walce podczas I wojny światowej na pokładzie kontrtorpedowca Scharfschütze, o początkach polskiej marynarki i planach zajęcia Gdańska przez polski rząd… Nietuzinkowy życiorys i dobre pióro! Urodzony w 1872 roku w Wieliczce, absolwent Szkoły Aspirantów Morskich w Fiume. Podczas I wojny światowej wsławił się brawurowym wejściem do kanału Corsini kontrtorpedowcem Scharfschütze. W listopadzie 1918 powołany na dowódcę PMW, w której pełni funkcję do swojej dymisji w marcu 1919. W 1934 roku wyjechał do Pastel Gandolfo, gdzie przebywał do swojej śmierci.

źródło opisu: FINNA, 2006

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/