Czerwona trumna

Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Wydawnictwo: Albatros
The Red Coffin
Ag2S

Powieść kryminalna, druga z cyklu, której akcja rozgrywa się w realiach stalinowskiej Rosji. Jej bohaterem jest inspektor Pekkala, oficer śledczy do zadań specjalnych, znany jako Szmaragdowe Oko, niegdyś najbardziej zaufany człowiek cara Mikołaja II, po rewolucji październikowej zesłany do syberyjskiego gułagu. W zamian za przejście na służbę rewolucji Stalin oferuje mu wolność. Pekkala musi...

gułagu. W zamian za przejście na służbę rewolucji Stalin oferuje mu wolność. Pekkala musi rozwiązać zagadkę śmierci pułkownika Nagorskiego, konstruktora czołgu T-34 – tajnej broni dyktatora, jedynej nadziei Rosji na przetrwanie nieuchronnie nadciągającej wojny z faszystowskimi Niemcami. Nagorski został znaleziony na poligonie badawczym pod gąsienicami jednego z dwóch istniejących prototypów trzydziestotonowej maszyny. Odłamek kuli tkwiący w czaszce nieboszczyka wskazuje, iż nie był to wypadek. Komu zależało na jego śmierci? Agentom Hitlera? Czy może członkom Białej Gildii? – antykomunistycznej organizacji, utworzonej i teoretycznie sterowanej przez NKWD, stanowiącej wabik na wrogów Stalina. A jeśli Biała Gildia została po cichu przejęta przez byłych gwardzistów cara, którzy
plany czołgu zamierzają sprzedać Niemcom? Teoria ta nabiera prawdopodobieństwa, gdy wychodzi na jaw, że enkawudziści kierujący Gildią zostali zamordowani...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Kominek | 2014-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

http://koominek.blogspot.com - osiemnaście tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

Jakiś czas temu wyjątkowe dzieło radzieckiej myśli technicznej można było oglądać w Wołominie, Nowym Mieście nad Pilicą, czy też w mazurskiej wiosce na wysokim cokole. Kilkanaście lat wstecz widziałem je również w Gdańsku. Dumne dzieło radzieckiej myśli technicznej, czyli czołg T-34 wyłania się nagle z mgły na polsko-radzieckiej granicy.

Jednak zanim do niej dotrze trzeba cofnąć się wstecz i za sprawą inspektora Pekkali i jego zaufanego asystenta, majora Kirowa, uświadomić sobie, dlaczego dotarł tam, gdzie dotarł. I jak zniknął ze ściśle tajnego ośrodka, „Projektu Konstantin”?

„Czerwona trumna”, powieść wyłaniająca się z mroków stalinowskiej Rosji, będącej o krok od zagrożenia, jakim jest wojna. Stąd przeprowadzany w tajemnicy projekt dotyczący skonstruowania i wyprodukowania nowoczesnego czołgu....

Marczewek | 2014-05-17
Przeczytana: 16 maja 2014

Szmaragdowe Oko wraca do akcji. Sam już nie wiem czy bardziej lubię Pekkalę czy Lwa Demidowa. Ofiara 44 to póki co nadal numer 1, ale seria Eastlanda trzyma jednak lepszy poziom jako cykl.

Akcja Czerwonej trumny dzieje się w 1939 roku, u progu kolejnej wojny światowej. Inspektor Pekkala, człowiek do zadań specjalnych, musi rozwikłać kolejną zagadkę - śmierć konstruktora czołgu T-34.

Znów mamy w tekście rozdziały nawiązujące do przeszłości Pekkali, i stopniowo dowiadujemy się o nim paru nowych rzeczy. Zakończenie może trochę wydumane, ale nie aż tak nieprawdopodobne jak poprzedniej części.
Oczywiście znów jest parę naciąganych momentów, ale można przymknąć na nie szmaragdowe oko :D
W końcu tamtejsza Rosja to był dość dziki kraj, który autor bądź co bądź, portretuje dość wiarygodnie.

Wydaje się że autor jednak się bardziej rozkręca niż cofa.
A książka bardzo dobra. Polecam.

slifka | 2014-03-18

literatura rozrywkowa pierwszej klasy. Gorąco polecam. Jedyna wada to opisy rozmów Pekkali ze Stalinem. Myślę, że nawet ktoś mający wszystko w wielkiej pompce nie odważyłby by się tak rozmawiać z Józefem S. Zresztą po pierwszej i tak byłby już martwy albo daleko na wschód od kremla. Ale i tak polecam.

tajgula | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 lipca 2014

Czyta się błyskawicznie, kolejna część "przygód" inspektora Pekkali nie zawodzi, a wręcz rozpala ciekawość czytelnika co do kolejnych części serii. Samo śledztwo, które jest głównym tematem książki, nie było jednak dla mnie tak intrygujące jak wspomnienia Pekkali z jego życia gdy służył carowi Mikołajowi II. Bardzo fajnie współgrały one z prowadzonym przez niego śledztwem i odkryły przede mną kilka tajemnic z pełnego zakrętów życia inspektora.

Dodam także, że nie ważne ile książek, których akcja osadzona jest w stalinowsiej Rosji przeczytam, zawsze jestem zafascynowna i zaszokowana, że takie państwo mogło istnieć i chyba zostanie już tak na zawsze.

ivaa | 2014-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Kolejne spotkanie z inspektorem Pekkalą nie rozczarowuje, zwłaszcza dzięki postaci Stalina, wprowadzonej do akcji powieści nieprzypadkowo. Zabieg ten jeszcze bardziej podkręca atmosferę i zapewnia kilka godzin niezłej "jazdy" czytelniczej!

danka1399 | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Bardzo łatwo czytająca się książka. Jednakże za mało samego kryminału. Bardzo dużo retrospekcji wnoszących i owszem dużo, ale tylko aby zrozumieć postać głównego bohatera a nie do samej rozwiązywanej zagadki. Klimat stalinowskiej Rosji został dość dobrze oddany, bez zbyt mrocznych barw ale z uwzględnieniem realiów tego pokręconego reżimu.

Anna | 2017-03-23

Nie przypadła mi do gustu, czego zupełnie się nie spodziewałam po przeczytaniu "Oka czerwonego cara". Zupełnie nie potrafię określić dlaczego aż tak się męczyłam z drugą częścią skoro napisana w podobnym stylu.

Bartosz | 2015-05-25
Przeczytana: 25 maja 2015

Miły lekki i przyjemny kryminał... Zarówno Inspektor jak i pozostali bohaterowie lekko przerysowani, przez co bardzo wyraziści. Bardzo ciekawy sposób przedstawienia towarzysza Stalina... Z czystym sumieniem polecam.

anaszko | 2016-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Nie znoszę książek o tematyce związanej z wojną i czołgami. Natomiast "Czerwona trumna" zawładnęła moim sercem. Inspektor Pekkala i jego śledztwa zaciekawiły mnie na tyle, abym pochłonęła te książkę w ciągu nieco ponad 24 godziny. Można powiedzieć, że przeczytałam ją na jednym tchu. Pozycja bardzo interesująca, nie przewidywalna i genialne skonstruowana. Wszelkie szczegóły dotyczące broni i innych elementów zachwyciły mnie. Wielkie TAK dla tej książki.

wishjet | 2015-11-15

Przy recenzowaniu "Oka czerwonego cara" tego samego autora napisałem, że końcówka nieco rozczarowuje. Tu nie ma potrzeby dzielić książki na części - rozczarowuje w całości.