Czerwona trumna

Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Cykl: Inspektor Pekkala (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
The Red Coffin
Ag2S

Powieść kryminalna, druga z cyklu, której akcja rozgrywa się w realiach stalinowskiej Rosji. Jej bohaterem jest inspektor Pekkala, oficer śledczy do zadań specjalnych, znany jako Szmaragdowe Oko, niegdyś najbardziej zaufany człowiek cara Mikołaja II, po rewolucji październikowej zesłany do syberyjskiego gułagu. W zamian za przejście na służbę rewolucji Stalin oferuje mu wolność. Pekkala musi...

gułagu. W zamian za przejście na służbę rewolucji Stalin oferuje mu wolność. Pekkala musi rozwiązać zagadkę śmierci pułkownika Nagorskiego, konstruktora czołgu T-34 – tajnej broni dyktatora, jedynej nadziei Rosji na przetrwanie nieuchronnie nadciągającej wojny z faszystowskimi Niemcami. Nagorski został znaleziony na poligonie badawczym pod gąsienicami jednego z dwóch istniejących prototypów trzydziestotonowej maszyny. Odłamek kuli tkwiący w czaszce nieboszczyka wskazuje, iż nie był to wypadek. Komu zależało na jego śmierci? Agentom Hitlera? Czy może członkom Białej Gildii? – antykomunistycznej organizacji, utworzonej i teoretycznie sterowanej przez NKWD, stanowiącej wabik na wrogów Stalina. A jeśli Biała Gildia została po cichu przejęta przez byłych gwardzistów cara, którzy
plany czołgu zamierzają sprzedać Niemcom? Teoria ta nabiera prawdopodobieństwa, gdy wychodzi na jaw, że enkawudziści kierujący Gildią zostali zamordowani...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

ucho_igielne | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Oj coś słabiutka ta książeczka. „Czerwona trumna” nie chwyciła mnie ani za serce ani mówiąc trochę kolokwialnie za jaja.
Akcja książki dzieje się w stalinowskiej Rosji tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. Rosjanie opracowują projekt czołgu model T-34, który ma zmienić losy wojny i przechylić szalę zwycięstwa na ich stronę. Odpowiedzialny za projekt inżynier Nagorski pewnego dnia ginie pod gąsienicami czołgu, który sam zaprojektował. Dodatkowo w jego głowie zostaje znaleziony odcisk pocisku z broni, która należała do Nagorskiego. Nie ma jej jednak na miejscu zbrodni co wyklucza samobójstwo. Inspektor Pekkala rozpoczyna śledztwo. Ów inspektor to ktoś kto cieszy się zaufaniem samego Stalina a dowodem tego zaufania jest posiadanie przez niego tzw. cieńprzepustki czyli przepustki otwierającej każde drzwi i pozwalającej na wejście w posiadanie np. cudzego samochodu. Kto zabił inspektora Nagorskiego? Czy to może Niemcy, którzy chcieli wejść w posiadanie projektu czołgu zwanego potocznie...

Zyrg | 2018-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Kibelkowy kryminałek o tym, jak rozpętałem drugą wojnę światową.

Anna | 2017-03-23

Nie przypadła mi do gustu, czego zupełnie się nie spodziewałam po przeczytaniu "Oka czerwonego cara". Zupełnie nie potrafię określić dlaczego aż tak się męczyłam z drugą częścią skoro napisana w podobnym stylu.

Cezary | 2016-12-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Dość surrealistyczne tło całej powieści oparte w stalinowskiej Rosji. Przez cały czas trzyma w napięciu. Niestety zakończenie trochę rozczarowuje. Jakby z Autora zeszło powietrze... a może ja oczekiwałem czegoś więcej... W każdym bądź razie już rozglądam sie za pierwszą i trzecią częścią przygód detektywa towarzysza Pekkali

anaszko | 2016-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Nie znoszę książek o tematyce związanej z wojną i czołgami. Natomiast "Czerwona trumna" zawładnęła moim sercem. Inspektor Pekkala i jego śledztwa zaciekawiły mnie na tyle, abym pochłonęła te książkę w ciągu nieco ponad 24 godziny. Można powiedzieć, że przeczytałam ją na jednym tchu. Pozycja bardzo interesująca, nie przewidywalna i genialne skonstruowana. Wszelkie szczegóły dotyczące broni i innych elementów zachwyciły mnie. Wielkie TAK dla tej książki.

wishjet | 2015-11-15

Przy recenzowaniu "Oka czerwonego cara" tego samego autora napisałem, że końcówka nieco rozczarowuje. Tu nie ma potrzeby dzielić książki na części - rozczarowuje w całości.

danka1399 | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Bardzo łatwo czytająca się książka. Jednakże za mało samego kryminału. Bardzo dużo retrospekcji wnoszących i owszem dużo, ale tylko aby zrozumieć postać głównego bohatera a nie do samej rozwiązywanej zagadki. Klimat stalinowskiej Rosji został dość dobrze oddany, bez zbyt mrocznych barw ale z uwzględnieniem realiów tego pokręconego reżimu.

bekjef | 2015-09-09
Przeczytana: 09 września 2015

Dla mnie rewelacja. Lubię te klimaty, starej Rosji, a tu jeszcze do tego Stalin. Pekkala to kontynuacja Fandorina z powieści Akunina

Bartosz | 2015-05-25
Przeczytana: 25 maja 2015

Miły lekki i przyjemny kryminał... Zarówno Inspektor jak i pozostali bohaterowie lekko przerysowani, przez co bardzo wyraziści. Bardzo ciekawy sposób przedstawienia towarzysza Stalina... Z czystym sumieniem polecam.

ivaa | 2014-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Kolejne spotkanie z inspektorem Pekkalą nie rozczarowuje, zwłaszcza dzięki postaci Stalina, wprowadzonej do akcji powieści nieprzypadkowo. Zabieg ten jeszcze bardziej podkręca atmosferę i zapewnia kilka godzin niezłej "jazdy" czytelniczej!