Małżeństwo chrześcijańskie

Tłumaczenie: Robert Oleár
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła zebrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Te Deum Sp. z o. o.
83-87770-33-7
religia
Obieżyświat

Małżeństwo chrześcijańskie to zapis cyklu 17 kazań wygłoszonych do studentów uniwersytetu budapesztańskiego. Ich autor bp Tihamér Toth (1889-1939) to wieloletni duszpasterz młodzieży akademickiej, rektor seminarium w Budapeszcie, wykładowca homiletyki, katechetyki i pedagogiki religijnej; wspaniały kaznodzieja. Bp Toth zdaje sobie sprawę, że atak na tradycyjnie rozumiane małżeństwo jest...

Bp Toth zdaje sobie sprawę, że atak na tradycyjnie rozumiane małżeństwo jest częścią kryzysu, który dotknął cały chrześcijański świat: „Nie wiemy, jaki los czeka kulturę Zachodu, a wraz z nią i Kościół Chrystusowy, ale pewne, że losy Europy będą zależeć od tego, czy uda się zbudować w niej nową kulturę chrześcijańską, bo dawna już się rozsypała (...). Świat zatacza się jak pijany olbrzym. Zdaje się, że fale podłości i nikczemności zaleją ziemię”. Kryzys, który tak poważnym piętnem odbił się na instytucji rodziny, tylko dzięki rodzinie może zostać przezwyciężony: „Niczego więcej dziś nie potrzebujemy tylko chrześcijańskich rodzin. Jeśli świat ma uniknąć zagłady, to uratuje go chrześcijańska rodzina”. Ideał małżeństwa, który w swych kazaniach przedstawia młodzieży bp Toth, jest tym, który Kościół Chrystusowy głosi od tysiącleci. Ideał ten, choć trudny i wymagający, jak zarzucają jego wrogowie, jest jedynym który może przynieść odrodzenie życia rodzinnego: „przyjdzie czas, kiedy cała ludzkość będzie wdzięczna Kościołowi, że tak odważnie i nieustępliwie bronił jedności i nierozerwalności małżeństwa. Bp Toth nie jest idealistą w swych rozważaniach, nie koloryzuje, nie ucieka od trudnych kwestii, ale pokazuje, że pewne trudy i ofiary nie mogą przesądzić o odrzuceniu chrześcijańskiej wizji małżeństwa. Wręcz przeciwnie – oparcie związku dwojga ludzi na Dekalogu jest gwarancją domowego ładu, stabilnego i szczęśliwego pożycia, a znoszenie wszelkich trudów jest wspomagane łaską płynącą z sakramentalności małżeństwa. Autor opisuje, jak winno wyglądać przygotowanie do małżeństwa, czyli okres narzeczeństwa. Wyjaśnia konieczność monogamii i nierozerwalności małżeństwa, podejmuje kwestie rozwodów i przeróżnych prób reformowania małżeństwa, porusza problem bezdzietności i wielodzietności. Daje też „przepis” na małżeńskie szczęście, budowane w oparciu o trzy meble-symbole: stół, krzyż i kołyska.

źródło opisu: http://wydawnictwo.ien.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwo.ien.pl/