Upadek muru berlińskiego

La Chute du mur
978-83-01-16023-4
Berlin, DDR
literatura faktu

W październiku i listopadzie 1989 roku w luksusowo urządzonych gabinetach przywódców NRD, RFN, Związku Radzieckiego i Stanów Zjednoczonych, w dusznych lokalach konspiracyjnych, w niemieckich kościołach i na ulicach Berlina i Lipska toczyła się walka o obalenie Muru berlińskiego - walka o przyszłość Niemiec. W listopadzie 2009 roku minęło 20 lat od upadku muru berlińskiego. Wydarzenie to stało...

W listopadzie 2009 roku minęło 20 lat od upadku muru berlińskiego. Wydarzenie to stało się jednym z symboli rozpadu bloku komunistycznego oraz pierwszym krokiem ku powtórnemu zjednoczeniu Niemiec.

Książka jest opowieścią o ludziach, którzy uczestniczyli w tych wydarzeniach. Autorzy - francuscy dziennikarze akredytowani wówczas w Berlinie - wykorzystali w swojej pracy nie tylko „klasyczne” źródła historyczne, ale przede wszystkim wiele relacji zebranych od uczestników wydarzeń. W zbeletryzowanej formie ukazali jedno z najdonioślejszych wydarzeń historii XX wieku, patrząc na Berlin listopada 1989 roku oczami ludzi, którzy w tych niespokojnych i burzliwych dniach tworzyli historię.

źródło opisu: http://www.pwn.pl/

źródło okładki: http://www.pwn.pl/

gralucas | 2019-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Wydarzenia października i listopada 1989r. sfabularyzowane przez dwóch reporterów - naocznych świadków tamtych wydarzeń. Pomimo formy wiernie zachowuje fakty historyczne - pozwala poznać kontekst historyczny i tło polityczne. Czyta się dobrze - wciąga, a opis radości 9 listopada przyprawia o dreszcze i łzę w oku.

Woody | 2018-01-19
Przeczytana: 14 lutego 2009

Tematyka Muru Berlińskiego fascynuje mnie od dawna. Ta książka bardzo dobrze oddaje tę problematykę. Jest przede wszystkim ciekawie i dobrze napisana. Oryginalna konstrukcja oparta na faktach - polecam lekturę.